32.9 C
Skopje
Sunday, August 25, 2019
Vendi per Reklame

Merkel dhe Abe: Kundërshtojmë çdo lloj forme proteksionizmi si aj i ShBA së

Mbështetje shkëmbimesh të lira të mallrave në kundërshtim me çdo formë të proteksionizmit dhe globalizimi të tregtisë ishin temat e promovuara gjatë takimit midis kryeministrit japonez, Shinzo Abe dhe kancelares gjermane, Angela Merkel, e cila po viziton Japoninë.

Fatura e BREXIT: Ja sa është dëmi deri tani! – Studimi i “Bloomberg”

Vota e britanikëve për daljen nga Bashkimi Europian e ka tashmë një faturë të dëmeve, pavarësisht se si mund të vijojë procesi i daljes nga BE (BREXIT). Disa prej dëmeve janë të prekshme si në punë, investime e në kapital.

Bujqit e Pollogut aplikojnë për fonde

Përkundër raportimeve të fundit se bujqit e Pollogut janë të pa interesuar për të aplikuar në fondet e Bashkimit Evropian (IPARD) dhe subvencioneve të ndryshme që ndan Ministria e Bujqësisë, megjithatë drejtues të Agjencisë për Mbështetje Financiare në bujqësi dhe zhvillim...

Plas skandali me mishin në Poloni!

Komisioni Evropian do të dërgojë një ekip inspektorësh në Poloni pas skandalit më të fundit mbi eksportet e mishit të infektuar në vendet e unionit. Polonia është një vend eksportuese të mishit, dhe një material televiziv i disa...

Inflacioni në Eurozonë në rënie, Treguesit kryesorë në rritje të lehtë

Inflacioni në Eurozonë ra për të tretin muaj radhazi gjatë Janarit, ndërkohë që çmimet e energjisë u tërhoqën. Treguesi bazë u rrit lehtë, duke mbështetur paksa perspektivën e Bankës Qendrore Evropiane. Agjencia e Statistikave e Bashkimit Europian vlerësoi...

Kapitalizmi Amerikan dhe Sipërmarrësia

Në një takim që kanë zhvilluar ish presidenti i SHBA-ve George W. Bush me ish kryeministrin e Britanisë së Madhe, Tony Blair, thuhet se ai i ka thënë: “The trouble with the French is that they don’t have a word for...

FMN: Dobësitë në tregun e punës, gjyqësorin dhe administratën publike

Strukturat politike të fokusohen në dobësitë afatgjate në tregun e punës, gjyqësorin dhe administratën publike që të rritet produktiviteti, kështu rekomandon Fondi Monetar Ndërkombëtar në raportin më të ri për Maqedoninë. “Më shumë se 12 vjet pasi e ka...

Davos – Koha për të kaluar në një javë pune 4 ditore

“Të punosh më pak”, do të kishte një sërë përfitimesh për punëtorët dhe punëdhënësit, ja përse bota duhet ta përqafojë idenë e javës së punës katër-ditore, ishte ky mesazhi i dy ekspertëve të sjellë në Davos 2019. “Mendoj...

Në Davos 2019, fjalimet e personaliteteve Merkel, Bono (U2), Shinzo Abe, Tony Blair

Takimi i përvitshëm i Forumit Ekonomik Botëror në Davos të Zvicrës ku marrin pjesë liderat më të rëndësishëm botërorë, personalitete të shquara nga fusha të ndryshme është në ditën e tretë të zhvillimeve të tij. Personalitetet që kanë folur...

Miliardat në infrastrukturë, premtime apo fushatë zgjedhore?

Pas zgjidhjes së kontestit të emrit, Qeveria në Maqedoni ka thënë se e gjithë energjia tani do të përqendrohet në çështjet ekonomike e infrastrukturore, me qëllim përmirësimin e standardit të qytetarëve. Ditë më parë kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev, së bashku...

Lexo dhe:

Shkupjani Mevlan Adili do mbroj ngjyrat e FC Zhalgiris

Mevlan Adili, pas prezantimit te skuadra e re Zhalgiris, ka dhënë një intervistë për faqen zyrtare të klubit lituanes.

Policia vazhdon hetimet për autobusin e përmbysur

Policia e Maqedonisë gjatë ditës së sotme ka vazhduar me kryerjen e hetimeve në vendin e ngjarjes, ku u rrokullis autobusi, aksident...

Rusia nuk do e njohë ermin e ri të Maqedonisë

“Ajo që ne shohim është një vazhdim i procesit artificial të ndryshimit të emrit të vendit, i cili...

Bullgaria kërcënon Maqedoninë me bllokim për në NATO dhe BE

Maqedonia mund të bllokohet nga Bullgaria në procesin e integrimit euroatlantik, nëse tenton të keqpërdorë temën me gjuhën maqedonase, ka deklaruar Krasimir Karakaçanov, zëvendëskryeministër...

Turizmi i shëndetit, 1 milion turistë preferojnë të shërohen ne spitalet e Turqisë

Deri në fund të 2018-s numri i turistëve që kanë preferuar Turqinë për turizmin e shëndetit ka arritur në 1 milion, tha...