11.9 C
Skopje
Thursday, April 25, 2019
Vendi per Reklame

Filmat që do të publikohen gjatë 2019-ës

Filmat janë aktiviteti më i bukur i një dite të lirë dhe mënyra më e mirë për të ndryshuar humorin tonë. Viti 2018 ishte një vit mjaft me risi saj përket fushës së filmit, u publikuan një numër i madh i filmave dhe shikueshmëria e...

”Alita: Battle Angel” është emri i filmit që Dua Lipa do të luaj

Këngëtarja shqiptare me famë botërore Dua Lipa është kthyer në një nga artistet më në zë të momentit. Por ajo gjithmonë ka dëshirë që të sfidojë veten me gjëra të reja. Përmes një postimi në profilin e saj në ”Instagram”, Lipa ka njoftuar se do...

Ndahen çmimet Kombëtare të Letërsisë

Romanet “Sonate për gruan e një tjetri” dhe “Armëpushimi” janë dy veprat e vlerësuara në konkursin Kombëtar të Letërsisë 2017. Ashtu si çdo fundvit,  Ministria e Kulturës në Tiranë organizon eventin e ndarjes se çmimit për veprën dhe përkthimin më të mirë të vitit. “Vepra letrare...

Kim Mehmeti kandidat për Çmimin Kombëtar të Letërsisë

Ceremonia e ndarjes së Çmimeve Kombëtare të Letërsisë për vitin 2017 do të zhvillohet ditën e mërkurë, 19 dhjetor 2018, ora 17:00 . Në listën e shkurtër të kandidatëve për të fituar këtë çmim është edhe shkrimtari shqiptarë nga Maqedonia Kim Mehmeti. Një javë para...

Veset interesante të shkrimtarëve botëror …

Çdo shkrimtar ka një rutinë ditore pune, një strategji të përcaktuar mirë për të “luftuar me letrën e bardhë”. Të gjithëve, edhe shkrimtarëve më të njohur, u ndodh të kenë atë që rëndom quhet bllok i shkrimtarit. Ose thjesht nuk kanë motivimin e duhur për...

“Global teacher Prize 2019’, Shqiptarja në mesin e mësuesve më të mirë në botë

“Global teacher Prize 2019’ ka përzgjedhur finalistët e tij, ku mes mësuesve më të mirë të botës renditet dhe një shqiptare . Liljana Luani është shkodrania që ka punuar për 38 vite në arsim dhe më herët është shpallur ‘Mësuesja e Vitit’. Finalistë janë 50 mësuesë, të...

Java e filmit Kosovar për herë të parë në Shkup

Java e filmit kosovar organizohet për herë të parë në Republikën e Maqedonisë përkatësisht në kinemanë e kinotekës së Maqedonisë me seli në Karposh të Shkupit. Gjatë këtij organëzimi do të keni mundësinë të ndiqni gjashtë filma artistik të metrazhit të gjatë që i...

Lexo dhe:

Rasti “Maxhar Telekom” shtyhet për më tej!

Gjykimi kundër ish-drejtorit të pëgjithshëm dhe atij financiar të Telekomit të Maqedonisë, Atilla Sendrei dhe Rolf Plat, si dhe dy personave të...

Makinat elektrike – Volkswagen

Makinat elektrike mund të jenë të papërballueshme për njerëzit me të ardhura të ulëta. Kështu është shprehur Presidenti i Volkswagen, Hans-Dieter Poetsch,...

Daçiq takohet me Mike Pompeon

Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiq, po qëndron në Brazil me rastin e inaugurimit të presidentit të ri të...

Të hënën Hanhn në Kosovë, këto janë temat që do të diskutohen

Johannes Hanhn Komisioneri i BE-së për Politikat Evropiane të Fqinjësisë dhe Negociatat e Zgjerimit të hënën do ta vizitojë Kosovën, ku do të takohet...

Struganët të zhgënjyer nga Merko

Thuajse një vit nga qeverisja e Ramiz Merkos me qytetin e Strugës, qytetarët janë të ndarë në mendime rreth premtimeve të tij, nëse i...