18 C
Skopje
Monday, May 20, 2019
Vendi per Reklame

Daçiq: Në Morinë është kufiri Serbi-Shqipëri

Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiq, edhe përkundër faktit se kanë kaluar rreth 20 vjet nga rënia e Sllobodan Millosheiviqin, vazhdon edhe sot e kësaj ditë të ripërtërijë mendësinë e këtij të fundit. Teksa ka komentuar...

Irinej: Serbia nuk guxon të heqë dorë nga Kosova

Kreu i Kishës Ortodokse Serbe, patriarku Irinej, ka deklaruar se Serbia nuk guxon të heqë dorë nga Kosova. “Plaga jonë e madhe është Kosova. Toka e shenjtë serbe nga e cila nuk mund të heqim dorë sepse do të...

Dodik është agjent i Putinit dhe një prej figurave më të këqija

Kryeministri Ramush Haradinaj ka thënë se anëtari i Presidencën Trepalëshe të Bosnje Hercegovinës, Millorad Dodik, është një njeri i Vladimir Putinit. Haradinaj nuk e komentoi ftesën e Shqipërisë për Dodikun për në Samitin e Brdo-Brijunit, por tha se ani...

Thaçi: Të heqim tërësisht kufirin Kosovë – Shqipëri, duke përfshirë Preshevën, Medvegjën dhe Bujanocin

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, në dalje të samitit me dyer të mbyllura të Brdo-Brijunit, të mbajtur në Tiranë, tha se me kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama një ditë më herët kanë diskutuar për mundësinë e bashkimit mes Kosovës dhe Shqipërisë, dhe...

Cilat janë kundërshtimet mes Merkel dhe Macron rreth Kosovës?

Sipas prestigjiozes zvicerane NZZ, Franca dhe Gjermania kanë mospajtime sa i takon politikës së përbashkët europiane të mbrojtjes ose bashkimit monetar. Gjithashtu paqartësi kanë rreth Brexit. Gjermania është e kënaqur me Status kuo-në rreth bashkimit ekonomik dhe monetar,...

O’Connell: Kosova po bëhet strehë për paratë e kriminelëve

Në forumin “Fol Hapur”, ambasadori i Britanisë së Madhe, Ruari O’Connell, pasi foli për rininë dhe mos-sigurimin e vendeve të punës, iu kthye edhe bisedës rreth shpëlarjes së parave. O’Connell tha se duke mos bërë padi për shpërlarjen e...

Haradinaj: Taksa nuk hiqet – nëse Serbia pret, presim edhe ne

Kryeministri Ramush Haradinaj ka ritheksuar edhe një herë se taksa nuk hiqet, njofton Klan Kosova. “Taksa nuk hiqet, nëse pret Serbia, presim edhe ne. Me presion nuk kryhet punë – kjo u dëshmua me taksën që gjithë ai presion...

Jemi të interesuar të arrihet marrëveshja midis Kosovës dhe Serbisë

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, sot është takuar me shefat e misioneve të shteteve anëtare të BE-së dhe shefen e BE-së në Kosovë, Nataliya Apostolova. Haradinaj tha se aty diskutuan për të arriturat dhe sfidat e Kosovës në rrugën...

Ideja e ndryshimit të kufijve do t’i varrosë politikisht ata që e ndjekin

Kryeministri Ramush Haradinaj duke komentuar ardhjen e gjeneralit amerikan Timothy Orr në Kosovë ka thënë se marrëdhëniet mes Kosovës dhe SHBA-së nuk kanë qenë kurrë më të mira. “Ne asnjëherë nuk kemi pasë lëkundje në marrëdhëniet me Amerikën. Janë...

Ndarja e Kosovës, Berisha zbulon sekretet kur ishte President!

Ish-kryeministri Sali Berisha thotë se që prej vitit 1992, i kanë ardhur nga Serbia të dërguar me harta për ndarjen e Kosovës. Sipas Berishës, Sllobodan Millosheviçi mendonte se ndarja do të bëhej vetëm nëpërmjet Shqipërisë. “Në...

Lexo dhe:

Mario Centeno – Rreziqet politike ngadalësojnë ekonominë e Eurozonës

Ekonomia e eurozonës po ngadalësohet kryesisht si rezultat i rreziqeve politike. Kështu u tha gazetarëve herët ditën e sotme kryetari i ministrave...

LA AMERIKËN PËR MAQEDONINË, KRESHNIK BEKTESHI- MINISTRI I EKONOMISË QË NA BËN TË NDIHEMI...

SHKUP, 2 NENTOR- Kreshnik Bekteshi është një nga gjeneratat e reja të shqiptarëve në Maqedoni që kanë arritur të bëjnë karrierë profesionale dhe politike...

I Pari i “Ballistëve” Osmani: Armiku mund të dëmtojë aq sa do ja lejosh...

Udhëheqësi i tifo grupit tetovarë “Ballistët” ka reaguar në profilin e tij në rrjetin social facebook mbi mos unifikimin e partive shqiptare për çështjet...

Shekerinska: Në armatë nuk do të ketë zbatim të plotë të Ligjit për Gjuhët,...

Ministrja e mbrojtjes Radmilla Shekerinska është prononcuar në lidhje me përdorimin ligjit të gjuhëve në Armatën e Maqedonisë, duke komentuar se...

Libri “Becoming”më i shituri për vitin 2018

Libri i Michelle Obamas, “Becoming” më i shituri në muajin e parë të publikimit në vitin 2018. Libri “Becoming”, i botuar nga Croën, do...