32.9 C
Skopje
Sunday, August 25, 2019
Vendi per Reklame

Gjenerali në pension paralajmëron të mos lejohen që Kina të dominojë rrjetet 5G

Sipas gjeneralit, Robert Spalding, i cili u largua nga Këshilli i Sigurimit Kombëtar vitin e kaluar, Kina do të fitojë një aftësi për ndjekjen dhe mbikëqyrjen masive nëse dominon rrjetet e avancuara 5G që lidhin miliarda pajisje.

EUROSTAT – Inflacioni në Eurozonë në nivelin më të ulët

Inflacioni në Eurozonë ra në nivelin më të ulët në 8 muaj gjatë Dhjetorit, periudhë kur Banka Qendrore Evropiane përfundoi stimujt monetarë. Indeksi i çmimeve të konsumit u rrit me një normë vjetore prej 1.6% në Dhjetor, në rënie...

Sipas Eurostat: Maqedonia me rritjen më të madhe të bujtjeve turistike në BE

Vitin e kaluar Maqedonia ka pasur numrin më të madh të bujtjeve turistike mes anëtarëve të Bashkimit Evropian, hapësirës evropiane ekonomike dhe kandidatëve për anëtarësim. Sipas të dhënave statistikore të Bashkimit Evropian, Maqedonia vjet në krahasim me vitin 2017...

Kompania e njohur paguan ‘gabimisht’ punonjësit

Kompania sigurimit AXA në Zvicër ka paguar 4,300 punonjës gabimisht duke iu dyfishuar pagat e tyre normale të dhjetorit. Gjithçka ndodhi në një surprizë të Krishtlindjes, duke lumturuar kështu punonjësit, lumturi e cila u rrëzua shpejt kur ata mësuan se nuk do t’u lejohej ti...

Çmimi i naftës në tregjet botërore fillon rritjen

Çmimet e naftës po qëndrojnë në rritje të konsiderueshme në sesionin e sotëm, për shkak të optimizimit se bisedimet midis SHBA dhe Kinës shumë shpejt do të zgjidhin luftën tregtare mes dy ekonomive më të mëdha në botë. Në...

Në Rajon sektori i ndërtimit, dominohet nga fabrikat në Shqipëri nga banesat

Një studim i fundit nga Instituti i Vjenës për Studime Ekonomike Ndërkombëtare për investimet në Rajonin e Ballkanit gjeti se  nënkategoria e ndërtesave dhe strukturave të tjera zë pjesën më të madhe në sektorin e ndërtimit në rajon....

Fatura e BREXIT: Ja sa është dëmi deri tani! – Studimi i “Bloomberg”

Vota e britanikëve për daljen nga Bashkimi Europian e ka tashmë një faturë të dëmeve, pavarësisht se si mund të vijojë procesi i daljes nga BE (BREXIT). Disa prej dëmeve janë të prekshme si në punë, investime e në kapital.

Në Ballkan planet për organizimin e Kampionatit Botëror të Futbollit 2030 janë më reale se kurrë

Deri më sot, asnjë shtet i Ballkanit nuk e ka organizuar më parë Kampionatin Botëror të Futbollit dhe njoftimi i bërë publik gjatë një muaji më parë u prit me skepticizëm nga shumë shtete, si pasojë e infrastrukturës...

Histori suksesi: Gjirafa do të investon 6.7 milionë dollarë në tregun shqipfolës

Themeluesi dhe drejtori ekzekutiv i Gjirafa, Mërgim Cahani, në një intervistë në emisionin për Telegrafi.com ka folur për investimin e fundit për digjitalizimin e Ballkanit, projektet e kësaj kompanie për vitin 2019, si dhe potencialin që ka vendi ynë në fushën e...

Google po teston shitjen e produkteve përmes videove në YouTube

Në mars, Google zbuloi planin e tyre për të eksperimentuar me reklama shitëse në rezultatet e kërkimit të imazhit. Qasja e re ndaj reklamimit u lejon kompanive të shfaqin imazhe të sponsorizuara midis rezultateve të imazheve të Google, të...

Lexo dhe:

Artan Grubi propozon kontroll për drogë për secilin funksionar që kryen detyrë publike

Deputeti i BDI-së, Artan Grubi deklaroi se do të nisin nismë për të ashtuquajturin “veting”, përkatësisht kontroll për përdorimin e drogës për...

Thaçi e informon Ramën se ku do te jenë kufijtë e “Shqipërisë së Madhe”

E diela i ka bërë bashkë Presidentin e Kosovës Hashim Thaçi dhe Kryeministrin e Shqipërisë Edi Rama, këtë ngjarje e ka paraqitur...

Në SHBA 700 priftërinj akuzohen për pedofili

Përmasa e skandalit të priftërinjve pedofilë duket sikur nuk ka të ndalur në SHBA, ku drejtësia njoftoi dje se rreth 700 anëtarë të klerit...

Në Maqedoni kanë përfituar 107 kompani subvencione nga Ministria e Ekonomisë

Ministria e Ekonomisë në kuadër të programeve për përkrahjen dhe subvencionimin e kompanive të vogla dhe të mesme në vitin 2018 ka...

Blerim Reka: Shteti nuk është pronë private!

Kandidati i pavarur për president të Republikës së Maqedonisë së Veriut profesori Blerim Reka, e ka quajtur sfiduese garën zgjedhor për president.