11.9 C
Skopje
Thursday, April 25, 2019
Vendi per Reklame

Zbulohen Mumie në Egjipt, besohen të jenë mbi 2 mijë vjet të vjetra

Zyrtarët thonë se varreza ku janë gjetur këto mumie mund të datojë që nga epoka Ptolemaike, që është më e vjetër sesa epoka Romake dhe Bizantine. “Varreza përbëhet nga një numër dhomash të varrimit, që kanë një numër të...

Papa Françesku, Papa i parë që shkon në Gadishullin Arabik

Në Abu Dabi, kryeqytet i vendit, ku do të qëndrojë deri të martën, Françesku, papa i parë në Gadishullin Arabik, do të marrë pjesë nesër në takimin ndërfetar mbi Vëllazërinë Njerëzore, së bashku me 700 liderë të besimeve të ndryshme fetare, në...

Krimet Serbe në Shqipëri gjatë 1913 (Dokument)

Studiuesi dhe publicisti Daut Dauti, përmes një postimi në rrjetin social të Facebook-ut ka paraqitur një dokument për krimet dhe dëmet serbe të shkaktuara në Shqipëri gjatë luftërave Ballkanike Postimi i tij vijon si më poshtë:

A e dini se cili është universiteti më i mirë shqiptar? (FOTO)

Cybermetrics Lab pjesë e Spanish National Research Council me seli në Madrid, ka publikuar listën e rangimit të Institucioneve të Arsimit të Lartë (mbi 29.000) në ueb faqen e tyre www.webometrics.info. Universiteti i Prishtinës jo...

A e tërheqin Kim Memetin librat e dashurisë?

Librat, si do ta kujtoje lidhjen tënde me to? Libri në jetën time erdhi si shumëçka që vjen në kohë kur të është i nevojshëm ushqimi ta bësh më të begat jetën, kur je shumë kureshtarë e ke pakë...

Bryan Adams në bashkëpunim me Ed Sheeran publikojnë këngën më të re “Shine A Light” (VIDEO)

Këngëtari kanadez, Bryan Adams, ka publikuar këngët e tij më të re me titull "Shine A Light". Kjo këngë është pjesë e albumit më të ri të Adams, i cili do të mbaj të njëjtin titull. Bryan Adams...

Shfaqja “Duet për një” pas suksesit të mbrëmshëm, sot prapë para publikut të Shkupit (Video)

Mbrëmë (25.01.2018) në Qendrën Teatrore të Fëmijëve u mbajt premiera e shfaqjes “Duet për një”, e autorit Tom Kempinski nën regjinë e Kushtrim Bekteshit.  Skenograf I kësaj shfaqjeje  Betim Zeqiri, kostumografe Samka Ferri, ndërkaq vepra është shqipëruar nga Agon Myftari, transmeton Telegrafi.mk.

‘Swan Song’, kënga e Dua Lipës me rekord klikimesh

Kanë kaluar vetëm mbi 24 orë që kur Dua Lipa publikoi kolonën zanore të filmi “Alita: Battle Angel”, 'Swan Song' dhe janë regjistuar mbi 4,679,685 milionë klikime në gjigandin YouTube. Kënga po rezulton një sukses i jashtëzakonshëm për Duan,...

“Europa po zhduket nën dallgët e populizmit”, Ismail Kadare dhe intelektualë të shumtë botërorë

“Vlerat intelektuale në Europë po përballen me një sfidë që nuk është parë që nga vitet 1930”, thonë disa nga intelektualët më të spikatur nga 21 vende të botës, përfshirë shkrimtarin e madh shqiptar, Ismail Kadare, teksa Britania po shkon drejt përmbushjes...

Akti i leximit

Bredhjet nëpër rrugët e Parisit, që strehojnë libraritë e moqme, evokohen shpesh nga shkrimtarë e filozofë që kanë jetuar e vepruar këtu, kalimthi apo një kohë më të gjatë. Bredhje që shndërrohen në sheti, nëpër faqet e shfletuara të librave e...

Lexo dhe:

Thaçi: Pendarovski nuk është kandidat konsensual, por kandidat i Qeverisë

Stevo Pendarovski nuk është kandidat i përbashkët, as kandidat konsensual në zgjedhjet presidenciale. Ai është kandidat i Qeverisë, ka deklaruar Menduh Thaçi,...

Hedhet shorti për 1/8 e finales në Ligën e Kampionëve, Liverpool – Bayern Muni,...

Është hedhur shorti për 1/8 e finales në Ligën e Kampionëve në Nyon të Zvicrës.  Këto janë përballjet:

Kush kryeson në shpenzime rekord të lobimit?

Google bëri të ditur në një formular tremujor se ka shpenzuar një nivel rekord prej 21.2 milionë dollarë në lobimin e Qeverisë...

Kina përdor çdo mjet për të influencuar shoqërinë amerikane

Pekini është angazhuar në një fushatë agresive për të ndryshuar bindjet dhe përceptimet e amerikanëve për Kinën, e tërë kjo për të influencuar në...

Thirrje për dorëheqje të kokave të MPB-së, pse u lejua arratisja e Gruevskit?!

Në rrjetet sociale po kërkohet dorëheqja e ministrit të brendshëm Oliver Spasovski dhe zyrtarëve të lartë të MPB-së, të cilët lejuan që ish-kryeministri Nikolla...