24.8 C
Skopje
Wednesday, July 17, 2019
Vendi per Reklame

Veset interesante të shkrimtarëve botëror …

Çdo shkrimtar ka një rutinë ditore pune, një strategji të përcaktuar mirë për të “luftuar me letrën e bardhë”. Të gjithëve, edhe shkrimtarëve më të njohur, u ndodh të kenë atë që rëndom quhet bllok i shkrimtarit. Ose thjesht nuk kanë motivimin e duhur për...

Ndahen çmimet Kombëtare të Letërsisë

Romanet “Sonate për gruan e një tjetri” dhe “Armëpushimi” janë dy veprat e vlerësuara në konkursin Kombëtar të Letërsisë 2017. Ashtu si çdo fundvit,  Ministria e Kulturës në Tiranë organizon eventin e ndarjes se çmimit për veprën dhe përkthimin më të mirë të vitit. “Vepra letrare...

A do ta shpëtoj Azizi Perëndimin?

Mbrëmë, “Qendra Teatrore për Fëmijë” në çarshinë e Shkupit, ishte një tempull i vërtetë Dionisi, me të qeshura e të qara të përlotura. Të kesh një teatër në çarshi është bekim. Aq më tepër të kesh individ që  brengosen për gjendjen shpirtërore...

Java e filmit Kosovar për herë të parë në Shkup

Java e filmit kosovar organizohet për herë të parë në Republikën e Maqedonisë përkatësisht në kinemanë e kinotekës së Maqedonisë me seli në Karposh të Shkupit. Gjatë këtij organëzimi do të keni mundësinë të ndiqni gjashtë filma artistik të metrazhit të gjatë që i...

Shqipërinë në Eurovizion do ta përfaqësoj Jonida Maliqi, me këtë këngë (VIDEO)

Jonida Maliqi do të përfaqësojë Shqipërinë në Eurovizionin që këtë vit do të zhvillohet në Tel Aviv të Izraelit. Në festivalin e RTSH-së ajo doli fituese dhe mori çmimin e parë. “Ktheju Tokës” ishte kënga fituese e festivalit të 57-të në RTSH. Në vendin e...

Dua Lipa në muzeun “Madame Tussauds” do të krijohet skulptura e saj prej dylli

Këtë e ka bërë të ditur vet këngëtarja përmes rrjeteve sociale, derisa ka bërë shaka se "trupi i saj i dyfishtë" do të shfaqet në ngjarje private. Dua Lipa u bashkohet yjeve të tjera botërore me skulpturën e saj...

Fenomeni i Shamive në Zelandën e Re (VIDEO)

Solidarizimit të grave në jo-myslimane në Zelandën e Re, përmes vendosjes së shamisë, është bërë fenomen dhe po shtrihet në formë virale në të gjitha rrjetet sociale dhe mediet vizive. Përpos solidarizimt dhe empatisë së shprehur këto gra po i mbajnë...

Përqeshja e artit në rrethina

Luli nga rrethinat e Shqipërisë së sotme është një fëmijë me plot ngazëllim panvarësisht jetës përreth tij. Fati e ka lindur atë në një shoqëri të shterur nga arti, të shterur nga arsimi e jo më pak të ...

A e dini se cili është universiteti më i mirë shqiptar? (FOTO)

Cybermetrics Lab pjesë e Spanish National Research Council me seli në Madrid, ka publikuar listën e rangimit të Institucioneve të Arsimit të Lartë (mbi 29.000) në ueb faqen e tyre www.webometrics.info. Universiteti i Prishtinës jo...

Librat e javës

Stephen Hawking - "Përgjigje të shkurtra për pyetjet madhore", Minerva "Përgjigje të shkurtra për pyetjet madhore" nga Stephen Hawking Kozmologu me famë botërore dhe autori bestseller nr. 1 i librit Një histori e shkurtër...

Lexo dhe:

Nisma për ndërrimin e emrave të shkollave në Qytetin e Tetovës

Ndërrimi i emrave të shkollave në Tetovë vazhdon të mbetet peng i mos-marrëveshjeve politike në këshillin komunal. Drejtorët e shkollave këmbëngulin se...

Mark Zuckerberg, paralajmëron rregulla të reja

Themeluesi i Facebook, Mark Zuckerberg, në një letër të hapur të botuar nga Washington Post nga “kolegu” i Jeff Bezos, guru i...

Aks.ident fatal në Shkup, humbin jetën 5 persona

Sonte rreth mesnatës në hyrje të lagjes Draçevë të Shkupit ka ndodhur një aks.ident i tmerrshëm. Në aks.identin e...

Erdogan-Putin: Turqia dhe Rusia synojnë të pastrojnë Idlibin nga terrorizmi

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, tha se vendi i tij dhe Rusia duan të eliminojnë terroristët nga Idlibi, rajon në Sirinë...

Investimet në Shqipëri po vijnë nga Lindja

“Vendet tradicionale ose investuesit tradicionalë, si Gjermania, Franca dhe Italia po zhvendosen, duke iua lënë vendin investimeve që vijnë nga lindja”, tha...