21.6 C
Skopje
Monday, March 25, 2019
Vendi per Reklame

Maqedoni: rritet paga mesatare me 2%

Paga mesatare në janar të këtij viti ka qenë 24.517 denarë, ka publikuar Enti Shtetëror i Statistikave, që do të thot se paga mesatare neto është rritur për 2 për qind në krahasim me muajin e njëjtë të vitit të kaluar.

Singapori është qyteti më i shtrenjtë në botë për të jetuar në 2019

Singapori u vlerësua qyteti më i shtrenjtë në botë, për të gjashtin vit radhazi, nga studimi i Njësisë së Inteligjencës i revistës ‘The Economist’ (The Economist Intelligence Unit), i ndjekur nga Parisi dhe Hong-Kongu. Në vend të katërt Zyrihu, i cili ndiqet...

Maqedoni dhe Azerbajxhanin thellojnë bashkëpunimit energjetik

Azerbajxhani dhe Maqedonia e Veriut diskutuan mbi perspektivat e bashkëpunimit energjetik, teksa ministri i Jashtëm i Azerbajxhanit, Elmar Mammadyarov u takua me zëvendësministrin e Jashtëm të Maqedonisë së Veriut, Andrej Žernovski, si pjesë e axhendës së tij të punës në Gjenevë.

Ballkanin Perëndimor ka vazhduar të përmirësohet – Maqedonia e Veriut me rritje të punësimit dhe in-formalitetit

Performanca e tregut të punës në Ballkanin Perëndimor ka vazhduar të përmirësohet, megjithëse me një ritëm më të ngadaltë se sa një vit më parë dhe pavarësisht rritjes më të fortë ekonomike në rajon. Sipas raportit për “Trendet e Tregut të Punës...

Samiti i B20-së fokusohet te qeverisja ekonominë dixhitale

Në Tokio të Japonisë është zhvilluar Samiti i Biznesit të 20 vendeve më të industrializuara të botës, e njohur si B20. Personalitetet e qarqeve të biznesit diskutuan mbi qeverisjen ekonomike botërore, rregullat ndërkombëtare të tregtisë dhe investimeve, ekonominë dixhitale dhe tema të...

Subvencionet në bujqësi po e bëjnë të varur ekonominë nga shteti

Bujqit dhe blegtorët ankohen se shteti shumë po u ndihmon jo në zhvillimin e veprimtarisë së tyre, por edhe në sigurimin edhe kushteve më elementare për të mbijetuar. Ata ankohen për vonesa në pagesën e subvencioneve pa të cilat, siç thonë ata,...

Ministri i financave Tevdovski – Në prill paga minimale bruto do të rritet për rreth 600 denarë

Ministri i Financave, Dragan Tevdovski në intervistë për “Radio Evropa e Lirë” tha se “politika e rritjes së pagave është prioritet për Qeverinë dhe për këtë shkak po ndërmerren një sërë masa për rritjen e pagave, duke përfshirë këtu edhe rritjen e...

Si pasojë e ‘Brexit’, aplikimet për pasaportat irlandeze thyejnë rekord

Ka qenë pothuajse 1/4 e një miliona, në më pak se tre muaj, me më shumë se 3,000 njerëz mesatarisht duke aplikuar çdo ditë deri më tani këtë vit. Ministri i jashtëm i Irlandës, Simon Coveney tha se më shumë se 230,000...

Në Maqedoni qarkullimi i industrisë shënon rënie

Qarkullimi i industrisë, në janar të vitit 2019, krahasuar me janarin e vitit 2018, shënon rritje prej 6,9 përqind, njoftoi Enti Shtetëror për Statistikë. Sipas grupeve kryesore industriale, qarkullimi i përgjithshëm në industri në janar të vitit 2019, krahasuar...

Aeroportet më higjenike në botë!

Aeroporti Ndërkombëtar i Frankfurtit është renditur si aeroporti më i ‘’shëndetshëm’’ në botë. Studimet e kryera nga Netflights, kishin në fokus 25 nga aeroportet më të ‘pista’ në botë, për të parë se cilat ishin mënyrat për të përmirësuar shëndetin dhe lumturinë...

Lexo dhe:

Kurti takohet me ambasadorin amerikan

Sot, kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurtikanë ka pasur një takim në Ambasadën e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë,...

Shqipërinë në Eurovizion do ta përfaqësoj Jonida Maliqi, me këtë këngë (VIDEO)

Jonida Maliqi do të përfaqësojë Shqipërinë në Eurovizionin që këtë vit do të zhvillohet në Tel Aviv të Izraelit. Në festivalin e RTSH-së ajo...

RISHIKIMI I BUXHETIT PARASHEH MBËSHTETJE PËR KOMUNAT QË KANË BORXHE

Rishikimi i buxhetit parasheh mbështetje financiare dhe alokim më të madh të mjeteve për komunat, me qëllim që ato të paguajnë një pjesë të...

Fërçkovski kundër Marrëveshjes së Ohrit në kushtetutën e re

Gjatë një debati publik të organizuar nga Qeveria e Maqedonisë, ku po diskutohej për ndryshimet Kushtetuese, profesori Ljubomir Fërçkovski i cili është edhe njëri...

18 vjet burg për Çavkovin, 7 për Abdulfeta Alimin, të akuzuarit për 27 prillin...

Sot në Gjykatën Penale në Shkup është shqiptuar aktgjykimi për të akuzuarit për ngjarjet e 27 prillit në Kuvendin e Maqedonisë.