24.5 C
Skopje
Saturday, August 17, 2019
Vendi per Reklame

Tahiri: PDK dhe LDK me marrëveshje të fshehtë mund të rrëzojnë Qeverinë Haradinaj

Politologu Ramush Tahiri ka paralajmëruar se kryeministri Ramush Haradinaj mund ta ketë fatin e ish-kryeministrit Isa Mustafa. Ai ka thënë se qeveria aktuale mund të rrëzohet vetëm nga një koalicion joparimor pozitë – opozitë. Në një...

Diplomati gjerman: Vuçiq e di mirë se nuk do ta marrë më kurrë Kosovën

Diplomati gjerman, Geert-Hinrich Ahrens, ka thënë se Presidenti serb, Aleksandar Vuçiq, e di shumë mirë, se nuk do ta marrë më kurrë Kosovën. Ai këto komente i ka bërë gjatë një interviste për Deutsche Welle, duke shtuar se edhe...

Daçiq: Në Morinë është kufiri Serbi-Shqipëri

Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiq, edhe përkundër faktit se kanë kaluar rreth 20 vjet nga rënia e Sllobodan Millosheiviqin, vazhdon edhe sot e kësaj ditë të ripërtërijë mendësinë e këtij të fundit. Teksa ka komentuar...

Irinej: Serbia nuk guxon të heqë dorë nga Kosova

Kreu i Kishës Ortodokse Serbe, patriarku Irinej, ka deklaruar se Serbia nuk guxon të heqë dorë nga Kosova. “Plaga jonë e madhe është Kosova. Toka e shenjtë serbe nga e cila nuk mund të heqim dorë sepse do të...

Dodik është agjent i Putinit dhe një prej figurave më të këqija

Kryeministri Ramush Haradinaj ka thënë se anëtari i Presidencën Trepalëshe të Bosnje Hercegovinës, Millorad Dodik, është një njeri i Vladimir Putinit. Haradinaj nuk e komentoi ftesën e Shqipërisë për Dodikun për në Samitin e Brdo-Brijunit, por tha se ani...

Thaçi: Të heqim tërësisht kufirin Kosovë – Shqipëri, duke përfshirë Preshevën, Medvegjën dhe Bujanocin

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, në dalje të samitit me dyer të mbyllura të Brdo-Brijunit, të mbajtur në Tiranë, tha se me kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama një ditë më herët kanë diskutuar për mundësinë e bashkimit mes Kosovës dhe Shqipërisë, dhe...

Cilat janë kundërshtimet mes Merkel dhe Macron rreth Kosovës?

Sipas prestigjiozes zvicerane NZZ, Franca dhe Gjermania kanë mospajtime sa i takon politikës së përbashkët europiane të mbrojtjes ose bashkimit monetar. Gjithashtu paqartësi kanë rreth Brexit. Gjermania është e kënaqur me Status kuo-në rreth bashkimit ekonomik dhe monetar,...

O’Connell: Kosova po bëhet strehë për paratë e kriminelëve

Në forumin “Fol Hapur”, ambasadori i Britanisë së Madhe, Ruari O’Connell, pasi foli për rininë dhe mos-sigurimin e vendeve të punës, iu kthye edhe bisedës rreth shpëlarjes së parave. O’Connell tha se duke mos bërë padi për shpërlarjen e...

Haradinaj: Taksa nuk hiqet – nëse Serbia pret, presim edhe ne

Kryeministri Ramush Haradinaj ka ritheksuar edhe një herë se taksa nuk hiqet, njofton Klan Kosova. “Taksa nuk hiqet, nëse pret Serbia, presim edhe ne. Me presion nuk kryhet punë – kjo u dëshmua me taksën që gjithë ai presion...

Jemi të interesuar të arrihet marrëveshja midis Kosovës dhe Serbisë

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, sot është takuar me shefat e misioneve të shteteve anëtare të BE-së dhe shefen e BE-së në Kosovë, Nataliya Apostolova. Haradinaj tha se aty diskutuan për të arriturat dhe sfidat e Kosovës në rrugën...

Lexo dhe:

Në cilin qytet gjerman janë gjykatësit më të ashpër?

Ne trojet shqiptare shpesh diskutohet se drejtësia është e korruptuar, kurse nuk është e njëjta edhe në Perëndim dhe veçanërisht në Gjermani....

Pas zgjedhjeve Zaev me fshisë, paralajmëron pastrime në kabinetin e tij

Kryeministri Zoran Zaev, në tribunën e sotme në Komunën e Karposhit, njoftoi se do të ketë “pastrime” nga radhët e pushtetit, për...

Zbardhet telefonata midis Mike Pompeo dhe Ditmir Bushati

Departamenti Amerikan i Shtetit ka publikuar deklaratë mbi telefonatën me Ministrin për Evropën dhe Punët e Jashtme Ditmir Bushati. Sekretari amerikan i Shtetit, Mike...

Presidencialet në RMV: çfarë tregoi dhe çfarë mund të mësojmë nga rrethi i parë...

Rrethi i parë i zgjedhjeve presidenciale në Republikën e Maqedonisë së Veriut (RMV) tregoi se retorika politike pa rezultate konkrete në terren që rezultojnë...

Merkel: Sulmi ndaj myslimanëve – sulm ndaj shoqërisë tolerante

Si pasojë e sulmeve me armë zjarri në dy xhami në Zelandë të Re, 49 persona kanë humbur jetën dhe më shumë...