30.4 C
Skopje
Sunday, June 16, 2019
Vendi per Reklame

Kosova dhe Shqipëria me një doganë!

Ditën e hënë, më 26 Nëntor, Shqipëria dhe Kosova do të miratojnë një vendim të përbashkët i cili do të mundësojë unifikimin doganor në vendkalimin Morinë–Vërmicë. Burime pranë ministrisë së Financave dhe Ekonomisë bëjnë me dije se qëllimi është bashkimi i procedurave doganore për bizneset...

Rajoni i Shkupit paraprinë në PBB!

Sipas të dhënat nga Enti Statistikor i Maqedonisë, rajoni i Shkupit paraprinë në Prodhimin Bruto të Brendshëm në Maqedoni. Nga gjithsej 8 rajone ekonomike në Republikën e Maqedonisë, rajoni i Shkupit merë pjesë me 43% në PBB Rajoni i Shkupit është kontribuuesi më i madh...

Për dy ditë me radhë çmimi i naftës dhe vlera e dollarit po bien!

Vlera e dollarit për dy ditë me radhë po përjeton një rënie në raport me gjashtë monedhat kryesore botërore, gjë që bën që edhe çmimi i naftës gjithashtu të përjetoj një rënie. Indeksi i dollarit, i cili tregon vlerën e monedhës të SHBA-ve në raport...

Maqedonia sot ka 1.596.000 banorë, sipas disa akademikëve

Administrata publike të ndahet në dhjetë qytete të mëdha. Kjo është një prej zgjidhjeve për zvogëlimin e numrit të të rinjve që largohen nga vendi dhe për të avancuar klasën e mesme. Ky është plani i profesorit universitarë, Marjan Bojadziev, i cili sot  u...

Policia Financiare nis hetime në Qendrën Kulturore të Tetovës

Para më shumë se katër vjetëve, me nënshkrimin e Kiril Bozhinovskit, atëherë sekretar i përgjithshëm të Qeverisë, ekzekutivi ka obliguar Qendrën e Kulturës në Tetovë të modifikojë projektin për ndërtimin e objektit të ri multi-funksional. Në seancën e 184-të, më 29 janar të vitit...

Shumë vende të rajonit do të rrisin pagën minimale në 2019, Maqedonia mbetet në fund

Pas analizës  të bërë për gjitha shtete në Ballkan, mund të konstatojmë se vetëm Mali i Zi me ligj e ka pagës minimale më të ulët se  Maqedonia. Në fund të vitit 2018, Maqedonia ka rrogën minimale 196 euro, që është më pak më shumë...

Bekteshi: Ligji për tregjet e gjelbërta nuk do të shtyhet

Ligji për tregti nëpër tregjet e gjelbra do të zbatohet nga 1 janari. Ministri i Ekonomisë, Kreshnik Bekteshi është i prerë se nuk ka hapësirë për anulim, siç kërkuan shitësit, por u premtoi se nëse gjejnë zgjidhje të përbashkët për ndryshimet në ligj, kjo...

Tevdovski “ëndërron” për zvogëlimin e normës së interesit për qytetarët dhe bizneset

Nëse vazhdon trendi i uljes së normave të interesit nga Banka Popullore kjo do vërehet posaçërisht tek kreditë për kompanitë, thotë ministri i financave Dragan Tevdovski. Këtë konstatim nga aj vjen një dita pasi Banka Popullore uli normën bazë të interesit, me çka politikën...

Investitorë e huaj të pakënaqur nga Qeveria e re

Këshilli për investitorë të huaj  ka dalë me vërejtjet për sa i përket kushtet dhe klimën e biznesit që ofron Qeveria e re. Mungesa e kuadrit të kualifikuar, klima e paparashikueshme e biznesit, ndërrimi i shpeshtë i ligjeve, investimet e pamjaftueshme në infrastrukturë, mungesa...

FMN kalkuloj borxhin për secilin banorë të botës

Të dhënat më të reja nga FMN thonë se borxhi global në vitin 2017 është tre herë më i madh se produkti i brendshëm bruto global. Më shumë se gjysma e shumës është depozituar nga debitorët më të mëdha - SHBA, Kina dhe Japonia, pjesa...

Lexo dhe:

Macron shpall Emergjencën Kombëtare, zjarrfikësit të pashpresë: Ferri nuk mund të ndalet!

Simboli i Parisit u dogj sot në 15 prill nga një zjarr akoma i paqartë, informon foldrejt.com. Ndërsa një...

Ashpërsi në fushatë reflektohet në rrjetet sociale e kandidatëve për president

Në garën për presidentin e ri të Maqedonisë së Veriut do të marrin pjesë tre kandidatë që tashmë janë verifikuar edhe nga...

FLET NANO PËR FONDET GREKE: MË GODITËN ME THIKË PAS SHPINE

Në monologun e sotëm, Mustafa Nano foli rreth listës së shumë përfolur që u shpërnda, ku tregohej një listë emrash të disa personaliteteve shqiptare...

Arbëreshët nga Argjentina përkujtojnë Betejën e Koshares

Ai (Imzot Aleksandër ) me një grup të arbëreshëve që mbajnë flamurin shqiptar ka përkujtuar 20 vjetorin e Betejës së Koshares.

Mallrat serbe ripaketohen në Maqedoni për të hyrë në Kosovë

Ministri i Tregtisë, Turizmit dhe Telekomunikimit në Qeverinë e Serbisë, Rasim Lajiq, ka deklaruar të mërkurën se mallrat nga Serbia mund të...