11.9 C
Skopje
Thursday, April 25, 2019
Vendi per Reklame

Christian Thielemann drejton Koncertin e Vjenës 2019

Christian Thielemann do të dirigjojë  Koncertin e Vjenës që mbahet tradicionalisht me një janar. Koncerti do të transmetohet direkt nga serviset publike, dhe do i sjell publikut  një nga ngjarjet me të rëndësishme të jetës artistike muzikore botërore. Koncerti i Orkestrës Filarmonie të Vjenës i cili...

“Global teacher Prize 2019’, Shqiptarja në mesin e mësuesve më të mirë në botë

“Global teacher Prize 2019’ ka përzgjedhur finalistët e tij, ku mes mësuesve më të mirë të botës renditet dhe një shqiptare . Liljana Luani është shkodrania që ka punuar për 38 vite në arsim dhe më herët është shpallur ‘Mësuesja e Vitit’. Finalistë janë 50 mësuesë, të...

Përqeshja e artit në rrethina

Luli nga rrethinat e Shqipërisë së sotme është një fëmijë me plot ngazëllim panvarësisht jetës përreth tij. Fati e ka lindur atë në një shoqëri të shterur nga arti, të shterur nga arsimi e jo më pak të ...

Krimet Serbe në Shqipëri gjatë 1913 (Dokument)

Studiuesi dhe publicisti Daut Dauti, përmes një postimi në rrjetin social të Facebook-ut ka paraqitur një dokument për krimet dhe dëmet serbe të shkaktuara në Shqipëri gjatë luftërave Ballkanike Postimi i tij vijon si më poshtë:

Antonio Gramsci: Im atë është me origjinë shqiptare

Antonio Gramsci lindi në Ales, në Sardenjë, më 22 janar 1891, i katërti nga shtatë fëmijët që patën Francesco Gramsci dhe Giuseppina Marcias-i. Të parët e Antonios nga ana e babait ishin me origjinë nga qyteti i Gramshit në Shqipëri, dhe mund...

Shqipërinë në Eurovizion do ta përfaqësoj Jonida Maliqi, me këtë këngë (VIDEO)

Jonida Maliqi do të përfaqësojë Shqipërinë në Eurovizionin që këtë vit do të zhvillohet në Tel Aviv të Izraelit. Në festivalin e RTSH-së ajo doli fituese dhe mori çmimin e parë. “Ktheju Tokës” ishte kënga fituese e festivalit të 57-të në RTSH. Në vendin e...

GRATË SHQIPTARE ME SYRIN E DORA D’ISTRIAS

Elena Gjika, më shumë e njohur me pseudonimin Dora d’Istria, të cilën studiuesit sot e quajnë feministen ballkanike, në librin e saj, “Les femmes en Orient” (Gratë në Orient) të publikuar plot 160 vjet më parë, flet për katër krahinat që secila...

Shfaqja “Duet për një” pas suksesit të mbrëmshëm, sot prapë para publikut të Shkupit (Video)

Mbrëmë (25.01.2018) në Qendrën Teatrore të Fëmijëve u mbajt premiera e shfaqjes “Duet për një”, e autorit Tom Kempinski nën regjinë e Kushtrim Bekteshit.  Skenograf I kësaj shfaqjeje  Betim Zeqiri, kostumografe Samka Ferri, ndërkaq vepra është shqipëruar nga Agon Myftari, transmeton Telegrafi.mk.

Tekstshkruesi Norman Gimbel vdes në moshën 91 vjeçare

Norman Gimbel, tekstshkruesi që rrëmbeu çmimet Oscar dhe Grammy, ka ndërruar jetë në moshën 91 vjeçare, ka njoftuar familja e tij. Tekstet e Gimbel përfshijnë këngën e njohur botërore “Killing me Softly with his song” nga Roberta Flack, Fugees dhe të tjerë, si dhe këngën...

Si të bëhesh një hanëme Stambolli?

Komuna e Bagcilar e Stambollit, ka organizuar një kurs për dukimin e gruas, me kohëzgjatje 2 orë brenda javës. Për dallim nga kurset që organizojnë qendrat rinore dhe shoqëria civile në përgjithësi, ky kurs është paksa i veçantë. Kursi organizohet se si...

Lexo dhe:

Ali Ahmeti ministrija e re do të ketë më shumë forcë

Kryetari i BDI-së Ali Ahmeti, ka komentuar transformimin e Sekretariatit për Zbatimin e Marrëveshjes së Ohrit në ministri. Ai tha se kjo...

Libraria Nobel në Tetovë organizon aktivitet për Ditën Ndërkombëtare të Librit

Sot është Dita Ndërkombëtare e Librit. Nëpër botë gjithandej kjo ditë festohet përmes organizimit të aktiviteteve të ndryshme kulturore.Në Tetovë, libraria Nobel...

Cilësitë e një gruaje të virtytshme

Gruaja me vyrtyte të larta nuk duhet nënvlerësuar. Ajo është një person me dhembshuri të madhe dhe vetëvlerësim, dhe janë të rrallë burrat që...

DASMA – ISMAIL KADARE

Të tillë dasmë nuk kishte parë ndonjëherë qyteti ynë, - thoshte një bullafiq me fytyrë gazmore, - Dasmë e tillë bën vaki një...

Talat Xhaferi: Presidenti po e shkel kushtetutën për Ligjin që zyrtarizon gjuhën shqipe

Refuzimi i presidentit maqedonas Gjorge Ivanov për të dekretuar Ligjin që zyrtarizon gjuhën shqipe, që ende nuk botohet në Gazetën Zyrtare të atij vendi,...