24.8 C
Skopje
Wednesday, July 17, 2019
Vendi per Reklame

10-të librat më të mirë për vitin 2018-të nga autorët shqiptar

Është bërë publike renditja e 10 librave më të mirë të vitit nga Instituti Europian “Pashko”. Në këtë përzgjedhje, në formë anketuese kanë marr pjesë rreth 100 personalitete nga fusha e kulturës dhe medias. Nëpërmjet kësaj ankete kishte një rritje të vëmendjes ndaj autorëve...

“Global teacher Prize 2019’, Shqiptarja në mesin e mësuesve më të mirë në botë

“Global teacher Prize 2019’ ka përzgjedhur finalistët e tij, ku mes mësuesve më të mirë të botës renditet dhe një shqiptare . Liljana Luani është shkodrania që ka punuar për 38 vite në arsim dhe më herët është shpallur ‘Mësuesja e Vitit’. Finalistë janë 50 mësuesë, të...

Gazeta Bild: Muhamed, emri më popullor në Gjermani

Muhamed renditet i pari si emri më popullor për djemtë e sapolindur në kryeqytetin gjerman, pasi të gjitha variacionet e emrit, siç janë ortografitë e ndryshme si Muhamed dhe variacione si Mehmet, numërohen së bashku, shkruan gazeta gjermane Bild, transmetojnë mediat.

Christian Thielemann drejton Koncertin e Vjenës 2019

Christian Thielemann do të dirigjojë  Koncertin e Vjenës që mbahet tradicionalisht me një janar. Koncerti do të transmetohet direkt nga serviset publike, dhe do i sjell publikut  një nga ngjarjet me të rëndësishme të jetës artistike muzikore botërore. Koncerti i Orkestrës Filarmonie të Vjenës i cili...

Java e filmit Kosovar për herë të parë në Shkup

Java e filmit kosovar organizohet për herë të parë në Republikën e Maqedonisë përkatësisht në kinemanë e kinotekës së Maqedonisë me seli në Karposh të Shkupit. Gjatë këtij organëzimi do të keni mundësinë të ndiqni gjashtë filma artistik të metrazhit të gjatë që i...

A e dini se cili është universiteti më i mirë shqiptar? (FOTO)

Cybermetrics Lab pjesë e Spanish National Research Council me seli në Madrid, ka publikuar listën e rangimit të Institucioneve të Arsimit të Lartë (mbi 29.000) në ueb faqen e tyre www.webometrics.info. Universiteti i Prishtinës jo...

Librat e javës

Stephen Hawking - "Përgjigje të shkurtra për pyetjet madhore", Minerva "Përgjigje të shkurtra për pyetjet madhore" nga Stephen Hawking Kozmologu me famë botërore dhe autori bestseller nr. 1 i librit Një histori e shkurtër...

Filmat oskar dhe maskulinizmi (FOTO)

Maskulinizmi dhe feminizmi, apo pushteti i burrave kundrejt grave dhe përpjekja e këtyre të fundit për t’u mëvetësuar nga burrat është njëri ndër debatet më të rëndësishme në botë dhe shoqërinë shqiptare. Hulumtuesja e BBC-së, Hannah Anderson ka spikatur edhe një...

GRATË SHQIPTARE ME SYRIN E DORA D’ISTRIAS

Elena Gjika, më shumë e njohur me pseudonimin Dora d’Istria, të cilën studiuesit sot e quajnë feministen ballkanike, në librin e saj, “Les femmes en Orient” (Gratë në Orient) të publikuar plot 160 vjet më parë, flet për katër krahinat që secila...

Veset interesante të shkrimtarëve botëror …

Çdo shkrimtar ka një rutinë ditore pune, një strategji të përcaktuar mirë për të “luftuar me letrën e bardhë”. Të gjithëve, edhe shkrimtarëve më të njohur, u ndodh të kenë atë që rëndom quhet bllok i shkrimtarit. Ose thjesht nuk kanë motivimin e duhur për...

Lexo dhe:

Raporti i DASH: Kosova vuan nga korrupsioni, sulmet ndaj gazetarëve, dëbimi i shtetasve të...

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara në Prishtinë, Philip Kosnett deklaroi se Kosova vazhdon të frenohet nga korrupsioni, sulmet kundër gazetarëve, dëbimi i...

BDI-ja harron kandidatin konsensual, tani kërkon kandidat të përbashkët me partitë tjera shqiptare

Kryesia e BDI-së në mënyrë unanime ka vendosur që të nxjerrin kandidatin e tyre për zgjedhjet presidenciale, ka deklaruar zv. kryeministri...

Rita përsëri “single”

Këngëtarja Rita Ora dhe i dashuri i saj i përfolur aktori Andrew Garfield, thuhet se janë ndarë pas një romance të shpejtë.

Liga e Kampionëve nuk do të jetë më e njëjta, UEFA largon një rregull...

Liga e Kampionëve në Futbollit do të përjetojë një ndryshim të një rregulle, gjë që do ti bën ndeshjet e fazës së eliminimit të...

Cilat janë vendet më të mira për të investuar në ‘Patundshmëri’?!

Deri në fund të vitit të kaluar, kompanitë që merreshin me ndërmjetësimin dhe menaxhimin e banesave arritën mbi 200 miliardë dollarë të...