21.6 C
Skopje
Monday, March 25, 2019
Vendi per Reklame

Dua Lipa me dy çmime të tjera në “Global Awards 2019”

Dua Lipa, ka fituar edhe dy çmime të reja në eventin e madh “Global Awards”.Dua Lipa ka rrëmbyer çmimin e “Femrës më të dëgjuar të vitit” dhe “Artistes më të suksesshme britanike”. ”Global Awards” është një ceremoni që shpërblen...

Kujtime të studentit për profesor Eqrem Çabej

Në vitet 1962-1966 isha student në “Fakultetin Histori dhe Filologji” të UT, Fakulteti përdorte dy katet e para të asaj godine, kurse në katin e tretë kishin zyrat e tyre “Instituti i Historisë dhe i Gjuhësisë” dhe “Instituti i Folklorit”. Gjatë pushimeve...

Shtatë kore nga rajoni bëhen bashkë në Gjakovë të Kosovës

7 kore nga Shqipëria, Kosova, Maqedonia e veriut dhe Italia u bënë bashkë në festivalin ndërkombëtar të muzikës korale “A Cappella”, në Gjakovë të Kosovës. Vendi ynë u përfaqësua nga Shkodra, me korin “Rozafa Ekspresion”, drejtuar nga profesor Zef...

Filmat oskar dhe maskulinizmi (FOTO)

Maskulinizmi dhe feminizmi, apo pushteti i burrave kundrejt grave dhe përpjekja e këtyre të fundit për t’u mëvetësuar nga burrat është njëri ndër debatet më të rëndësishme në botë dhe shoqërinë shqiptare. Hulumtuesja e BBC-së, Hannah Anderson ka spikatur edhe një...

17 familje bëhen me banesa, në përvjetorin e 11-të të Pavarësisë së Kosovës

NThemeluesi dhe kryetari i shoqatës, Halil Kastrati ka thënë se ndaj gjithë atyre donatorëve që kanë kontribuar që të arrihet ky rezultat dhe të përfitojnë familjet skamnore. Sipas tij, qëllimi i vetëm është që të arrijnë t’i ndihmojnë deri...

Faik Konica: Si i erdhi fundi Shqipërisë së Zogut

Është interesante sesi Faik Konica përshkruan fundin e pushtetit të Ahmet Zogut. Në dorëshkrimet e tij të gjetura në arkivin e Vatrës, mënyra sesi ai e gjykon këtë periudhë është ndër më gjykimet realiste. Shqiponline po boton këndvështrimin e Konicës për këtë...

“Kosova” e Buxhovit promovohet edhe në Kroaci

Shteti i Kosovës e arritura më e madhe e shqiptarizmit Promovimi i "Kosovës" VI,VII dhe VIII në Zagreb, në kuadër të "Javës së Kosovës" në Kroaci në bibliotekën e qytetit "Bogdan Ogrizoviq" mblodhi intelektualë të njohor shqiptarë në...

Programi Kulturor Vjetor 2019: Shumë zhurmë për asgjë

Për të qenë transparent, sot komisionet e veprimtarive të caktuara filluan rishqyrtimin e projekteve të refuzuara. “Dua ta informoj opinionin se të gjitha vendimet e aplikacioneve të refuzuara do të anulohen dhe përsëri do të shqyrtohen dhe nëse përcaktohen parregullsi,...

Vdes Kiço Blushi, skenaristi i filmit “Beni Ecën Vetë”

Është ndarë nga jeta në moshën 75-vjeçare Kiço Blushi, gazetar, shkrimtar dhe skenarist i njohur. Blushi lindi në qytetin e Korçës më 23 gusht 1943. Pas mbarimeve të studimeve për letërsi shqipe dhe ruse filloi punë si redaktor pranë RTSH dhe në...

Zbulohen Mumie në Egjipt, besohen të jenë mbi 2 mijë vjet të vjetra

Zyrtarët thonë se varreza ku janë gjetur këto mumie mund të datojë që nga epoka Ptolemaike, që është më e vjetër sesa epoka Romake dhe Bizantine. “Varreza përbëhet nga një numër dhomash të varrimit, që kanë një numër të...

Lexo dhe:

(FOTO) Formacioni më i mirë në historinë e Premier Ligës angleze?

Ndjekësit e Premier Ligës në një anketë kanë votuar për zgjedhjen e formacionit më të mirë në historinë e kësaj lige.

Një shqiptar pritet të zgjedhet kryetar i Kuvendit të Turqisë

Mustafa Shentop, zgjidhet kandidati i partisë qeveritare në Turqi, Drejtësi dhe Zhvillim (Partia AK), për postin e kryetarit të kuvendit, pasi kryeparlamentari...

Reali fiton me përmbysje ndaj Gironës (VIDEO)

Reali i Madridit ka mposhtur me rezultatin 4-2 Gironën në takimin e parë të vlefshëm për çerekfinalen e “Copa del Rey”.Edhe pse...

Shërbimi sekret turk – MIT në kërkim të rrjetit terrorist të Brenton Tarrant-it

Pas sulmeve terroriste në xhamitë në Christchurch të Zelandës së Re, nga terroristi famëkeq Brenton Tarrant, shërbimi sekret turk ka nisur një...

Çfarë e nevrikosi kaq shumë presidentin Trump? (VIDEO)

Njëra ndër pyetjet e cila e ka hidhëruar tejmase presidentin Trump ka qenë pyetja e njërit të gazetarëve, gjatë konferencës për...