24.5 C
Skopje
Saturday, August 17, 2019
Vendi per Reklame

Studimi/ Kush punon më gjatë, ka më pak produktivitet

Duke krahasuar të dhënat nga ekonomitë e konsoliduara të Bashkimit Evropian në 2018, studimi doli në përfundimin se ndërsa punonjësit me kohë të plotë në Britaninë e Madhe, kanë javën më të gjatë të punës, ata janë edhe nga më pak produktivët,...

Në Maqedoni kanë përfituar 107 kompani subvencione nga Ministria e Ekonomisë

Ministria e Ekonomisë në kuadër të programeve për përkrahjen dhe subvencionimin e kompanive të vogla dhe të mesme në vitin 2018 ka ndarë mbi 26 milionë denarë. Këto mjete janë ndarë për programin për konkurrencë, inovacion dhe ndërmarrësi, informon INA.

Ndërmarrjeve publike ju fuqizohet pozita e zëvendësdrejtor

Dje në Kuvendin e Maqedonisë është miratuar ligji për plotësim dhe ndryshim të Ligjit për ndërmarrje publike, me çka hyn në fuqi pozita e zëvendësdrejtorit të ndërmarrjeve publike. Ndryshimi dhe plotësimi i Ligjit për ndërmarrje publike ka ardhur me...

NAFTA hyri në histori! Një marrëveshje e re tregtare u nënshkrua në samitin e G20

Pas shumë polemikave presidenti amerikan, Donald Trump, kryeministri kanadez, Justin Trudeau dhe presidenti meksikan Enrique Pena Nieto kanë nënshkruar një marrëveshje të re tregtare. Marrëveshja e deritanishme NAFTA hyri në histori. Presidenti i SHBA Donald Trump, kryeministri kanadez Justin Trudeau dhe presidenti meksikan Enrique Pena...

Ndërmarrjet publike në Maqedoni në borxhet deri në fyt

Në mesin e tyre janë Hekurudhat e Maqedonisë, Rrugët e Maqedonisë, Radiotelevizioni i Maqedonisë, ndërmarrjet komunale të themeluara nga njësitë e vetëqeverisjes lokale, etj. Ndërkohë, me ndryshimet e reja ligjore të propozuara nga shumica parlamentare,...

FMN: Dobësitë në tregun e punës, gjyqësorin dhe administratën publike

Strukturat politike të fokusohen në dobësitë afatgjate në tregun e punës, gjyqësorin dhe administratën publike që të rritet produktiviteti, kështu rekomandon Fondi Monetar Ndërkombëtar në raportin më të ri për Maqedoninë. “Më shumë se 12 vjet pasi e ka...

Për dy ditë me radhë çmimi i naftës dhe vlera e dollarit po bien!

Vlera e dollarit për dy ditë me radhë po përjeton një rënie në raport me gjashtë monedhat kryesore botërore, gjë që bën që edhe çmimi i naftës gjithashtu të përjetoj një rënie. Indeksi i dollarit, i cili tregon vlerën e monedhës të SHBA-ve në raport...

Miliarda dollarë humbje për SHBA dhe Kinën në 2018 nga lufta tregtare

Lufta tregtare mes Kinës dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës ka prodhuar miliarda dollarë humbje për të dyja palët në 2018, duke goditur industritë e makinave, teknologjisë, por mbi të gjitha agro-bujqësinë. Këto humbje i japin një nxitje presidentëve Xi Jinping dhe sidomos Donald...

Ngjyra e oqeaneve do të ndryshojë me rritjen e temperaturave – Studim

Temperaturat në rritje do të ndryshojnë ngjyrën e oqeaneve të botës, duke i bërë ato më të kaltër në dekadat e ardhshme, thonë shkencëtarët. Ata zbuluan se rritja e nxehtësisë do të ndryshojë përzierjen e fitoplanktonit ose organizmave të...

EUROSTAT – Inflacioni në Eurozonë në nivelin më të ulët

Inflacioni në Eurozonë ra në nivelin më të ulët në 8 muaj gjatë Dhjetorit, periudhë kur Banka Qendrore Evropiane përfundoi stimujt monetarë. Indeksi i çmimeve të konsumit u rrit me një normë vjetore prej 1.6% në Dhjetor, në rënie...

Lexo dhe:

Niveli i lartë i ndotjes në Shkup, kanë protestuar banorët

Ata kërkuan nga autoritetet që të marrin masat e nevojshme për zgjidhjen e problemit që ka shtuar vdekshmërinë, si pasojë e sëmundjeve...

Filloi sezoni i tretë i serialit “Egjeli”, publikohet episodi i 61-të: A ka ‘vdekur’...

Sezoni i tretë i serialit “Egjeli”, një prodhim i GjirafaStudios, sapo ka filluar me episodin e 61-të. Stupcat ne këtë episod janë rikthyer me super...

Qeveria do të mbështesë biznese dhe inovacionet e tyre

Siç kumtoi Ministria e Punës dhe Politikës Sociale, është paraparë që kjo masë të përfshihet në Programin ekzistues për mbështetje për vetëpunësim. Fokusi do...

Fatmir Limaj: Serbia duhet t’i ndale provokimet njëherë e përgjithmonë

Zëvendës kryeministri i Kosovës, Fatmir Limaj ka reaguar rreth arrestimit të dy pjesëtareve të FSK-së në Jaranije.

Der Standard: Sandër Lleshaj bën përgjegjës firmën kineze për grabitjen në aeroport

Në lidhje me grabitjen spektakulare në aeroportin e Rinasit, ku mbeti i vrarë njëri prej grabitësve, media austriake “Der Standard” jep një...