31.6 C
Skopje
Sunday, August 25, 2019
Vendi per Reklame

Vdes Kiço Blushi, skenaristi i filmit “Beni Ecën Vetë”

Është ndarë nga jeta në moshën 75-vjeçare Kiço Blushi, gazetar, shkrimtar dhe skenarist i njohur. Blushi lindi në qytetin e Korçës më 23 gusht 1943. Pas mbarimeve të studimeve për letërsi shqipe dhe ruse filloi punë si redaktor pranë RTSH dhe në...

Në Hollywood, sot ndahen çmimet e “Golden Globes 2019”

“Vice”, një biografi satirike e ish-zv.presidentit amerikan Dick Cheney, është filmi me më shumë nominime për këtë vit, plot 6 të tilla. Por, ndjekësit më të afërt nuk janë edhe aq të papërfillshëm. “A Star is Born”, me pjesëmarrjen...

Një film biografik për Nënë Terezën

Një film biografik mbi Nënë Terezën pritet të publikohet në vitin 2020, realizuar nga regjisorja indiane Seema Upadhyay. “HindustanTimes” shkroi se aktorët do të jenë indianë dhe ndërkombëtarë. Filmi do të prodhohet nga Praeep Sharma, Nitin Mahnmohan, Girish Johar...

Rikthehen “Piratët e Karaibeve”

Johnny Depp nuk do të jetë më Jack Sparrow në filmin e ri të sagës “Pirates of the Caribbean”, që do të realizohet nga “Disney”. 55-vjeçari ka interpretuar protagonistin e këtij filmi në pesë projekte, nga viti 2003 deri...

“Oscars”, triumfon filmi “Green Book”

Ceremonia e 91-të e çmimeve të Akademisë së Arteve të Filmit dhe Shkencës është mbajtur në teatrin “Dolby” në Hollywood, prej orës 02:00 të së hënës me orën tonë lokale. Gjatë të gjithë ceremonisë kishte emocione të shumta dhe gara ishte shumë...

Lexo dhe:

Edhe Shpend Ahmeti kërkon të pezullohet taksa ndaj Serbisë

Bashkë-kryesuesi i ekipit negociator dhe kryetari i PSD-së, Shpend Ahmeti, ka thënë që janë për t’u pezulluar taksa për t’i dhënë shans...

Gjermania e “boshatis” Ballkanin

Aktualisht 36 000 vende pune janë të pa zëna në fushën e infermierisë në Gjermani dhe si mundësi për plotësimin dhe zbutjen e kësaj...

Fajon BE-së për vizat e kosovarëve: Po gënjeni kur thoni se s’janë përmbushur kushtet

Parlamenti Evropian ka diskutuar të mërkurën rreth liberalizimit të vizave për qytetarët e Kosovës. Në mesin e diskutimeve mes...

Ku është paga më e lartë minimale në Evropë?

Ku duhet të zhvendosen punëtorët që të përfitojnë pagën më të mirë minimale?  Sipas të dhënave të institutit gjerman Socialwissenschatfliches (WSI), që krahason pagat...
kriza

Menaxhimin e krizave në kompani, këshilla të arta

Në një artikull frymëzues, Forbes jep tre këshilla të arta mbi menaxhimin e stafit në një kohë krize apo vështirësie për kompani...