31.6 C
Skopje
Sunday, August 25, 2019
Vendi per Reklame

“Shqipërinë e Madhe” le ta formojnë, por jo me serbët

Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiq, ka thënë se është vështirë të arrihet një marrëveshje me Kosovën, nëse për këtë shqiptarët e kanë kusht njohjen e pavarësisë. “Nëse ka vullnet politik për të zgjidhur problemin, çdo...

Ramush Haradinj kundër SHBA-së

“Kur në Beograd thonë ‘nikada’, i bie ‘kurrë, kurrë s’iu njohim’, ne nuk mundemi ne me përdorë fjalë tjetër. Nëse ai thotë kurrë nuk të njoh, çka të themi ne në Kosovë? Edhe ne mund t’i themi epo kurrë nuk e heqim...

20 vjet nga konferenca e Rambujesë

Iniciues të konferencës, që zgjati deri më 23 shkurt , ishte Grupi i Kontaktit, ndërsa ndërmjetës ishin Kristofer Hill nga SHBA-të, Boris Majorski nga Rusia dhe Volfang Petrich përfaqësues i shteteve të BE-së.Delegacioni i Kosovës kishte pranuar parimisht propozim-marrëveshjen për zgjidhjen e krizës...

Telefonatat nga Zvicra në Kosovë 18 herë më shtrenjtë, kompania jep lajmin e mirë për abonentët

Prej muajsh klientët e telefonave celularë duhet të paguajnë më shumë për thirrjet nga Zvicra në Kosovë. Për këtë ka shkruar edhe media më e klikuar zvicerane “Blick”, duke ndihmuar për gjetjen e ‘gabimit’ dhe reagimin e Migros, përcjell foldrejt.com.

Ahmeti: Këtë vit Kosova dhe Serbia duhet të arrijnë marrëveshjen për njohjen e ndërsjellë

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti, ka thënë se përmbyllja e kontestit midis Shkupit dhe Athinës dhe nënshkrimi i protokollit për anëtarësim në NATO janë arritje të jashtëzakonshme. Ai ka theksuar se kontributi i BDI-së ka vulosur...

Deputetët serb janë ngujuar në ndërtesën e Kuvendit, nuk lëvizin deri sa të takojnë Hanin

Përfaqësuesit e Listës Serbe janë ngujua në ndërtesën e Kuvendit të Kosovës ku do të qëndrojnë deri në ardhjen e komisarit evropian, Johannes Hahn. Ata kan thënë se do ta kalojnë natën aty derisa tu mundësohet takimi me Hahn, njofton Klan Kosova. Igor Simiq, Zëvendëskryetari i Listës...

Djali Hamzë Jasharit po formon parti të re

Partia Demokratike e Kosovës po përballet me një krizë në bastionin e saj. Brenda këtij subjekti politik, në degën e Skenderajt kanë nisur përgatitjet për formimin e një iniciative rreth së cilës janë të angazhuar figurat qendrore të PDK’së; deputetë, ish-deputetë, udhëheqës komunalë e zëvendësministra. Për...

SHBA-ja ripohon mbështetjen për ushtrinë

Përmes deklaratës së Ambasadës Amerikane në Prishtinë, Shtetet e Bashkuara të Amerikës ripohojnë mbështetjen e tyre për tranzicionin gradual të Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK) në forcë me mandat mbrojtës territorial, siç është e drejta sovrane e Kosovës. Deklarata e plotë: Shtetet e Bashkuara...

BE-ja kërkon nga Kosova e Serbia të vazhdojnë dialogun pa kushtëzime

Bashkimi Evropian e ka quajtur provokim vendimin e Qeverisë së Kosovës për rritjen e taksës në 100 për qind ndaj importit të produkteve serbe. Kështu, BE-ja e ka vlerësuar edhe kushtëzimin e Serbisë për ta vazhduar dialogun pas vendosjes së taksës, raporton KTV. Maja Kocijançiç, zëdhënëse...

Zëdhënësi i CDU/CSU në Bundestag: S’ka pse të refuzohet ndryshimi i kufirit Kosovë – Serbi

Zëdhënësi i grupit parlamentar CDU/CSU në Bundestag për politikat evropiane, Florian Hahn, ka folur për dialogun Kosovë-Serbi. Hahn, në një intervistë për DW, ka thënë se nëse Kosova dhe Serbia pajtohen që zgjidhja mes tyre është edhe tek ndryshimi i...

Lexo dhe:

Blerim Reka: Elitat nacionaliste e kanë shëndruar vendin në ATM (bankomat)

Në një intervistë për gazetën serbe Politika, kandidati për kryetarë të shtetit të Maqedonisë së Veriut Blerim Reka ka dhënë motivin për kandidimin si...

Sipas gazetes serbe “Danas” – ShBA jep lajmin e madh Veriu është dhe do...

Gazeta serbe “Danas” shkruan për qëndrimin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në lidhje me një zgjidhje përfundimtare për çështjen e Kosovës.

Presidenti i ri maqedonas thotë se Kosova s’i prish raportet Shkup-Beograd

Ai tha për të përditshmen serbe “Politika” se do të jetë i hapur ndaj ideve dhe sugjerimeve, “pavarësisht se a vjen ai...

Bryan Adams në bashkëpunim me Ed Sheeran publikojnë këngën më të re “Shine A...

Këngëtari kanadez, Bryan Adams, ka publikuar këngët e tij më të re me titull "Shine A Light". Kjo këngë është pjesë...

Armand Duka triumfon në UEFA, zgjidhet anëtar i Komitetit Ekzekutiv

Sot në Romë është zhvilluar Kongresi i 43-të i UEFA-s që kishte në rendin e ditës zgjedhjen e Presidentit të UEFA-s...