30.4 C
Skopje
Sunday, June 16, 2019
Vendi per Reklame

Kan.ceri po “ha” shqiptarët: Rriten frikshëm shifrat në 2018, (FOTO LAJM)

Vdekshëria nga sëmundjet tumorale ka shënuar një rritje të fortë te meshkujt përgjatë vitit 2018, ndërsa në të kundërtën është ulur tek femrat. Sipas të dhënave të raportuara nga INSTAT, numri i meshkujve që humbën jetën nga sëmundja e...

Shkencëtari japonez, tregon se si pastrohet trupi gjatë Ramazanit

Fituesi i Nobelit, japonezi Joshinori Ohsumi tregon se si pastrohet trupi nga qelizat e panevojshme gjatë Ramazanit Shkencëtari japonez Joshinori Ohsumi, ka zbuluar programin e quajtur Otofazhoni, i cili është pastrimi i trupit nga qelizat e paduhura, pastrim që...

Banoret e Sanxhakut kërkojnë autonomi!

Këshilli Kombetar Boshnjak me kryetar personalitetin e njohur Sulejman Ugljanin, qe eshte dhe organi me i larte i boshnjakeve, shqiptareve dhe banoreve te tjere te Krahines se Sanxhakut, te drejtat e te cileve jane dhunuar dhe dhunohen nga Beogradi, keto dite vendosi...

Gruevski jep dorëheqje nga funksioni i deputetit

Ish-kryeministri dhe deputeti i VMRO-DPMNE-së, Nikola Gruevski ka dhënë dorëheqje nga funksioni i deputetit. Ai vendimin e tij e bëri të ditur përmes profilit të tij në Facebook. “Vendosa të tërhiqem nga funksioni i deputetit,për të njejtin vendim ditëve...

Detaje rreth ngjarjes së rëndë në Çair

Dy persona kanë vd.ekur ndërsa njeri ka pësuar lëndime të renda trupore si pasoje e rënies se dheut derisa groponin për hapjen e kanalit. Të dy të vd.ekurit kane qenë vëllezër te cilët kanë punuar në kompaninë ku pronar ka qene babai...

Tragjedi në Çair, dy vëllezër humbin jetën gjatë hapjes së një kanali (FOTO)

Dy persona kanë vd*ekur, ndërsa njeri ka pësuar lëndime të renda trupore si pasoje e rënies se dheut derisa groponin për hapjen e kanalit. Të dy të vd*ekurit kane qenë vëllezër te cilët kanë punuar në kompaninë ku pronar ka qene babai...

Edhe BDI fillon me publikimin e “bom.bave” (Foto)

Bom.bat e Ali Ahmetit Antarsimi ne NATODy Univerzitete në gjuhën shqipe, Tetovë dhe ShkupLigji i gjuhës shqipe. ne nivel republikan.( ne kuvend. qeveri, kryetar i shtetit)Kryetari i kuvendit shqiptar.Prej struge deri kumanovë të gjithë komunat drejtohen nga shqiptarët...

Puna para orës 10:00 e dëmshme për shëndetin

A ju ndodh shpesh që kur ju bie zilja e zgjimit, ju e fikni atë, ktheheni nga ana tjetër dhe vazhdoni të flini? Nëse po, nuk keni faj. Nuk jemi të programuar për të filluar të punojmë para orës 10:00 të mëngjesit…

SHBA: Pasoja “shkatërruese” për Turqinë nëse e blen sistemin rus

Një zyrtare e lartë e Pentagonit ka paralajmëruar përsëri Turqinë për pasojat e blerjes së një sistemi të mbrojtjes raketore nga Rusia. Presioni i fundit amerikan ndaj Turqisë, bëhet pavarësisht vendosmërisë së deklaruar të Ankarasë për të realizuar marrëveshjen me rusët.

Valon Bela i përgjigjet Zoran Zaevit (Dokument)

Valon Bela Punët po bëhen edhe më interesant.Involvimi i Kryeministrit Zaev tregon qartazi se rrënjët e krimit shkojnë shumë larg! 1. Nëse mua më është bërë e ditur se do të shkarkohem, përse mu vazhdua vendimi...

Lexo dhe:

Amnistohet edhe Bogdan Ilievski – “Betmen”

Bogdan Ilievski i njohur me nofkën “Betmen” ka përfituar nga Ligji për amnisti për ngjarjet e 27 prillit. Gjykata penale është shprehur pozitivisht për...

Server thotë se Maqedonia brenda pesë viteve bëhet pjesë e BE-së

Analisti politik, Daniel Server konsideron se Maqedonia në qershor do t’i fillojë negociatat për anëtarësim në Bashkimin Evropian dhe për pesë vite...

Zaev me Tsiprasin do të bisedojmë për më shumë çështje

“Do të bisedojmë për më shumë se 30 çështje nga të gjitha fushat e rëndësishme për të dyja vendet, posaçërisht për çështjet...

Po vihen në rrezik të arriturat e Kosovës dhe reputacioni i saj ndërkombëtarë

Avdullah Hoti, Shefi i Grupit Parlamentar të Lidhjes Demokratike të Kosovës,  ka thënë se Presidenti dhe koalicioni qeverisës po vënë në rrezik...

Rama uron Thaçin: Meritë e qytetarëve, falenderime miqve me në krye SHBA

Gjersa në Prishtinë, presidenti Thaçi dhe kryeministri Haradinaj kanë qenë të ngarkuar me pjesëmarrjen në ceremoninë e ngritjes solemne të ...