30.4 C
Skopje
Sunday, June 16, 2019
Vendi per Reklame

Realizimi i dobët i investimeve kapitale shtyn në rishikim të buxhetit

Edhe krahas realizimit të dobët të investimeve kapitale dhe krahas paralajmërimit të kryeministrit Zoran Zaev se këtë verë do të bëhet rishikimi i buxhetit, Ministria e Financave edhe më tej bën analiza nëse për momentin ka nevojë për rishikim të arkës shtetërore....

Sipas Tevdovskit: Ministria e Financave plotësisht është e përkushtuar ndaj reformave

Ministri i Financave Dragan Tevdovski në koment për informacionet për ndërrimin e funksionarëve nga pushtetit qendror dhe ai vendor thekson se është i kënaqur nga ndryshimet dhe reformat që janë bërë në Ministrinë e Financave. “Ministria e Financave është...

Rritja ekonomike e SHBA’ve: Papunësia më e ulët në 50 vitet e fundit

Shkalla e papunësisë ra në më të ultën në pesë dekadat e fundit, me 3.6% nga 3.8%. Po ashtu paga mesatare është rritur përt 3.2 % nga viti i kaluar, që është vazhdimësi e rritjes së muajit paraprak. Raporti...

Telefonatat nga Zvicra në Kosovë 18 herë më shtrenjtë, kompania jep lajmin e mirë për abonentët

Prej muajsh klientët e telefonave celularë duhet të paguajnë më shumë për thirrjet nga Zvicra në Kosovë. Për këtë ka shkruar edhe media më e klikuar zvicerane “Blick”, duke ndihmuar për gjetjen e ‘gabimit’ dhe reagimin e Migros, përcjell foldrejt.com.

Banka Botërore miraton projektin e ri për Ballkanin Perëndimor

Projekti, me vlerë 90 milion $, faza e parë e një qasjeje me disa faza me vlerë 140 milion $, është miratuar sot nga Bordi i Drejtorëve të Bankës Botërore. Sipas njoftimit, projekti do të financojë projektimin, përgatitjen dhe...

Studimi/ Kush punon më gjatë, ka më pak produktivitet

Duke krahasuar të dhënat nga ekonomitë e konsoliduara të Bashkimit Evropian në 2018, studimi doli në përfundimin se ndërsa punonjësit me kohë të plotë në Britaninë e Madhe, kanë javën më të gjatë të punës, ata janë edhe nga më pak produktivët,...

Shtrenjtohen derivatet e naftës në Maqedoninë e Veriut

Pas një serie të reduktimeve në çmimin e derivateve të naftës në tregjet botërore çmimi i naftës fillon përsëri të rritet, gjegjësisht në 70.422 dollarë për barel dhe kjo ka ndikuar në rritjen e çmimit të derivateve të naftës në Maqedoni.

Sa mund t’i kushtojë ‘Facebook-ut’ një orë ‘blackout’?!

Kohët e fundit rrjetet sociale ‘Facebook’, ‘Instagram’ dhe ‘Whatsapp’ po përballen me probleme të vazhdueshme teknike duke ndërprerë për disa orë shërbimin për përdoruesit e tyre. Po sa i kushton kompanisë ‘Facebook’ një ‘blackout’(ndërprerje) i tillë?  

Banka Botërore do të miratojë 420 milionë dollarë për projekte infrastrukturore dhe investim në kapital njerëzor

Strategjia përfshin edhe projektin për reforma në bujqësi për zhvillimin e qendrave përçuese, si dhe projekte për mbështetjen e reformave për zhvillim në arsim dhe shëndetësi dhe projekti për reformë pensionale Ministri i Financave Dragan Tevdovski, pas takimit me...

Largimi i punonjësve të kualifikuar, problem për ekonominë në Maqedoninë e Veriut

Punonjësit me arsim të lartë në vend para së gjithash i nevojitet shtet i qëndrueshëm i cili ekonomikisht është i lidhur me BE-në. Në këtë mënyrë hapen më shumë mundësi për investime dhe për shfrytëzimin e fondeve që janë në dispozicion. Ky...

Lexo dhe:

Gjenerali amerikan anuloi vizitën shkaku i taksës

Është konfirmuar edhe zyrtarisht raportimi i Periskopit se SHBA ka bërë veçse hapin e parë të ndërprerjes së bashkëpunimit me FSK-në për...

Librat e Javës V: Bazat e Moralit sipas Arthur Schopenhauer

1. "Bazat e moralit" - Arthur Schopenhauer "Bazat e moralit" - Arthur Schopenhauer Do...

PSE DITA E HËNË ËSHTË E MËRZITSHME?

Është cilësuar si një nga ditët më të bezdisura të javës dhe ky “mit”, nuk do të zhduket asnjëherë për të hënën.  Pasi jemi mësuar...

Artan Grubi propozon kontroll për drogë për secilin funksionar që kryen detyrë publike

Deputeti i BDI-së, Artan Grubi deklaroi se do të nisin nismë për të ashtuquajturin “veting”, përkatësisht kontroll për përdorimin e drogës për...

17 familje bëhen me banesa, në përvjetorin e 11-të të Pavarësisë së Kosovës

NThemeluesi dhe kryetari i shoqatës, Halil Kastrati ka thënë se ndaj gjithë atyre donatorëve që kanë kontribuar që të arrihet ky rezultat...