31.6 C
Skopje
Sunday, August 25, 2019
Vendi per Reklame

Ideja e ndryshimit të kufijve do t’i varrosë politikisht ata që e ndjekin

Kryeministri Ramush Haradinaj duke komentuar ardhjen e gjeneralit amerikan Timothy Orr në Kosovë ka thënë se marrëdhëniet mes Kosovës dhe SHBA-së nuk kanë qenë kurrë më të mira. “Ne asnjëherë nuk kemi pasë lëkundje në marrëdhëniet me Amerikën. Janë...

Ndarja e Kosovës, Berisha zbulon sekretet kur ishte President!

Ish-kryeministri Sali Berisha thotë se që prej vitit 1992, i kanë ardhur nga Serbia të dërguar me harta për ndarjen e Kosovës. Sipas Berishës, Sllobodan Millosheviçi mendonte se ndarja do të bëhej vetëm nëpërmjet Shqipërisë. “Në...

Presidenti i ri maqedonas thotë se Kosova s’i prish raportet Shkup-Beograd

Ai tha për të përditshmen serbe “Politika” se do të jetë i hapur ndaj ideve dhe sugjerimeve, “pavarësisht se a vjen ai propozim nga një platformë politike e një pale tjetër”. Ai thekson se orientimi euro-atlantik i vendit të...

Plaku nga Drenasi që agjëroi 85 ramazana, sot është 98-vjeçar dhe nuk e lë namazin

“Namaz jam munduar me bë gjithmonë që nga mosha 14-vjeçare kam filluar me agjërua” shprehet për RTV Dukagjinin i moshuari nga Drenasi. Përkundër moshës Mehmeti ndjehet i fortë dhe thotë se s’ka ndie asnjë vështirësi madje edhe ka kryer...

Kadri Veseli: Tribunali i Hagës ka dështuar ta vendosë drejtësinë për krimet serbe në Kosovë

Kryeparlamentari Kadri Veseli, në një adresim në Kuvendin e Kosovës, ka thënë se Kosova do të vazhdojë të kërkojë themelimin e një Tribunali ndërkombëtar për krimet e Serbisë në Kosovë. Ai thotë se Tribunali i Hagës ka dështuar ta vendosë drejtësinë për...

20 vjet nga vrasja e Fehmi Aganit

Me këtë rast, Kryesia e LDK-së sot do të bëjë homazhe dhe të vendosë kurora lulesh te varri i tij, në lagjen “Arbëria” në Prishtinë. Figura e Aganit la gjurmë të pashlyeshme në historinë e pavarësisë së Kosovës, fushën...

Protesta në Shtërpcë – banorët serbë u konfrontuan fizikisht me Policinë e Kosovës (VIDEO)

Sot rreth orës 10:00, në Shtërpcë, në shenjë pakënaqësie lidhur me ndërtimin e hidrocentralit në këtë lokacion, kanë protestuar rreth 60 persona, banorë të kësaj zone, të cilët kanë penguar qarkullimin e makinerisë drejt punishte  duke bllokuar rrugën. Policia...

Zbulohet lobisti kryesor i Serbisë kundër Kosovës

Raportimi i ministrit të Punëve të Jashtme, Behgjet Pacolli, para komisionit për Punë të Jashtme, Diasporë dhe Investime Strategjike ka qenë mjaftë i tensionuar dhe këtë e nxiti pyetja e deputetit të Lëvizjes Vetëvendosje, Glauk Konjufca i cili e pyeti Pacollin se...

Presion për heqjen e taksës, Rama i përgjigjet Haradinajt: Tani nuk do hesht!

Një reagim të gjatë në “Facebook”, kryeministri Edi Rama ka sqaruar deklaratat e bëra dje nga Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj. Sipas shefit të qeverisë shqiptare, se i vjen sinqerisht që miku i tik Ramush nuk e...

Thaçi: Na mashtroi BE-ja

Me këtë rast Thaçi ka thënë se paqja në rajon aktualisht është shumë e brishtë. Sipas tij Kosova po e pëson nga kjo gjendje e sidomos për mos liberalizimin e vizave, premtim të cilin sipas Thaçit, Kosova e mori nga BE-ja me...

Lexo dhe:

Volkswagen – “Pastrimi” i skandalit do t’i kushtojë 1.8 mild euro në 2019-ën

"Pastrimi" i skandalit të mashtrimit të naftës do t’i kushtojë Volkswagen 5.5 miliardë euro në 2018 dhe 1.8 miliardë euro në vitin 2019. Deklarata...

Haradinaj, Thaçi e Vuçiq flasin në Politico për korrigjimi i kufijve dhe dialogun

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi, kryeministri kosovar Ramush Haradinaj si dhe presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq janë bërë pjesë e një debati...

Zaev i di të gjitha detajet rreth arratisjes së Gruevskit, por nuk është koha...

Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev ka deklaruar se i di "të gjitha detajet" dhe është plotësisht i informuar me hetimin rreth arratisjes së Nikolla...

Komisioni për antikorrupsion në garë me kohën për formimin e tij

Qeveria është në garë me kohën për miratimin e ligjit për parandalimin e korrupsionit me të cilin do të formohet Komisioni i...

Ministria e Arsimit i ndjekë me vëmendje kërkesat e studentëve

Nëpërmjet një kumtese të lëshuar nga ministria e Arsimit dhe Shkencës (MASh) thuhet se MASh “punon me përkushtim për të avancuar cilësinë e sistemit...