11.9 C
Skopje
Thursday, April 25, 2019
Vendi per Reklame

Art, dhimbje dhe guralecë

Kur konflikti sirian shpërtheu në vitin 2011, Nizari ka parë shtëpitë e shkatërruara, familjet e zhvendosura, fëmijët e vrarë. Ai nisi të rikrijojë këtë pamje në gurë. “Nuk kisha...

Dua Lipa me dy çmime të tjera në “Global Awards 2019”

Dua Lipa, ka fituar edhe dy çmime të reja në eventin e madh “Global Awards”.Dua Lipa ka rrëmbyer çmimin e “Femrës më të dëgjuar të vitit” dhe “Artistes më të suksesshme britanike”. ”Global Awards” është një ceremoni që shpërblen...

Kujtime të studentit për profesor Eqrem Çabej

Në vitet 1962-1966 isha student në “Fakultetin Histori dhe Filologji” të UT, Fakulteti përdorte dy katet e para të asaj godine, kurse në katin e tretë kishin zyrat e tyre “Instituti i Historisë dhe i Gjuhësisë” dhe “Instituti i Folklorit”. Gjatë pushimeve...

Shtatë kore nga rajoni bëhen bashkë në Gjakovë të Kosovës

7 kore nga Shqipëria, Kosova, Maqedonia e veriut dhe Italia u bënë bashkë në festivalin ndërkombëtar të muzikës korale “A Cappella”, në Gjakovë të Kosovës. Vendi ynë u përfaqësua nga Shkodra, me korin “Rozafa Ekspresion”, drejtuar nga profesor Zef...

Filmat oskar dhe maskulinizmi (FOTO)

Maskulinizmi dhe feminizmi, apo pushteti i burrave kundrejt grave dhe përpjekja e këtyre të fundit për t’u mëvetësuar nga burrat është njëri ndër debatet më të rëndësishme në botë dhe shoqërinë shqiptare. Hulumtuesja e BBC-së, Hannah Anderson ka spikatur edhe një...

17 familje bëhen me banesa, në përvjetorin e 11-të të Pavarësisë së Kosovës

NThemeluesi dhe kryetari i shoqatës, Halil Kastrati ka thënë se ndaj gjithë atyre donatorëve që kanë kontribuar që të arrihet ky rezultat dhe të përfitojnë familjet skamnore. Sipas tij, qëllimi i vetëm është që të arrijnë t’i ndihmojnë deri...

Faik Konica: Si i erdhi fundi Shqipërisë së Zogut

Është interesante sesi Faik Konica përshkruan fundin e pushtetit të Ahmet Zogut. Në dorëshkrimet e tij të gjetura në arkivin e Vatrës, mënyra sesi ai e gjykon këtë periudhë është ndër më gjykimet realiste. Shqiponline po boton këndvështrimin e Konicës për këtë...

“Kosova” e Buxhovit promovohet edhe në Kroaci

Shteti i Kosovës e arritura më e madhe e shqiptarizmit Promovimi i "Kosovës" VI,VII dhe VIII në Zagreb, në kuadër të "Javës së Kosovës" në Kroaci në bibliotekën e qytetit "Bogdan Ogrizoviq" mblodhi intelektualë të njohor shqiptarë në...

Programi Kulturor Vjetor 2019: Shumë zhurmë për asgjë

Për të qenë transparent, sot komisionet e veprimtarive të caktuara filluan rishqyrtimin e projekteve të refuzuara. “Dua ta informoj opinionin se të gjitha vendimet e aplikacioneve të refuzuara do të anulohen dhe përsëri do të shqyrtohen dhe nëse përcaktohen parregullsi,...

Vdes Kiço Blushi, skenaristi i filmit “Beni Ecën Vetë”

Është ndarë nga jeta në moshën 75-vjeçare Kiço Blushi, gazetar, shkrimtar dhe skenarist i njohur. Blushi lindi në qytetin e Korçës më 23 gusht 1943. Pas mbarimeve të studimeve për letërsi shqipe dhe ruse filloi punë si redaktor pranë RTSH dhe në...

Lexo dhe:

Ideja e rrezikshme për ndryshimin e kufijve

Analisti i çështjeve të Ballkanit Shaban Murati, thotë se diskutimi për ndryshimin e kufijve të Kosovës me Serbinë është i parakohshëm, pasi kjo nuk...

Eksporti i çajit turk u rrit me 110% në janar

Turqia eksportoi çaj në 42 vende në muajin e parë të vitit. Destinacionet kryesore për eksportin e çajit ishin vendet evropiane, duke...

Media gjermane: Bukuria e fshehur e Evropës është Shqipëria

Ne bëhemi më të guximshëm! Këtë vit udhëtimi tonë zhvendoset drejt Shqipërisë. Po, vendi i shqipëtarëve. Me gjithë egërsinë, pasurinë e...

Ambasadori Bejli tërheq vërejtjen organeve të gjyqësisë

Kryeministri Zaev ka kuptuar mesazhin e ambasadorit Xhes Bejli, i cili në një letër dërguar deri tek kryetari i Gjykatës Themelore Shkup 1, Ivan...

Sipas gazetes serbe “Danas” – ShBA jep lajmin e madh Veriu është dhe do...

Gazeta serbe “Danas” shkruan për qëndrimin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në lidhje me një zgjidhje përfundimtare për çështjen e Kosovës.