30.4 C
Skopje
Sunday, June 16, 2019
Vendi per Reklame

Të shpëtojmë bamirësinë nga publiciteti

Shkas për këtë shkrim u bë emisioni “Opinion” i para dy ditëve, i udhëhequr nga gazetari Blendi Fevziu, ku ishte i ftuar edhe Kryeministri Rama, si një panelist i thjeshtë. Isha i ftuar edhe unë në atë emision dhe nuk shkova, pavarësisht kënaqësisë që...

Piktura apo Foto? – artisti që po mahnitë botën

Artisti nga Republika e Dominikut, Kamalky Laureano, i cili jeton në Meksisë, po mahnitë botën me kryeveprat e tij. Pikturat e tij janë të nivelit aq të lartë, aq të sofisitukuara saqë syri njerëzor e ka të vështirë të dallojë në rast...

Politikani holandez anti-mysliman konvertohet në Islam

Ish anëtari i partisë së djathtë ekstreme të Geert Wildersit, Joram van Klaveren është prononcuar se është konvertuar në Islam. Joram Van Klaveren tha se ai nga një kritik tani më është kthyer në Islam gjersa ai po...

Ma hiq qafe atë celular, nga Umberto Eco

Pak kohë më parë, ndërsa po flisja para Akademisë së Spanjës në Romë, një zonjë duke ujdisur telekamerën ma përplasi në fytyrë një dritë verbuese e s’po më linte të lexoja dot shënimet. Iu ktheva shumë i lënduar, sikurse më ka ndodhur...

“Lindja e diellit nga perëndim nuk është larg”, shkencëtarët paralajmërojnë për atë që thuhet në Kuran

S“Daily Mail” dhe „Express Uk“ kanë raportuar për të dhënat serioze dhe faktike shkencore që ka NASA dhe Agjencia Kozmike Evropiane për kthesën e madhe të llojit të vet që do të pësojë poli magnetik e që për pasojë do të ketë...

Dy xhamitë e para në SHBA janë ndërtuar nga shqiptarët

Ka shënime se Xhamia e parë në SHBA është themeluar nga myslimanët shqiptarë në vitin 1915, në Main, ndërsa e dyta, po nga shqiparët, në vitin 1919, në shtetin Connecticut, që është afër qytetit dhe shtetit New York, shkruan foldrejt.com.

HERENOW – Këtutania, libri më i ri Fahredin Shehut

Shtëpia botuese Inner Child Press International LTD, nga New Jersey, SHBA, botoi librin e radhës nga poeti kosovar Fahredin Shehu. Libri titullohet “HERENOW” ose “Këtutania” që shfaq një poezi avangarde me notë të fuqishme të lirikës shpirtërore dhe kontemplative gjë që është vulë kreative...

Tahir Kukaj, imami shqiptari që po bekon detyrat e funksionerëve të ShBA së

Imam Dr. Tahir Kukaj mban fjalimin e rastit përkrah senatorit amerikan Charles Schumer dhe kryetarit Bill DeBlasio në ceremoninë e inaugurimit të asemblesitit të parë musliman dhe afrikan në Staten Island të Nju Jorkut, shkruan foldrejt.com. Përndryshe Kukaj është...

Tri rregullat e lumturisë sipas Epikurit!

1. Injoroni dëshirat e jashtme Objektet e jashtme luajnë një rol të vogël në lumturinë tonë. Të ardhurat dhe bukuria nuk ndikojnë në lumturinë tonë afatgjate. Epikuri ka pohuar se ne e arrijmë gjendjen e lumturisë atëherë kur ne e distancojmë veten tonë nga dëshirat...

Porositë që Umberto Eco ia la nipit të tij

“I dashur nip, nuk do të dëshiroja që kjo letër krishtlindjesh të tingëllonte shumë e sheqerosur (deamicisiana, term sipas librit të autorit De Amicis “Zemra”) dhe të kujtonte ty këshilla për dashurinë ndaj të afërmve tanë, për atdheun, për botën, apo gjëra të ngjashme....

Lexo dhe:

Hoxhaj pas takimit me këshilltarin e Merkelit: 2019-a vit i mundshëm për marrëveshje me...

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Enver Hoxhaj ka pritur në takim delegacionin gjerman të kryesuar nga këshilltari kryesor i kancelares së Gjermanisë, për politikë...

Për dhunën e shkaktuar në Kuvend, arrestohen ish-krerët e shtetit të Maqedonisë

Arrestohen ish-kreu i Kuvendit të Maqedonisë Veriore, Trajko Veljanovski dhe ish-ministrat Spiro Ristovski dhe Mile Janakievski. Siç njofton prokuroria...

Kosovarët të katërt në Europë për t’u flijuar për vendin e tyre

Kosova sapo ka krijuar ushtrinë e saj. Por sa janë të gatshëm kosovarët për të luftuar për atdheun e tyre, këtë përgjigje mund ta...

Ngjyra e oqeaneve do të ndryshojë me rritjen e temperaturave – Studim

Temperaturat në rritje do të ndryshojnë ngjyrën e oqeaneve të botës, duke i bërë ato më të kaltër në dekadat e ardhshme,...

Gjermania do të ju mundësoj qytetarëve të punojnë prej në shtëpi

Rreth 40% e gjermanëve dëshirojnë që më shpesh të punojnë nga shtëpia, prandaj ligjvënësit gjerman filluan procedurë parlamentare për të siguruar...