22.4 C
Skopje
Sunday, June 16, 2019
Vendi per Reklame

Piktura apo Foto? – artisti që po mahnitë botën

Artisti nga Republika e Dominikut, Kamalky Laureano, i cili jeton në Meksisë, po mahnitë botën me kryeveprat e tij. Pikturat e tij janë të nivelit aq të lartë, aq të sofisitukuara saqë syri njerëzor e ka të vështirë të dallojë në rast...

Tri rregullat e lumturisë sipas Epikurit!

1. Injoroni dëshirat e jashtme Objektet e jashtme luajnë një rol të vogël në lumturinë tonë. Të ardhurat dhe bukuria nuk ndikojnë në lumturinë tonë afatgjate. Epikuri ka pohuar se ne e arrijmë gjendjen e lumturisë atëherë kur ne e distancojmë veten tonë nga dëshirat...

“Lindja e diellit nga perëndim nuk është larg”, shkencëtarët paralajmërojnë për atë që thuhet në Kuran

S“Daily Mail” dhe „Express Uk“ kanë raportuar për të dhënat serioze dhe faktike shkencore që ka NASA dhe Agjencia Kozmike Evropiane për kthesën e madhe të llojit të vet që do të pësojë poli magnetik e që për pasojë do të ketë...

Politikani holandez anti-mysliman konvertohet në Islam

Ish anëtari i partisë së djathtë ekstreme të Geert Wildersit, Joram van Klaveren është prononcuar se është konvertuar në Islam. Joram Van Klaveren tha se ai nga një kritik tani më është kthyer në Islam gjersa ai po...

Tahir Kukaj, imami shqiptari që po bekon detyrat e funksionerëve të ShBA së

Imam Dr. Tahir Kukaj mban fjalimin e rastit përkrah senatorit amerikan Charles Schumer dhe kryetarit Bill DeBlasio në ceremoninë e inaugurimit të asemblesitit të parë musliman dhe afrikan në Staten Island të Nju Jorkut, shkruan foldrejt.com. Përndryshe Kukaj është...

Imami i Ez’herit kundër poligamisë: Është padrejtësi ndaj grave

Sheiku Ahmed al Tajeb, imami i madh i xhamisë Ez'heri, ka shkaktuar reagime të shumta për shkak të deklarimit të tij se poligamia është „padrejtësi” ndaj grave, edhe pse i njëjti nuk ka bërë thirrje për ndalimi e kësaj praktike.

Porositë që Umberto Eco ia la nipit të tij

“I dashur nip, nuk do të dëshiroja që kjo letër krishtlindjesh të tingëllonte shumë e sheqerosur (deamicisiana, term sipas librit të autorit De Amicis “Zemra”) dhe të kujtonte ty këshilla për dashurinë ndaj të afërmve tanë, për atdheun, për botën, apo gjëra të ngjashme....

Dy xhamitë e para në SHBA janë ndërtuar nga shqiptarët

Ka shënime se Xhamia e parë në SHBA është themeluar nga myslimanët shqiptarë në vitin 1915, në Main, ndërsa e dyta, po nga shqiparët, në vitin 1919, në shtetin Connecticut, që është afër qytetit dhe shtetit New York, shkruan foldrejt.com.

Fenomeni i Shamive në Zelandën e Re (VIDEO)

Solidarizimit të grave në jo-myslimane në Zelandën e Re, përmes vendosjes së shamisë, është bërë fenomen dhe po shtrihet në formë virale në të gjitha rrjetet sociale dhe mediet vizive. Përpos solidarizimt dhe empatisë së shprehur këto gra po i mbajnë...

Ma hiq qafe atë celular, nga Umberto Eco

Pak kohë më parë, ndërsa po flisja para Akademisë së Spanjës në Romë, një zonjë duke ujdisur telekamerën ma përplasi në fytyrë një dritë verbuese e s’po më linte të lexoja dot shënimet. Iu ktheva shumë i lënduar, sikurse më ka ndodhur...

Lexo dhe:

Filmat oskar dhe maskulinizmi (FOTO)

Maskulinizmi dhe feminizmi, apo pushteti i burrave kundrejt grave dhe përpjekja e këtyre të fundit për t’u mëvetësuar nga burrat është njëri...

Vandalistë thyen xhamat e shkollës fillore “Penko” në Shkup

Kryerës të panjohur gjatë ditës së enjte kanë thyer dritaret e Shkollës Fillore “Petar Zdravkovski Penko” në Shkup. Siç njoftojnë nga drejtoria...

Helikopterë “Black Hawk” për ushtrinë shqiptare

Forca Ajrore shqiptare do të modernizohet falë mbështetjes së Departamentit Amerikan të Mbrojtjes. Gjatë qëndrimit në SHBA, ministrja e...

Mile Janakievski dhe Kiril Bozhinovski dërgohen në Shutkë

Me kërkesë të PSP-së, ish minitri i Transportit Mile Janakievski dhe ish sekretari i Qeverisë Kirill Bozhinovski u dërguan në burgun e Shutkës. Një...

Studeniçan: Gruaja vr.et burrin me sëpatë

Prokuroria Themelore Shkup miratoi urdhër për zbatimin e procedurës hetimore kundër një personi, i dyshuar se ka kryer vepër p.enale ”Vr.asje nga...