24.8 C
Skopje
Wednesday, July 17, 2019
Vendi per Reklame

Ramë Lahaj, do të mbajë koncertin e parë në Maqedoni

Ramë Lahaj, më 4 prill, do të mbajë koncertin e parë në Maqedoni. Lajmin e ka konfirmuar vet tenori kosovar, i cili ka treguar se do të performojë në kuadër të Festivalit Skena e Muzikës Serioze Shqiptare.

JERICHO me klip të ri “Ëndërr e Prerë” (VIDEO)

Grupi i mirënjohur shqiptar, Jericho, ka publikuar videoklipin e tyre më të ri në YouTube me titull “Ëndërr e Prerë”. Titulli origjinal nga poezia e Dritero Agollit “Ëndërr e Prerë”. Muzika dhe teksti ngs Petrit Çarkaxhiu. Orkestrimi i harqeve dhe korit...

Në Shkup, së shpejti, premiera e filmit “Pranverë e paharruar në fshatin e harruar” (Foto+Video)

Premiera e filmit të gjatë artistik “PRANVERË E PAHARRUAR NË FSHATIN E HARRUAR” me skenar dhe regji të Kushtrim Bekteshit do të jetë më datën 29 mars 2019 (e premte), në kinemanë CINEPLEXX – Shkup, në ora 19:30. Filmi...

Art, dhimbje dhe guralecë

Kur konflikti sirian shpërtheu në vitin 2011, Nizari ka parë shtëpitë e shkatërruara, familjet e zhvendosura, fëmijët e vrarë. Ai nisi të rikrijojë këtë pamje në gurë. “Nuk kisha...

Dua Lipa me dy çmime të tjera në “Global Awards 2019”

Dua Lipa, ka fituar edhe dy çmime të reja në eventin e madh “Global Awards”.Dua Lipa ka rrëmbyer çmimin e “Femrës më të dëgjuar të vitit” dhe “Artistes më të suksesshme britanike”. ”Global Awards” është një ceremoni që shpërblen...

Kujtime të studentit për profesor Eqrem Çabej

Në vitet 1962-1966 isha student në “Fakultetin Histori dhe Filologji” të UT, Fakulteti përdorte dy katet e para të asaj godine, kurse në katin e tretë kishin zyrat e tyre “Instituti i Historisë dhe i Gjuhësisë” dhe “Instituti i Folklorit”. Gjatë pushimeve...

Shtatë kore nga rajoni bëhen bashkë në Gjakovë të Kosovës

7 kore nga Shqipëria, Kosova, Maqedonia e veriut dhe Italia u bënë bashkë në festivalin ndërkombëtar të muzikës korale “A Cappella”, në Gjakovë të Kosovës. Vendi ynë u përfaqësua nga Shkodra, me korin “Rozafa Ekspresion”, drejtuar nga profesor Zef...

Filmat oskar dhe maskulinizmi (FOTO)

Maskulinizmi dhe feminizmi, apo pushteti i burrave kundrejt grave dhe përpjekja e këtyre të fundit për t’u mëvetësuar nga burrat është njëri ndër debatet më të rëndësishme në botë dhe shoqërinë shqiptare. Hulumtuesja e BBC-së, Hannah Anderson ka spikatur edhe një...

17 familje bëhen me banesa, në përvjetorin e 11-të të Pavarësisë së Kosovës

NThemeluesi dhe kryetari i shoqatës, Halil Kastrati ka thënë se ndaj gjithë atyre donatorëve që kanë kontribuar që të arrihet ky rezultat dhe të përfitojnë familjet skamnore. Sipas tij, qëllimi i vetëm është që të arrijnë t’i ndihmojnë deri...

Faik Konica: Si i erdhi fundi Shqipërisë së Zogut

Është interesante sesi Faik Konica përshkruan fundin e pushtetit të Ahmet Zogut. Në dorëshkrimet e tij të gjetura në arkivin e Vatrës, mënyra sesi ai e gjykon këtë periudhë është ndër më gjykimet realiste. Shqiponline po boton këndvështrimin e Konicës për këtë...

Lexo dhe:

Gazeta austriake “Tiroler Tageszeitung”, Thaçi synon që përmes shkëmbimit të territoreve të anëtarësohet në...

Sipas tij, marrëveshja do të krijojë më shumë stabilitet dhe paqe në rajon. Ai ka thënë se kjo do t’ia mundësojë Kosovës...

Ministria e Kulturës shpall rezultatet finale për mbështetjen e projekteve me interes nacional

Ministria e Kulturës në faqen e vet të internetit i publikoi rezultatet finale të konkurseve vjetore për mbështetjen e projekteve me interes...

Parlamenti Europian diskuton sot për Kosovën, Shqipërinë, Maqedoninë Veriore dhe Malin e Zi

Anëtarët e Parlamentit Europian në Bruksel kanë kushtuar një pjesë të sesionit plenar të sotëm për të diskutuar rezolutat mbi vendet e Ballkanit Perëndimor...

Trump anulon takimin me Putinin për shkak të Ukrainës

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump, ka anuluar takimin me presidentin Rus, Vladimir Putin, që ishte i paraparë të mbahet në...

Serbia nën alarmin e portokallët meteorologjik, priten erëra të fuqishme

Në territorin e Beogradit, Banatit dhe Pomoravlës janë paralajmëruar  erëra të forta duke u dhënë kështu alarmi i verdhë dhe i portokallët...