11.9 C
Skopje
Thursday, April 25, 2019
Vendi per Reklame

Uliks Fehmiu: Kam gjak shqiptar, serb e kroat

Kur i tregova adresën taksistit, ai ma ktheu: "Pih, sa e urrej atë adresë!" E pyeta: "Pse?" "Paj, aty jeton ai shiptari, he nënën ia q*sha, dhënët Zoti të jetë shpërngulur në Kosovë".

Tenori me famë botërore Ramë Lahaj, hap festivalin “Skena e Muzikës Serioze Shqiptare”

Në qendër të vëmendjes për artdashësit e kryeqytetit, por jo vetëm, do të jetë tenori me famë botërore Ramë Lahaj. Një nga figurat më të çmuara për shqiptarët në serivend dhe rajon. I lindur dhe rritur në qytetin e Istogut. Vendi ku...

Elif Shafak: Si shkrimtarë ne jemi të hipnotizuar nga fjalët, por ndoshta edhe më shumë, me zbrazëtinë mes tyre

“Je duke e shqiptuar gabim,” më thotë djali im dhjetëvjeçar. “Shqiptohet s-qui-rr-el!’ Duke e mbajtur kokën lart, si ai boksieri që e di se ndeshja nuk do të përfundojë mirë, por e ka ndarë mendjen ta marrë goditjen...

Përqeshja e artit në rrethina

Luli nga rrethinat e Shqipërisë së sotme është një fëmijë me plot ngazëllim panvarësisht jetës përreth tij. Fati e ka lindur atë në një shoqëri të shterur nga arti, të shterur nga arsimi e jo më pak të ...

Antonio Gramsci: Im atë është me origjinë shqiptare

Antonio Gramsci lindi në Ales, në Sardenjë, më 22 janar 1891, i katërti nga shtatë fëmijët që patën Francesco Gramsci dhe Giuseppina Marcias-i. Të parët e Antonios nga ana e babait ishin me origjinë nga qyteti i Gramshit në Shqipëri, dhe mund...

GRATË SHQIPTARE ME SYRIN E DORA D’ISTRIAS

Elena Gjika, më shumë e njohur me pseudonimin Dora d’Istria, të cilën studiuesit sot e quajnë feministen ballkanike, në librin e saj, “Les femmes en Orient” (Gratë në Orient) të publikuar plot 160 vjet më parë, flet për katër krahinat që secila...

Fenomeni i Shamive në Zelandën e Re (VIDEO)

Solidarizimit të grave në jo-myslimane në Zelandën e Re, përmes vendosjes së shamisë, është bërë fenomen dhe po shtrihet në formë virale në të gjitha rrjetet sociale dhe mediet vizive. Përpos solidarizimt dhe empatisë së shprehur këto gra po i mbajnë...

Ramë Lahaj, do të mbajë koncertin e parë në Maqedoni

Ramë Lahaj, më 4 prill, do të mbajë koncertin e parë në Maqedoni. Lajmin e ka konfirmuar vet tenori kosovar, i cili ka treguar se do të performojë në kuadër të Festivalit Skena e Muzikës Serioze Shqiptare.

JERICHO me klip të ri “Ëndërr e Prerë” (VIDEO)

Grupi i mirënjohur shqiptar, Jericho, ka publikuar videoklipin e tyre më të ri në YouTube me titull “Ëndërr e Prerë”. Titulli origjinal nga poezia e Dritero Agollit “Ëndërr e Prerë”. Muzika dhe teksti ngs Petrit Çarkaxhiu. Orkestrimi i harqeve dhe korit...

Në Shkup, së shpejti, premiera e filmit “Pranverë e paharruar në fshatin e harruar” (Foto+Video)

Premiera e filmit të gjatë artistik “PRANVERË E PAHARRUAR NË FSHATIN E HARRUAR” me skenar dhe regji të Kushtrim Bekteshit do të jetë më datën 29 mars 2019 (e premte), në kinemanë CINEPLEXX – Shkup, në ora 19:30. Filmi...

Lexo dhe:

Antonio Gramsci: Im atë është me origjinë shqiptare

Antonio Gramsci lindi në Ales, në Sardenjë, më 22 janar 1891, i katërti nga shtatë fëmijët që patën Francesco Gramsci dhe Giuseppina...

Kush e njohu Ushtrinë e Kosovës

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë ripohuar mbështetjen e tyre për tranzicionin gradual të Forcës së Sigurisë së Kosovës në Forcë me mandat mbrojtës...

Bermude dhe Bahame, në top pesëshen e investitorëve më të mëdhenj në Maqedoni

Në Maqedoni vitin e kaluar ka pasur investime të huaja prej 624 milionë euro që është një nivel rekord prej vitit 2010 e këndej....

Takohen Kurz dhe Trump, mbështesin marrëveshjen e mundshme në mes Kosovës dhe Serbisë

Sebastian Kurz është takuar me presidentin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump. Kancelari austriak Sebastian Kurz është...

Arbëreshët nga Argjentina përkujtojnë Betejën e Koshares

Ai (Imzot Aleksandër ) me një grup të arbëreshëve që mbajnë flamurin shqiptar ka përkujtuar 20 vjetorin e Betejës së Koshares.