24.5 C
Skopje
Saturday, August 17, 2019
Vendi per Reklame

Shqipëria heq roamingun me Kosovën

Shqipëria do ta miratojë me ligj heqjen e “Roaming”-ut të telefonisë celulare me Kosovën. Propozimi i deputetit Eduart Shalsi u miratua nga Komisioni i Veprimtarive Prodhuese, e tashmë do të jetë seanca plenare që do të japë miratimin përfundimtar. “Pikërisht në datën 30 maj, Kuvendi...

Të shtëna armësh në Çair

Sot në lagjen Fushë Topanë të Komunës Çair ka ndodhur një incident i rënd. Në një përleshje me armë është lënduar një person identiteti i të cilit pritet të vërtetohet. Sipas dëshmitarëve okular bëhet fjalë për përleshje politike brenda të njëjtit subjekt politik. Rasti në fjalë...

Analisti i cili deklaroi se “kosovarët kanë gjak serbi”, u pagua nga Greqia 30 mijë euro

Analisti i njohur, Mustafa Nano, i njohur për deklaratat e tij kontraverse, e fundit ajo se ‘kosovarët kanë gjak serbi’, është në listën e njerëzve të medias, që raportet thonë se është paguar nga Greqia. Në mediat shqiptare, ka filluar të qarkullojë kjo listë, në...

Greqia dhe Maqedonia e Veriut do këmbejn përmendoret

Ministresha e kulturës në Greqi, Mirsini Zorba ka propozuar që Maqedonia e Veriut dhe Greqia të ndërrojnë përmendore, në emër të bashkëpunimit dhe fqinjësisë së mirë. Bëhet fjalë për ndrrim kokë më kokë të përmendoreve “Ushtari në kalë” dhe...

Më 14 dhjetor, Kosova bëhet me Ushtri

Tre ligjet përfundimtare që e mundësojnë transformimin e FSK-së në “ushtri” pritet të kalojnë në parlament javën e dytë të dhjetorit. Tre ligjet që e mundësojnë transformimin e Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK) në ushtri, por pa iu ndërruar emri, përfundimisht pritet të marrin...

Mickoski: VMRO-DPMNE përgatitet për presidencialet, por është e gatshme edhe për zgjedhjet parlamentare

VMRO-DPMNE përgatitet për zgjedhjet presidenciale, por nëse shumica parlamentare sjell vendim, partia jonë është e gatshme për zgjedhjet e parakohshme parlamentare, deklaroi kryetari i partisë në fjalë Hristijan Mickoski, njofton Medial.mk. “VMRO-DPMNE do të përballoj të gjitha presionet, parti e cila dita ditës po bëhet...

Nesër proteste e madhe para OKB-së në New York. Komuniteti shqiptar ne Amerikë do të kërkoj nga OKB të ndëshkohet Serbia për gjenocid

Komuniteti shqiptar ne Amerike është duke u mobilizuar të organizoj një protestë të madhe para OKB-së, kanë njoftuar  përfaqësues të organizatave dhe shoqatave shqiptare që veprojne  në SHBA, njofton agjencine e lajemeve “Presheva Jonë” Siq mësohet protesta do të zhvillohet para selisë së Kombeve të...

Blerim Reka në Manastirë – prej qytetit të alfabetit ai porositë!

Qytetarët janë të lirë, sovranë, votimi është sekret dhe është me rëndësi të ketë census, tha para qytetarëve të Manastirit kandidati Blerim Reka dhe u bëri thirrje që më 21 prill masivisht të votohet. Jam optimist, tha Reka, te unë...

Biznesmeni nga Zvicra: Zyrtarë qeveritarë nga Maqedonia na kërkuan 700 mijë euro për të biseduar për investim (video)

Biznesmeni nga Gostivari flet për megaskandalin e qeverisë së kaluar: Kërkuan 700 mijë euro “para për kafe” , për të lejuar investimin zviceran https://www.facebook.com/lajmtvonline/videos/1958955974153912/

Pritet ulje të çmimit të naftës. Të martën preku nivelin më të ulët në 14 muaj

Çmimet e naftës po shfaqen të qëndrueshëm në sesionin e sotëm, pas humbjeve më të mëdha ditore për këtë vit, në sesionin e kaluar. Megjithatë, çmimet vijojnë të gjenden nën presion, për shkak të shqetësimeve që kanë të bëjnë me mbifurnizimin e tregut dhe...

Lexo dhe:

Basha mbyll protestën: Ndërkombëtarët të dëgjojnë zërin e shqiptarëve

Pasi tërhoqi turmën drejt selisë së partisë Demokratike, lideri i opozitës, Lulzim Basha mbajti edhe një fjalim para protestuesve. Ai i cilësoi...

Tevdovski: Me integrimin në NATO do të kemi rritje të shpejtë ekonomike

Sipas Tevdovskit, me integrimin në NATO, shteti ynë do të ketë status më të mire ndërkombëtar dhe do të jetë në shoqërinë e...

Siljanovska Davkova sfidon në duel televiziv Pendarovskin

Kandidatja për kryetare të shtetit, Gordana Siljanovska Davkova, reagoi ndaj deklaratës kundërkandidatit të saj, Stevo Pendarovski i cili tha se Siljanovska ka...

Largohet mbishkrimi “Qeveria e Republikës së Maqedonisë”

Këto shkronja janë larguar me qëllim që të shtohet edhe “E Veriut”, në pajtueshmëri me emrin e ri kushtetues të shtetit.

Haradinaj: Pa garanci ndërkombëtare për marrëveshje përfundimtare taksa nuk do të hiqet

Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj, ka thënë se Qeveria do ta pezullonte përkohësisht taksën, vetëm pas garancës ndërkombëtare se pala kosovare do të ulet...