31.6 C
Skopje
Sunday, August 25, 2019
Vendi per Reklame

Në Berlin- duhet te merr fund gjithcka për Thaçin dhe bandën e tij

Shkruan: Haki Abazi Sot, kur është bërë e qartë që në dialogun me Beogradin nuk flitej për interesat e Kosovës por pazarin e amnistisë së Thaçit dhe klanit të tij, është poashtu e qartë që ndarja e Kosovës...

Vulini me panik tek rusët: Jemi në rrethim të NATO-s, po krijohet Shqipëria e Madhe

Ministri i mbrojtjes i Serbisë ka thënë për kanalin rus “Russia 24″ se bota nuk do ta ndalojë ‘fatkeqësinë në Ballkan” nëse lejon krijimin e “Shqipërisë së madhe”, transmeton Gazeta Metro. “Atë që ua lejoni shqiptarëve, duhet t’ua lejoni...

“Ne u larguam e Ramush Haradinaj qëndroi në front”

Në shtator të vitit 1998, pas rënies së një pjese të frontit në Zonën Operative të Dukagjinit dhe pas ofensivës së madhe të forcave serbe, ushtarët e udhëhequr nga Tahir Zemaj kishin marrë urdhër t’i dorëzonin armët dhe të largoheshin për në...

Kosova nuk shkon për të bërë “spektakël” në Berlin

Samiti i Berlinit që mbahet më 29 prill, pritet të mbledhë në një takim joformal liderët e vendeve të Ballkanit Perëndimor për të diskutuar projektet e përbashkëta zhvillimore të mbështetura nga Gjermania dhe vendet e Bashkimit Evropian. Ai takim, do t’i bëj...

Pse Albin Kurti nuk e viziton varrin e Ibrahim Rugovës?

Lideri i Vetëvendosjes, Albin Kurti, duke folur për raportet me LDK’në, në emisionin Pressing, ka treguar për marrëdhëniet dhe për qëndrimin e tij për Presidentin Ibrahim Rugova. Kurti thotë se është takuar dy herë para luftës me Rugovën dhe...

Vedati i “Stupcave” propozohet për president të Kosovës

Vedat Bajrami, i njohur si ‘Vedati i Stupcave’, është propozuar për t’u bërë president i Kosovës, shkruan Gazeta Blic. Kjo pasi që në garën presidenciale në Ukrainë, të mbajtura ditë më parë, fitues doli komediani Volodomyr Zelenskiy.

” Bac ja shk.ela” slogani i ri i kosovarëve (FOTO)

Një portret i komandantit legjendar Adem Jashari me mbishkrimin ‘Bac u kry’ ishte sllogani i famshëm i cili zuri vend të madh në festimin e vitit 2008 kur Kosova shpalli pavarësinë me 17 shkurt. Megjithatë zhvillimet e fundit politike...

Cakaj: Shqipëria do të ketë angazhim maksimal në njohjen e pavarsisë së Kosovës

Shqipëria do të ngrejë një Task-Forcë diplomatike për njohjen nga sa më shumë vende të Pavarësisë së Kosovës. Lajmi është bërë me dije nga ministri i Jashtëm në detyrë Gent Cakaj gjatë një interviste në emisionin “Opinion” në Tv Klan.

Të mos e mbajmë gjallë temën e kufijve sepse vetëm e destabilizon rajonin

Kryeministri Ramush Haradinaj ka përsëritur se është e rëndësishme që Kosova do të jetë pjesë e Samitit të Berlinit që do të mbahet më 29 prill. Në këtë takim do të jetë e pranishme edhe Përfaqëuesja e Lartë e...

S’pres marrëveshje me Kosovën deri në tetor

Unë absolutisht nuk pres marrëveshje në mes të Beogradit e Prishtinës deri në tetor dhe nuk kam asnjë arsye të besoj se kjo mund të ndodhë. Kështu ka deklaruar kryeministrja e Serbisë Ana Bërnabiq me rastin e raportimeve të...

Lexo dhe:

Sonte ndahen çmimet “Oscar 2019”, ja lista e plotë

Ditën e martë janë shpallur nominimet për edicionit e 91 të çmimeve Oscar 2019, që do të ndahen sonte në mesnatë....

Epidemia e fruthit, vaksinim i obligueshëm edhe për nxënësit e shkollave fillore

Pas shpalljes së epidemisë së fruthit në të gjithë vendin, ministri i shëndetësisë ka deklaruar se fëmijët e pa vaksinaur, nuk do...

Macron shpall Emergjencën Kombëtare, zjarrfikësit të pashpresë: Ferri nuk mund të ndalet!

Simboli i Parisit u dogj sot në 15 prill nga një zjarr akoma i paqartë, informon foldrejt.com. Ndërsa një...

Maqedonia i prezantoi prioritetet e saja Rumanisë

Në këtë mbledhje mori pjesë edhe ambasadori i BE-së në vendin tonë Samuel Zhbogar, ndërsa shtyllat që si...

Haradinaj kërkon një “Rambuje” të dytë për zgjidhjen me Serbinë

Pajtimi ndërmjet shqiptarëve dhe serbëve përmes një marrëveshje historike po shihet me skepticizëm, edhe pse dialogu Kosovë- Serbi i nisur në vitin...