24.5 C
Skopje
Saturday, August 17, 2019
Vendi per Reklame

Kush është fitues nga lufta tregtare Kosovë – Serbi?

Për shkak të vendimit të qeverisë Kosovare që të vendos taksat 100 për qind të importit të mallrave nga Serbia dhe Bosnja e Hercegovina në Kosovë, pritet që disa produkte të shtrenjtohen. Kjo përfshirë rritjen e çmimin të bukë, i cilit pritet të rritet...

Ministri serb Rasim Lajiç: Taksa e Kosovës po i kushton Serbisë 1 milion euro në ditë

Zyrtarë të Qeverisë së Serbisë vazhdojnë të ankohen se taksa 100 për qind, e vendosur nga Qeveria e Kosovës për mallrat që importohen nga Serbia dhe Bosnja e Hercegovina, po u shkakton dëme të mëdha bizneseve të shtetit fqinj.

“Më jep para ose do t’i nxjerr videot” – kërcënohet 20 vjeçarja nga Tetova

Arrestohet një djalë 22 vjeçar, pasi që ka kërcënuar një vajzë 20 vjeçare me fotografi dhe video, me që rast ka kërkuar para nga ajo për të mos i publikuar foto dhe videot. "Dje në ora...

Papa viziton Maqedoninë Veriore, disa fakte për katolikët e Shkupit dhe Strumicës

Në 7 maj Maqedoninë Veriore e viziton Papa Francesku, një papë i i njohur për vizitat nëpër vendet multietnike dhe të varfëra. Ai para dy vjetësh vizitoi Shqipërinë dhe Bosnjën e Hercegovinën. Por pse kjo vizitë në Maqedoninë Veriore nga një Papë?

Nga mesnata pritet rënia historike e çmimit të karburanteve në Maqedoni!

Lëvizja e çmimeve të naftës së papërpunuar në tregjet botërore pësuar një renie të madhe që sjellë zvoglimin historik në çmimet të shitjes me pakicë të derivateve të naftës. Brent kompania për naftën e papërpunuar të Amerikës së Veriut në bursën e Londrës të premten...

Në Tetovë arrestohet 17 vjeçari nga Radusha, me vete mbante lëndë narkotike

Dje (26.03.2019) rrerh orës 18.15 në rrugën Boris Kidriq në Tetovë nga ana e policisë është arestuar personi B. F. (23) dhe një 17 vjeçar nga fshati Radushë i Shkupit. Gjatë kontrollit të tyre është gjetur kanabis. Ata janë...

Pas Gruevskit, plasin protestat anti-qeveritare në Hungari!

Me mijëra student vërshuan rrugët e Budapestit, deri sa kërkonin që të ruhet pavarësia akademike dhe protestuan kundër masave të qeverisë, të cilat kanë ndikuar në mbylljen e universitetit të themeluar nga miliarderi amerikan Xhorgj Soros. Universiteti I Evropës Qendrore (CEU) paralajmëroi se do të...

“Liderët e robotikës ushtarake, do të udhëheqin botën”

Ndërkohë që Rusia përdor tanke të telekomanduara në Siri; Izraeli prodhon “kulla mitralozi” që mund të qëllojnë kur u duket se u afrohet një armik; Ukraina zhvillon makina që lëvizin në mënyrë të pavarur; industria e luftës shkon çdo vit e më shumë drejt...

‘Rama’ tenton të rrahë bastexhiun që vendos lloto, Ardit Gjebrea tenton ta ndalojë (Video)

Qeveria ka depozituar në parlament projektligjin për mbylljen e pikave të basteve deri në 31 dhjetor të 2018. Krahas projektligjit për lojërat e fatit, në media është hapur një diskutim mbi funksionimin e tij. Ndërkohë, më të shqetësuar duket se janë personat që kanë krijuar varësi...

Shteti i Serbisë në Kosovë ka vrarë mbi 13 mijë civilë shqiptarë, ka dhunuar mbi 20 mijë femra …

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi i ka përmendur me shifra të gjitha viktimat e luftës së fundit në Kosovë, të kryera nga agresori serb. Fjalimi i Thaçit në OKB: Pavarëisht që s’jeni viktima sot në Kosovë më tepër ka të dënuar për krime lufte në Kosovë...

Lexo dhe:

BFI: Çështjen e pronave do ta aktualizojmë pas zgjedhjeve, për momentin do kemi moratorium

Për shkak të zgjedhjeve Bashkësia Fetare Islame (BFI) do të tërhiqet përkohësisht nga ultimatumi rreth pronës së tyre. Nga BFI kanë shtuar...

Vuçiq: Nuk e njohim Kosovën pa fituar asgjë

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, la të kuptohet se Beogradi mund ta njohë Kosovën si shtet sovran, por tha se një gjë...

Cilat ushqime përmirësojnë disponimin tuaj?

Dietat në këtë kohë janë shumë të rëndësishme, duke ditur se shumë njerëz vuajnë nga mbipesha. Por e rëndësishme...

Në Maqedoni afrohet stuhia e fuqishme, Qendra për kriza tregon cilat qytete do të...

Në pritje të stuhisë “Andrea” që pritet të kaplojë rajonin në ditët në vijim dhe të sjell reshje të mëdha me sasi...

(Foto+Video) Masakër në Zelandën e Re, sulmohen dy xhami, 49 të vdekur!

Një 28-vjeçar me shtetësi australiane, dyshohet të jetë njëri nga katër të përfshirët në sulmet terroriste të kryera në Zelandën e...