32.9 C
Skopje
Sunday, August 25, 2019
Vendi per Reklame

Teknologjia financiare do godasë sistemin bankar sipas Kuroda dhe Carney në Davos

Shefi i Bankës së Japonisë, Haruhiko Kuroda, tha se kompanitë e teknologjisë financiare (fintech), mund të shkaktojnë ndërprerje të sistemit bankar në ekonomitë e zhvilluara. Ai tha se kompanitë e mëdha të teknologjisë zakonisht specializohen në pagesat dhe shlyerjet...

Inovacionet e ekspozuar në Davos

Ndryshe nga vitet e tjera, këtë edicion të forumit më të famshëm në  botë, atë në Davos të Zvicrës, është mbajtur edhe një panair i teknologjisë, në linjë me temën e këtij viti që fokusohet pikërisht të inovacioni. Ky panair ka tërhequr...

Banka Popullore e RM paralajmëron stabilitet të çmimeve

Në dhjetor të vitit që lamë pas u shtrenjtua buka, kurse para dy ditëve derivatet e naftës, në edicionin e sotëm të emisionit “Magazina Ekonomike” në Alsat, guvernatorja Anita Bezhovska theksoi se sipas analizave të BPRM-së vendi gjatë vitit 2019 pritet të...

Importi nga Maqedonia dhe Shqipëria rritet dukshëm

Pas vendosjes së taksës 100 për qind nga Kosova ndaj produkteve serbe ka ndryshuar edhe tregtia në rajon. Sipas asaj që shkruhet në mediat e Maqedonisë, ky shtet ka rritur eksportin për në në Kosovë për 41 për...

Bullgaria planifikon të mos shesë pasaporta për të huajt

Një ditë më parë, ministria e drejtësisë bëri të ditur se Bullgaria ka në plan të ndalojë lejimin e të huajve të pasur për të blerë nënshtetësinë kundër investimeve, duke thënë që kjo skemë nuk kishte arritur ndonjë përfitim të rëndësishëm ekonomik...

Kush kryeson në shpenzime rekord të lobimit?

Google bëri të ditur në një formular tremujor se ka shpenzuar një nivel rekord prej 21.2 milionë dollarë në lobimin e Qeverisë së Shteteve të Bashkuara në vitin 2018, duke kaluar rekordin e mëparshëm prej 18.22 milionë dollarë që preku në vitin...

Sipas Eurostat: Maqedonia me rritjen më të madhe të bujtjeve turistike në BE

Vitin e kaluar Maqedonia ka pasur numrin më të madh të bujtjeve turistike mes anëtarëve të Bashkimit Evropian, hapësirës evropiane ekonomike dhe kandidatëve për anëtarësim. Sipas të dhënave statistikore të Bashkimit Evropian, Maqedonia vjet në krahasim me vitin 2017...

Cili është shteti që ka përfituar nga Lufta tregtare Kinë – SHBA?

Lufta e vazhdueshme tregtare midis SHBA dhe Kinës ka hapur mundësi të reja për Indonezinë. Indonezia është ekonomia më e madhe në Azinë Juglindore.Ekspertët kanë thënë se konflikti midis dy ekonomive më të mëdha në botë do të...

Rriten çmimet e naftës në Maqedoni

Komisioni Rregullator për Energjetikë ka sjell vendim për rritjen e çmimeve të derivateve të naftës në Maqedoni. Sipas çmimeve të reja një litër Eurosuper BS-95 do të jetë 61 denarë, Eurosuper BS-98 do të jetë 63 denarë, ndërsa Eurodizeli...

A do të “mbijetojë” euro?

Euro do të mbijetojë të paktën edhe 2 dekada të tjera, ndërkohë që krizat financiare që prej nisjes së valutës detyruan qeveritë që të fuqizojnë themelet, sipas ekonomistëve të anketuar nga Bloomberg.   Por, ndërkohë që valuta feston 20 vjetorin në 2019-ën, shumica...

Lexo dhe:

Biblioteka e librave të harruar

Kur nazistët dogjën libra, sepse qenë “jo-gjermanë”, një njeri zgjodhi t’i ruante ato për brezat e ardhshëm. “Kjo literaturë...

Pas 15 qershorit fillojnë sanksionet për zbatimi i gjuhës shqipe

Anëtari i grupit nder resorësh, Tahir Hani thotë se asnjë nga institucionet, faqet e të cilave nuk janë edhe në gjuhën shqipe,...

Studentët protestojnë në Tetovë

Në Tetovë ka filluar protesta e studentëve e paralajmëruar për sot për kushte më të mira. Studentët janë tubuar për të shprehur pakënaqësitë e...

Mbyllet reparti i kirurgjisë në Strugë, sëmuren të punësuarit nga fruthi

Në repartin kirurgjik në Spitalin e përgjithshëm të Strugës janë sëmurë nga fruthi 16 për qind e të punësuarve, gjegjësisht nëntë nga...

Moti sot

Moti sot në Maqedoninë e Veriut do të jetë i ndryshueshëm, me vranësira dhe kushte për reshje të shiut. Në vendet më...