24.5 C
Skopje
Saturday, August 17, 2019
Vendi per Reklame

Çereku i maqedonasve nuk kanë lexuar asnjë libër në 2018

Nga 690 të anketuar, 170 persona kanë lexuar vetëm një libër, 160 kanë lexuar dy libra, 130 persona kanë lexuar tre libra, ndërsa 130 të tjerë nuk kanë lexuar asnjë libër. Këto janë rezultatet nga anketa e realizuar nga Instituti për shkencë, alternativë, kulturë...

Teksti origjinal i këngës  çame “Tumankuqe moj belhollë”

Ndër këngët më të dëgjuara në mbar botën shqiptare është kënga çame “Tumankuqe moj belhollë”, mirëpo shumë pak kanë dëgjuar apo lexuar për tekstin origjinal të këngës. Teksti origjinal i këngës më të njohur çame është shumë i ndryshëm nga ai që njohim deri më sot....

Shqipërinë në Eurovizion do ta përfaqësoj Jonida Maliqi, me këtë këngë (VIDEO)

Jonida Maliqi do të përfaqësojë Shqipërinë në Eurovizionin që këtë vit do të zhvillohet në Tel Aviv të Izraelit. Në festivalin e RTSH-së ajo doli fituese dhe mori çmimin e parë. “Ktheju Tokës” ishte kënga fituese e festivalit të 57-të në RTSH. Në vendin e...

Filmat që do të publikohen gjatë 2019-ës

Filmat janë aktiviteti më i bukur i një dite të lirë dhe mënyra më e mirë për të ndryshuar humorin tonë. Viti 2018 ishte një vit mjaft me risi saj përket fushës së filmit, u publikuan një numër i madh i filmave dhe shikueshmëria e...

”Alita: Battle Angel” është emri i filmit që Dua Lipa do të luaj

Këngëtarja shqiptare me famë botërore Dua Lipa është kthyer në një nga artistet më në zë të momentit. Por ajo gjithmonë ka dëshirë që të sfidojë veten me gjëra të reja. Përmes një postimi në profilin e saj në ”Instagram”, Lipa ka njoftuar se do...

Ndahen çmimet Kombëtare të Letërsisë

Romanet “Sonate për gruan e një tjetri” dhe “Armëpushimi” janë dy veprat e vlerësuara në konkursin Kombëtar të Letërsisë 2017. Ashtu si çdo fundvit,  Ministria e Kulturës në Tiranë organizon eventin e ndarjes se çmimit për veprën dhe përkthimin më të mirë të vitit. “Vepra letrare...

Kim Mehmeti kandidat për Çmimin Kombëtar të Letërsisë

Ceremonia e ndarjes së Çmimeve Kombëtare të Letërsisë për vitin 2017 do të zhvillohet ditën e mërkurë, 19 dhjetor 2018, ora 17:00 . Në listën e shkurtër të kandidatëve për të fituar këtë çmim është edhe shkrimtari shqiptarë nga Maqedonia Kim Mehmeti. Një javë para...

Veset interesante të shkrimtarëve botëror …

Çdo shkrimtar ka një rutinë ditore pune, një strategji të përcaktuar mirë për të “luftuar me letrën e bardhë”. Të gjithëve, edhe shkrimtarëve më të njohur, u ndodh të kenë atë që rëndom quhet bllok i shkrimtarit. Ose thjesht nuk kanë motivimin e duhur për...

“Global teacher Prize 2019’, Shqiptarja në mesin e mësuesve më të mirë në botë

“Global teacher Prize 2019’ ka përzgjedhur finalistët e tij, ku mes mësuesve më të mirë të botës renditet dhe një shqiptare . Liljana Luani është shkodrania që ka punuar për 38 vite në arsim dhe më herët është shpallur ‘Mësuesja e Vitit’. Finalistë janë 50 mësuesë, të...

Java e filmit Kosovar për herë të parë në Shkup

Java e filmit kosovar organizohet për herë të parë në Republikën e Maqedonisë përkatësisht në kinemanë e kinotekës së Maqedonisë me seli në Karposh të Shkupit. Gjatë këtij organëzimi do të keni mundësinë të ndiqni gjashtë filma artistik të metrazhit të gjatë që i...

Lexo dhe:

Arrestohet ish kryetari i komunës së Karposhit dhe lideri i partisë “Grom”

Ish kryetari i komunës së Karposhit dhe lideri i partisë “Grom”, Stevço Jakimovski sot në mëngjes është arrestuar dhe është dërguar para...

Maratona e Shkupit, 12 mijë njerëz nga vende të ndryshme (VIDEO)

Me mijëra sportistë dhe jo vetëm, kanë vërshuar rrugët e Shkupit, secili në mënyrën e tij, për të marrë pjesë në Maratonën...

Një grup i dhunshëm të paguar nga partitë politike po tentojnë të devijojnë protestën...

Një grup i dhunshëm, të paguar nga partitë politike dhe njëherit pjesë e forumeve të këtyre partive po tentojnë të devijojnë këtë protestë dhe...

Mbi 500.000 të punësuar quhen si të varfër

Gjysmë milion qytetarë nga Maqedonia edhepse janë të punësuar quhen si të varfër. Kjo është e dhënë alarmante dhe për Alsat e...

Tarifa 100% u vendos për të mbuluar dështimet e Qeverisë

Ai përmes një postimi në Facebook, tha se tarifa u vu një ditë pasi Qeveria dështoi ta anëtarësojë Kosovën në INTERPOL.