24.8 C
Skopje
Wednesday, July 17, 2019
Vendi per Reklame

Dua Lipa në mesin e albumeve më të shitura

Dua Lipa është artistja femër me albumin më të shitur oër vitin 2018. Ajo ishte e vetmja këngëtare në top 10 albumet më të mira të artistëve vitin e kaluar. Albumi 'Dua Lipa' ndodhet në vendin...

Këta ishin Ministrat nga Kosova në qeveritë e kaluara të Shqipërisë

Studiuesi Kastriot Dervishi në një shkrim së fundmi ka treguar një listë me ministra me orgjinë nga Kosova që kanë shërbyer në qeverinë e Shqipërisë. Kryeministri Rama njoftoi së fundmi, në kuadër të ndryshimeve tronditëse në qeveri se ministri i Jashtëm do...

Christian Thielemann drejton Koncertin e Vjenës 2019

Christian Thielemann do të dirigjojë  Koncertin e Vjenës që mbahet tradicionalisht me një janar. Koncerti do të transmetohet direkt nga serviset publike, dhe do i sjell publikut  një nga ngjarjet me të rëndësishme të jetës artistike muzikore botërore. Koncerti i Orkestrës Filarmonie të Vjenës i cili...

Filmi më i shikuar në historin e Netflixit!?

Filmi i drejtuar nga Susanne Bier, “Bird Box” me Sandra Bullock ka bërë për vete shumë shikues në mbarë botën. “Bird Box” me Sandra Bullock  në dispozicion tw Netflix për shtatë ditë wshtw shikuar mbi 45 milionë herë, më së shumti në historinë e kësaj...

10-të librat më të mirë për vitin 2018-të nga autorët shqiptar

Është bërë publike renditja e 10 librave më të mirë të vitit nga Instituti Europian “Pashko”. Në këtë përzgjedhje, në formë anketuese kanë marr pjesë rreth 100 personalitete nga fusha e kulturës dhe medias. Nëpërmjet kësaj ankete kishte një rritje të vëmendjes ndaj autorëve...

Ava Max një tjetër shqiptare që pushton top listat botërore të muzikës (VIDEO)

Ava Max një tjetër yll i muzikës shqiptare po lind në Britaninë e Madhe. Suksesi i këngëtares me origjinë shqiptare Amanda Koçi, e njohur me emrin artistik Ava Max, po rritet çdo ditë. Ylli i pop-it për herë të parë kryeson tabelat e Britanisë...

Tekstshkruesi Norman Gimbel vdes në moshën 91 vjeçare

Norman Gimbel, tekstshkruesi që rrëmbeu çmimet Oscar dhe Grammy, ka ndërruar jetë në moshën 91 vjeçare, ka njoftuar familja e tij. Tekstet e Gimbel përfshijnë këngën e njohur botërore “Killing me Softly with his song” nga Roberta Flack, Fugees dhe të tjerë, si dhe këngën...

Vdes shkrimtari izraelit Amos Oz

Shkrimtari izraelit, Amos Oz, ka vdekur nga sëmundja e kancerit në moshën 79 vjeçare. Lajmin e ka dhënë vajza e tij, Fania Oz-Salzberger, transmeton Koha.net. “Babai im vdiq nga kanceri pas një përkeqësimi të shpejtë që i ndodhi. Faleminderit për të gjithë ata që e deshën”,...

Ministri: Për Lahutën Kosova nuk ka mund të bëjë asgjë sepse nuk është anëtare e UNESCO-s

Kujtim Gashi Ministri i MKRS-së, në konferencën e fundvitit me gazetarë ndër të tjera ka folur edhe për ka folur edhe për instrumentin e Lahutës, që këtë vit UNESCO e njohu si instrument të kulturës serbe. Gjithashtu Ministri Gashi tha se për këtë çështje gazetarët...

Dramat kosovare në teatrot e Stambollit

Dramat e Jeton Nezirajt, ani pse kanë tema politike, tashmë kanë depërtuar te një publik i gjerë edhe në Turqi. Kësisoj me gjithë reagimet dhe censurën që kishte pasur vite më parë një prej dramave të tij. Deri më tani në turqisht Nezirajt i janë...

Lexo dhe:

Bujqit e Pollogut aplikojnë për fonde

Përkundër raportimeve të fundit se bujqit e Pollogut janë të pa interesuar për të aplikuar në fondet e Bashkimit Evropian (IPARD)...

Reali Madridi triumfon në Botërorin e Klubeve

KOMENTE Download WordPress Themes and plugins. Free Download Nulled WordPress Themes and plugins. Reali i Madridit i shtoi palmaresit të tij një tjetër trofe të Botërorit për Klube, i...

Ali Ahmeti,të rinjëve: Keni të drejtë të ikni, por për 5 vite do e...

Kryetari i Bashkimit Demokratik për integrim Ali Ahmeti gjatë intervistës së tij në emisionin Rruga Drejt u përgjigj edhe në pyetjen e...

Rriten çmimet e naftës në Maqedoni

Komisioni Rregullator për Energjetikë ka sjell vendim për rritjen e çmimeve të derivateve të naftës në Maqedoni. Sipas çmimeve...

Elvana Gjata me hitin më të ri “Tavolina e merzisë” (VIDEO)

Artistja e mirënjohur shqiptare, Elvana Gjata, ka publikuar këngën e saj më të re në YouTube me titull “Tavolina e merzise”. Kënga...