18 C
Skopje
Monday, May 20, 2019
Vendi per Reklame

Lojërat e fatit “ikin” në Kosovë, 19 biznese me pronarë shqiptarë

Bixhozi dhe lojërat e fatit vazhdojnë të frekuentohen mjaft shumë nga qytetarët në thuajse në gjithë botën. Edhe në Kosovë në qindra lokalet e licencuara të këtij lloj biznesi luhen shuma të mëdha nga qytetarët. Nga ana tjeter shteti i Kosovës merr...

Shkupi në maj nikoqir i samitit të zonave të lira ekonomike evropiane

Shkupi do të jetë nikoqir i Samitit të zonave të lira ekonomike evropiane, që do të mbahet nga data 2 deri më 4 maj të këtij viti. Priten mbi 350 përfaqësues nga e gjithë bota, ndërsa organizator është Drejtoria për zona zhvillimore...

Propozim të ri të Ligjit për tregjet e gjelbra do të përgatis Qeveria

Qeveria e Republikës së Maqedonisë së Veriut në seancën e djeshme ka sjellë vendim që të mos jep mendim për propozim ligjin për ndërprerjen e vlefshmërisë së Ligjit për tregti të tregjeve të gjelbra sepse tashmë është miratuar vendim me të cilin...

Kariera.mk solli FACEBOOK-un në Shkup

Sot përfundoi me sukses një ngjarje shumë e veçantë me të cilën KARIERA.mk fillon serinë e trajnimeve ekskluzive për drejtuesit e resurseve njerëzore në kompanitë e Maqedonisë. Mbi 20 drejtorë të resurseve njerëzore nga kompanitë e ndryshme...

Mario Centeno – Rreziqet politike ngadalësojnë ekonominë e Eurozonës

Ekonomia e eurozonës po ngadalësohet kryesisht si rezultat i rreziqeve politike. Kështu u tha gazetarëve herët ditën e sotme kryetari i ministrave të financave të eurozonës, Mario Centeno. Komisioni Evropian uli ndjeshëm parashikimet për rritjen ekonomike të eurozonës për...

Projekte të përbashkëta në fushën e energjisë mes Kosovës dhe Maqedonisë

Ministri Lluka shprehu interesim për projektin e gazifikimit pasi kjo krijon mundësi të zhvillimin në dyja vendet. “Përgatitja e projekteve të përbashkëta do t’u mundësoj dy vendeve prezantimin e tyre para investitorëve të huaj, në mënyrë që të sigurohen...

Bezos – National Inquirer, në fokus të medias për përplasjen e tyre

Botuesi i “National Enquirer” tha të premten se do të shqyrtojë pretendimet për shantazh të bëra nga shefi ekzekutiv i kompanisë “Amazon”, Jeff Bezos. Ky i fundit ka akuzuar tabloidin se e ka kërcënuar se do të publikojë foto intime të tij,...

Shqipëria u rrit 4.1%. Komisioni Europian: Borxhi zbriti në 67.1%

Në raportin 3-mujor për ecurinë ekonomike të vendeve kandidate, komisioni vëren se ky është viti i pestë radhazi që rritja ekonomike e Shqipërisë përshpejtohet duke gjallëruar edhe tregun e punës: “Papunësia totale në Shqipëri zbriti në 12.6 për qind, ndërsa papunësia e...

Rezervat e devizave e tejkaluan kufirin prej 2.8 miliardë euro

Më 31 dhejtor 2018, gjendja e bruto rezervat e devizave ishte 2.867 milionë euro, që paraqet rritje prej 158,1 milionë euro, krahasuar me fundin e tremujorit të tretë të vitit 2018, tregojnë të dhënat më të reja të Bankës Popullore.

Merkel dhe Abe: Kundërshtojmë çdo lloj forme proteksionizmi si aj i ShBA së

Mbështetje shkëmbimesh të lira të mallrave në kundërshtim me çdo formë të proteksionizmit dhe globalizimi të tregtisë ishin temat e promovuara gjatë takimit midis kryeministrit japonez, Shinzo Abe dhe kancelares gjermane, Angela Merkel, e cila po viziton Japoninë.

Lexo dhe:

Shtëpitë e Shëndetit me shërbim shëndetësor për fëmijë 24 orë në ditë

Nga sot do të vihen në funksion tre pika të kujdestarisë në Shtëpitë e Shëndetit në Shkup, edhe atë në poliklinikat në...

Godet Mustafa Nano: “Unë jam gay. Për herë të parë e provova me Mariglenin...

Mustafa Nano perceptohet si një ndër gazetarët që vazhdimisht dëshiron të jetë në qendër të vëmendjes me deklaratat e tija të çuditshme....

Vuçiq për marrëveshjen me Kosovën: Vendimet tona do të jenë kompromise

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq tha se nuk është optimist se do të arrihet një zgjidhje përfundimtare për Kosovën, por ai është...

Papa në shtëpinë e Nënë Terezës

Papa Françesku mbërriti në kryeqytetin e Maqedonisë së Veriut, Shkup, në vizitën e parë në këtë shtet të një drejtuesi të kishës...

Triumfojnë “jelekët e verdhë”, Kryeministri francez pezullon rritjen e taksës

Kryeministri francez Edouard Philippe pritet të njoftojë sot pezullimin e rritjes së taksës së naftës. Pas dy javësh protestash e demonstratash mbarëkombëtare, që i...