31.6 C
Skopje
Sunday, August 25, 2019
Vendi per Reklame

Kosova dhe Shqipëria me një doganë!

Ditën e hënë, më 26 Nëntor, Shqipëria dhe Kosova do të miratojnë një vendim të përbashkët i cili do të mundësojë unifikimin doganor në vendkalimin Morinë–Vërmicë. Burime pranë ministrisë së Financave dhe Ekonomisë bëjnë me dije se qëllimi është bashkimi i procedurave doganore për bizneset...

Bashkimi Kombëtar apo Bashkimi Europian? Ja marrëveshjet e nënshkruara sot në Pejë!

Peja ishte nikoqire e mbledhjes së pestë të përbashkët të Qeverisë së Shqipërisë dhe asaj të Kosovës. Në këtë takim u nënshkruan 12 marrëveshje dhe protokolle bashkëpunimi mes dy vendeve. Gjithashtu Tirana dhe Prishtina kritikuan Serbinë dhe BE-në për sjellje jo korrekte, bllokuese dhe...

Vasfije Krasniqi-Goodman viziton vendin ku u dhunua seksualisht nga forcat serbe (FOTO)

Ishte vetëm 16 vjeçare, por ajo e mban mend shumë mirë atë ditë, kur me dhunë u soll nga agresorët serbë në atë vend për t’u dhunuar seksualisht. 20 vjet pas, e mbijetuara e kësaj torture, Vasfije Krasniqi-Goodman, ka...

Kush ishte me Kosovën e kush me Serbinë, në Këshillin e Sigurimit në OKB

Këshilli i Sigurimit në OKB mbajti mbrëmë një mbledhje urgjente për Kosovën. Përfaqësuesit e Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Britanisë shfaqn mbështetje për transformimin e Forcave të Sigurisë së Kosovës (FSK) në ushtri të armatosur, gjatë mbledhjes së Këshillit të Sigurimit në OKB. Por, shtete...

Arrestohet serbi i akuzuar për krime lufte në Kosovë

Nga Prokuroria Speciale e Kosovës kanë infiromuar se në bazë të një urdhër arresti të shpallur më parë, një person i nacionalitetit serb u arrestua dje, i cili është i dyshuar për krime të luftës në luftën e Kosovës në 1999, transmeton...

Donald Trump i dërgon letër Hashim Thaçit

Presidenti amerikan, Donald Trump ka dërguar letër zyrtare institucioneve të Kosovës, përkatësisht presidentit Thaçi, ku ka thënë se Kosova është një partner strategjik i SHBA-ve për paqe në rajon. Trump ka shkruar në letër se Amerika është e gatshme t’i ndihmojë Kosovës në një arritje...

Çfarë i tha Gent Caka Daçicit në samit

Duke parë që në takim gjendej përveç Gent Cakës edhe Ministri i Jashtëm i Kosovës Behxhet Pacolli, përfaqësuesi serb ka kërkuar shkas për ta parë këtë si provokim dhe në përpjekje për të ironizuar, që në hyrje të mbledhjes është shprehur:

“Kurrë nuk kam shkuar në xhami për lutje dhe e vetmja gjë që me lidh me muslimanët është emri”

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj, në një intervistë për gazetën Vecernji List, tha se nuk kam lidhje me asnjë fe, e kam thënë dhe po e përsëris nuk jam i ngarkuar me asnjë besim fetar dhe unë se pari jam shqiptar. Edhe në disa raste...

Presheva, Bujanoci dhe Medvegja t’i bashkëngjiten trungut të saj Kosovës

Kryetari i PDSH-së në Preshevë dhe ish kryetari i kësaj komune, Ragmi Mustafa, ka thënë se është në kompetencë të ekspertëve të ekipit dialogues të Kosovës, nëse do të pranojmë këmbim të territoreve me Serbinë. Por sipas tij diçka e tillë nuk duhet të ndodhë,...

Thaçi përmbys diplomacinë serbe, ua përkujton botës se kush është viktima e kush agresori!

Këshilli i Sigurimit në OKB zhvilloi mbrëmjen e djeshme një mbledhje urgjente për Kosovën. Përfaqësuesit e SHBA dhe Britanisë shfaqën mbështetje për transformimin e Forcave të Sigurisë së Kosovës (FSK) në ushtri të armatosur, por, shtete të tjera kishin mendime të ndara në qëndrimet e...

Lexo dhe:

Pompeo: Inkurajojmë Kosovën për marrëveshjen historike me Serbinë

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi po qëndron për vizitë zyrtare në SHBA, me këtë rast ai u takua me Sekretarin e Shtetit amerikan, Mike...

Daçiq takohet me Mike Pompeon

Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiq, po qëndron në Brazil me rastin e inaugurimit të presidentit të ri të...

Struganët padisin Komunën

Qytetarët e Strugës kërkojnë dëmshpërblime nga komuna dhe ndërmarrja publike komunale, të angazhuar për mirëmbajtjen e qytetit gjatë dimrit, për shkak...

Moti sot

Moti sot në Maqedoninë e Veriut do të jetë i ndryshueshëm, me vranësira dhe kushte për reshje të shiut. Në vendet më...

Zeqiri: Nuk mundem t’ua falë BDI-së krimet që i kanë bërë (Video)

Nënkryetari, njëherit deputeti shqiptar i LSDM-së, Muhamed Zeqiri në një emision në TV1 ka folur rreth partnerit shqiptarë të koalicionit, BDI-në. Ai mes tjerash ka...