21.6 C
Skopje
Monday, March 25, 2019
Vendi per Reklame

Peticioni për anulimin e BREXIT thyen rekordin deri tani 5 milion nënshkrime

Peticioni parlamentar për të anuluar daljen e Britanisë së Madhe nga Bashkimi Evropian ka thyer rekordin sa i përket numrit të nënshkrimeve të mbledhura deri tani. Peticioni kërkon që kryeministrja...

Ali Ahmeti fton VMRO-DPMNE në që të arrinë pajtim për Prokurorinë Publike Speciale

Lideri i Bashkimit Demokratik për Integrim (BDI), Ali Ahmeti i ka bërë thirrje opozitës që të mos tërhiqet nga bisedimet për Prokurorinë Speciale Publike (PSP). Sipas tij, duhet të vazhdohet me bisedimet për ligjin e ri për Prokurorinë Publike,...

Menduhi te Hashim në manifestimin qendror në Gllogjan

Kryetari i Partisë Demokratike Shqiptare (PDSH) Menduh Thaçi me ftesë të kryeministrit të Kosovës Ramush Haradinaj mori pjesë në manifestimin qendror që u mbajt në Gllogjan për nder të 21 vjetorit të Epopesë së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës dhe 20 vjetorin e...

FAZ kritikon Deutsche Wellen për Kosovën: Luftënxitës ishte Millosheviqi dhe jo gazetarët gjermanë

Jo të gjithë mediat gjermane mendojnë njësoj dhe shpesh ka komente diametralisht të kundërta. Megjithatë, ajo që ka habitur kohëve të fundit është se redaksia e Deutsche Welle në gjuhë serbë ka kryer një shkrim sikur redaksia e ndonjë media ruse ose...

Ish kryeministri Dimitriev: LSDM dhe VMRO-DPMNE treguan papjekuri në bisedimet për çështjen e emrit

Në një intervistë për gazetën ditore “Nezavisen”, ish-Kryeministri teknik Emil Dimitriev ka deklaruar se partitë politike LSDM dhe VMRO-DPMNE kanë treguar papjekuri në bisedimet për çështjen e emrit. Sipas tij, është dashur që të ketë më tepër mençuri duke...

Fenomeni i Shamive në Zelandën e Re (VIDEO)

Solidarizimit të grave në jo-myslimane në Zelandën e Re, përmes vendosjes së shamisë, është bërë fenomen dhe po shtrihet në formë virale në të gjitha rrjetet sociale dhe mediet vizive. Përpos solidarizimt dhe empatisë së shprehur këto gra po i mbajnë...

Sheshel, djeg flamurin e NATO-s dhe BE-së

Lideri i Partisë Radikale Serbem Vojisllav Sheshel ka djegur sot flamurin e NATO-s dhe BE-së në prezencë të dhjetra protestuesve të parisë së njejtë me rastin e shenimit të dekadës së dytë të bombardimeve të NATO-s ndaj caqeve ushtarake Jugosllave.

Greqi, Pavlopoulos vijon me mesazhet ndaj Shqipërisë

Në prag të festës kombëtare, Presidenti i Republikës greke, Prokopis Pavlopoulos ka artikuluar mesazhe ndaj gjithë vendeve fqinje me të cilat Greqia ka probleme, përfshirë natyrisht edhe Shqipërinë. “Sa i përket Shqipërisë fqinje, nuk jemi kundër perspektivës së saj...

Thaçi, Haradinaj e Veseli shprehin mirënjohje për NATO-n dhe SHBA-në

Liderët e institucioneve të Kosovës kanë vlerësuar lartë kontributin e bashkësisë ndërkombëtare gjatë luftës në Kosovë, në 20 vjetorin e bombardimeve të NATO-s. Presidenti Thaçi, gjatë një fjalimi në manifestimin e 21 vjetorit të Epopesë së Dukagjinit, tha se...

Media zvicerane: Si erdhi kthesa dramatike amerikane për të mbështetur shkëmbimin e territoreve?

SHBA-ja dhe një pjesë e BE flasin kohëve të fundit për një shkëmbim territoresh mes Serbisë dhe Kosovës. Kjo mund të shpie në një zonë zjarri nacionaliste, shkruan prestigjiozja zvicerane “NZZ am Sonntag”. Javën e ardhshme në Beograd do...

Lexo dhe:

Konsultimet bëhen me ekipin negociator, kurse dialogu bëhet me presidentët

Sipas Maja Kocijançiç, bisedimet në nivelin e lartë politik do të vazhdojnë ndërmjet presidentëve të Kosovës dhe të Sebisë, kurse takimi me ekipin negociator...

Thaçi në takimin e liderëve të Ballkanit Perëndimor

Me ftesë të përfaqësueses së lartë të BE-së, Federica Mogherini, Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi ka udhëtuar për në Bruksel për të...

BPM-ja ishte pjesë e Konferencës së Bankës Qendrore të Belgjikës

Më 15 dhe 16 shkurt të vitit 2019-të, guvernatorja e Bankës Popullore e Maqedonisë (BPM), Anita Angelovska-Bezhoska mori pjesë në konferencën e nivelit të...

Ahmeti: Nuk heqim dorë nga presidenti konsensual

Kreu i integristëve, Ali Ahmeti, duke komentuar zhvillimet e fundit politike në Klan Maqedoni, vlerësoi se Marrëveshja e Prespës është një hap shumë i...

Hiqet asistenca sociale për fëmijën e tretë

Tejkalohet ngërçi mes partnerëve të koalicionit për tre ligjet nga sfera sociale. Jozyrtarisht mësohet se BDI ka arritur marrëveshje me LSDM-në dhe...