5 ushqimet që parandalojnë ftohjen dhe gripin

357

Nuk ka asnjë mënyrë magjike për t’i shpëtuar zemërimit të sezonit të dimrit, megjithatë mbajtja e një kontrolli në marrjen e ushqimit mund të ndihmojë me siguri për të parandaluar gripin sezonal dhe sëmundjet virale.

Nga çaji i zi, kosi dhe portokallet, këto janë ushqimet që kanë fuqi mbrojtëse kundër gripit, një infeksion i zakonshëm i traktit të sipërm respirator që mund të shkaktojë komplikime serioze tek fëmijët, të rriturit, gratë shtatzëna, foshnjat dhe njerëzit me probleme të caktuara kronike shëndetësore si astma. Ja një udhëzues i shpejtë për ushqimin që duhet të përfshini në dietën tuaj të rregullt për të parandaluar gripin dhe të ftohtët.

Kosi dhe dhalla

Advertisement

Hulumtuesi kanë zbuluar se kosi përmban një bakter të quajtur Lactobacillus reuteri që zvogëlon ndjeshmërinë e të ftohtit. Këto baktere janë zbuluar se prodhojnë substanca imune që ndihmojnë në mbrojtjen e trupit nga gripi dhe ftohja.

Çaj i zi

Çaji i zi i përgatitur me xhenxhefil, limon dhe erëza ndihmon në mbrojtjen e trupit kundër të ftohtit dhe gripit. Një hulumtim në Universitetin e Harvardit gjithashtu tregoi se njerëzit që pinin pesë gota çaj të zi në ditë për 2 javë kishin përmirësuar sistemin imunitar të qelizave T për të nxjerrë 10 herë më shumë interferonin e virusit të ftohtë dhe të gripit.

Perimet me gjethe jeshile

Perimet si spinaqi, brokoli, lakra ndër të tjera janë një burim i pasur i vitaminave si A, C dhe E. Këto perime sezonale e të freskëta nxisin imunitetin dhe mbrojnë trupin nga gripi dhe ftohti.

Hudhra

Përveç shtimit të aromës në ushqim, hudhra i siguron trupit disa përfitime shëndetësore. 3-4 thelpi hudhre e papërpunuar çdo mëngjes rrit imunitetin dhe ndihmon në mbajtjen e infeksioneve virale jashtë. Është gjithashtu një agjent shumë efikas anit-bakterial, anti-fungale dhe anti-viral që parandalon infeksionet mikrobike në trup.

Portokall dhe limon

Frutat sezonale si portokalli, limon, domate ndër të tjera janë një burim i pasur i vitaminës C dhe antioksidantë. Ato ndihmojnë në ndërtimin e rritjes së imunitetit në trup duke ju mbajtur të sigurt nga gripi sezonal dhe infeksionet virale.