32.9 C
Skopje
Sunday, August 25, 2019
Vendi per Reklame

Nga 1 Janari mund të bëhen pagesa deri në 1000 euro cash!

Me këtë dispozitë pragu i lejuar i pagesave me para në dorë prej 15 mijë euro u ul në 2 mijë euro. Pastaj nga fillimi i vitit kjo shumë u ul në 1 mijë euro. Ligji parasheh nga qershori të shtohen...

Gjenerali në pension paralajmëron të mos lejohen që Kina të dominojë rrjetet 5G

Sipas gjeneralit, Robert Spalding, i cili u largua nga Këshilli i Sigurimit Kombëtar vitin e kaluar, Kina do të fitojë një aftësi për ndjekjen dhe mbikëqyrjen masive nëse dominon rrjetet e avancuara 5G që lidhin miliarda pajisje.

Gjiganti amerikan tashmë vlen 1000 miliardë dollarë

Pasi që paraqitën rritje në të ardhurat e tyre, kompania Microsoft arriti vlerën e një trilion (1000 miliardë) dollarëve. Gjiganti amerikan softerik tashmë është një nga tre kompanitë që kapin vlerën e një trilion dollarëve.

Në Rajon sektori i ndërtimit, dominohet nga fabrikat në Shqipëri nga banesat

Një studim i fundit nga Instituti i Vjenës për Studime Ekonomike Ndërkombëtare për investimet në Rajonin e Ballkanit gjeti se  nënkategoria e ndërtesave dhe strukturave të tjera zë pjesën më të madhe në sektorin e ndërtimit në rajon....

Inovacionet e ekspozuar në Davos

Ndryshe nga vitet e tjera, këtë edicion të forumit më të famshëm në  botë, atë në Davos të Zvicrës, është mbajtur edhe një panair i teknologjisë, në linjë me temën e këtij viti që fokusohet pikërisht të inovacioni. Ky panair ka tërhequr...

Projekte të përbashkëta në fushën e energjisë mes Kosovës dhe Maqedonisë

Ministri Lluka shprehu interesim për projektin e gazifikimit pasi kjo krijon mundësi të zhvillimin në dyja vendet. “Përgatitja e projekteve të përbashkëta do t’u mundësoj dy vendeve prezantimin e tyre para investitorëve të huaj, në mënyrë që të sigurohen...

Menaxhimin e krizave në kompani, këshilla të arta

kriza
Në një artikull frymëzues, Forbes jep tre këshilla të arta mbi menaxhimin e stafit në një kohë krize apo vështirësie për kompani në. Shumë sipërmarrje botërore shpresojnë që gjendja të përmirësohet thjesht duke shtypur butonin e “përshpejtimit”,...

A do të “mbijetojë” euro?

Euro do të mbijetojë të paktën edhe 2 dekada të tjera, ndërkohë që krizat financiare që prej nisjes së valutës detyruan qeveritë që të fuqizojnë themelet, sipas ekonomistëve të anketuar nga Bloomberg.   Por, ndërkohë që valuta feston 20 vjetorin në 2019-ën, shumica...

Inflacioni në Eurozonë në rënie, Treguesit kryesorë në rritje të lehtë

Inflacioni në Eurozonë ra për të tretin muaj radhazi gjatë Janarit, ndërkohë që çmimet e energjisë u tërhoqën. Treguesi bazë u rrit lehtë, duke mbështetur paksa perspektivën e Bankës Qendrore Evropiane. Agjencia e Statistikave e Bashkimit Europian vlerësoi...

Banka Popullore e RM paralajmëron stabilitet të çmimeve

Në dhjetor të vitit që lamë pas u shtrenjtua buka, kurse para dy ditëve derivatet e naftës, në edicionin e sotëm të emisionit “Magazina Ekonomike” në Alsat, guvernatorja Anita Bezhovska theksoi se sipas analizave të BPRM-së vendi gjatë vitit 2019 pritet të...

Lexo dhe:

SHBA: Pasoja “shkatërruese” për Turqinë nëse e blen sistemin rus

Një zyrtare e lartë e Pentagonit ka paralajmëruar përsëri Turqinë për pasojat e blerjes së një sistemi të mbrojtjes raketore nga Rusia....

Ka vdekur ish-presidenti amerikan George H.W Bush, një mik i madh i shqiptarëve

Në moshën 94 vjeçare ka vdekur ish-presidenti amerikan George H.W Bush, i njohur edhe si Bushi i vjetër. George H.W Bush ishte presidenti i 41-të...

ZËRAT NGA BREZAT KUFITARË

JETA NË ZONAT QË PO KONSIDEROHEN PËR ‘SHKËMBIM TERRITORI’. Sot shënohet 11 vjetori i pavarësisë së Kosovës. Më...

Interi dhe Napoli eliminohen

Mbrëmje e “zezë” për futbollin italian në Ligën e Kampionëve, pasi Interi dhe Napoli nuk ia dolën të kualifikohen për në fazën e 1/8-ave,...

‘Swan Song’, kënga e Dua Lipës me rekord klikimesh

Kanë kaluar vetëm mbi 24 orë që kur Dua Lipa publikoi kolonën zanore të filmi “Alita: Battle Angel”, 'Swan Song' dhe janë...