24.5 C
Skopje
Saturday, August 17, 2019
Vendi per Reklame

Strategjia e Banka Qendrore të Turqisë jep rezultate në rimëkëmbjen e valutës

Lira turke u rimëkëmb në nisje të kësaj jave, ndërkohë që e Premtja shënoi ditën në të keqe që prej krizës së muajit Gusht. Qeveria dhe Banka Qendrore dhanë disa premtime dhe paralajmërime, për të ndaluar rënien e mëtejshme të valutës.

Në Shkurt eksporti i Shqipërisë në Kosovë ka qenë 774 milion lekë (6,2 milion euro) më shumë

Muaji shkurt i këtij viti ka qenë një muaj ku Shqipëria ka njohur një rritje të konsiderueshme të eksporteve drejt Kosovës. Referuar të dhënave të tregtisë së Jashtme të publikuara nga INSTAT, rezulton se muajin shkurt 2019 Shqipëria ka...

Cilat janë vendet më të mira për të investuar në ‘Patundshmëri’?!

Deri në fund të vitit të kaluar, kompanitë që merreshin me ndërmjetësimin dhe menaxhimin e banesave arritën mbi 200 miliardë dollarë të ardhura ndërsa kompanitë komerciale të pasurive të patundshme arritën një vlerë prej 35 miliardë dollarësh. Ky është një tregues i...

Do të organizohen ligjërata për edukim financiar në Maqedoninë e Veriut

Ministria e Financave ka paralajmëruar intensifikim të fushatës për edukim financiar në periudhën që vjen. Sipas ministrit të Financave, Dragan Tevdovski, arsimi financiar dhe njohja e kushteve financiare dhe prodhimeve paraqet parakusht për marrjen e vendimeve të duhura financiare dhe investuese.

Maqedoni: Shtrenjtohen derivatet e naftës

Benzina do të shtrenjtohet për 2 denarë për litër. Nga mesnata dizeli do të kushtojë më shtrenjtë për 1 denarë. Këtë vendim e ka sjell sot Komisioni Rregullator për Energjetikë. Sipas këtij vendimi nga mesnata, EUROSUPER...

BERZH, do investoj 1.1 mld euro për Ballkanit Perëndimor në 2019

Banka Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim do të investojë në rajonin e Ballkanit Perëndimor, po aq para, apo ndoshta edhe më shumë, se viti i kaluar. Shuma e investimit vitin e kaluar kapte në total për të 6-të vendet, 1.1 miliardë euro....

Maqedoni: rritet paga mesatare me 2%

Paga mesatare në janar të këtij viti ka qenë 24.517 denarë, ka publikuar Enti Shtetëror i Statistikave, që do të thot se paga mesatare neto është rritur për 2 për qind në krahasim me muajin e njëjtë të vitit të kaluar.

Singapori është qyteti më i shtrenjtë në botë për të jetuar në 2019

Singapori u vlerësua qyteti më i shtrenjtë në botë, për të gjashtin vit radhazi, nga studimi i Njësisë së Inteligjencës i revistës ‘The Economist’ (The Economist Intelligence Unit), i ndjekur nga Parisi dhe Hong-Kongu. Në vend të katërt Zyrihu, i cili ndiqet...

Maqedoni dhe Azerbajxhanin thellojnë bashkëpunimit energjetik

Azerbajxhani dhe Maqedonia e Veriut diskutuan mbi perspektivat e bashkëpunimit energjetik, teksa ministri i Jashtëm i Azerbajxhanit, Elmar Mammadyarov u takua me zëvendësministrin e Jashtëm të Maqedonisë së Veriut, Andrej Žernovski, si pjesë e axhendës së tij të punës në Gjenevë.

Ballkanin Perëndimor ka vazhduar të përmirësohet – Maqedonia e Veriut me rritje të punësimit dhe in-formalitetit

Performanca e tregut të punës në Ballkanin Perëndimor ka vazhduar të përmirësohet, megjithëse me një ritëm më të ngadaltë se sa një vit më parë dhe pavarësisht rritjes më të fortë ekonomike në rajon. Sipas raportit për “Trendet e Tregut të Punës...

Lexo dhe:

Konsumimi i rregullt i mjaltit parandalon këto sëmundje

Konsumimi i mjaltit i ofron njeriut një dobi të madhe, këtë dobi nuk mund ta gjesh tek produktet tjera, mjalti është një produkt me...

Portali që parashikon vdekjen e VIP-ave

Në botën e internetin ekziston një faqe morbide ku bënë parashikimin e vdekjes të VIP-ave. Kjo faqe ka parashikuar vdekjen e 17 personave të...

Milloshoski i VMRO së optimistë: Nuk ka nevojë për triumfalizëm, por jemi në rrugë...

Antonio Milloshoski nga VMRO-DPMNE në një intevistë për televizionin “Telma” tha se partia e tij nuk ka nevojë për triumfalizëm, por se...

Nga Maqedonia dëshirojnë të largohen 30% e popullsisë, kurse nga Kosova 42% dhe nga...

Sipas një hulumtim të bërë nga agjencia Gallup tregon për numrin e popullsive që do të largoheshin nga vendet e ndryshme të botës, në...

Daçiq me kërcënim të hapur: Nëse ushtria e Kosovës sulmon serbët do kundërpërgjigjemi

Ministri serb i Punëve të Jashtme, Ivica Daçiq ka thënë se Kosova nuk mund të hyjë në asnjë organizatë ndërkombëtare derisa nuk arrin marrëveshje...