18 C
Skopje
Monday, May 20, 2019
Vendi per Reklame

Zaev- Ahmeti – Pritet takimi për fillim të “fshesës”

Dje nga Qeveria thanë se tani për tani ende nuk është konfirmuar termini për takim të kryeministrit Zaev me liderin e BDI-së Ahmeti lidhur me rikonstruimin e paralajmëruar qeveritar. Kur saktësisht do të fillojnë ndryshimet në strukturat udhëheqëse në...

Vandalistë thyen xhamat e shkollës fillore “Penko” në Shkup

Kryerës të panjohur gjatë ditës së enjte kanë thyer dritaret e Shkollës Fillore “Petar Zdravkovski Penko” në Shkup. Siç njoftojnë nga drejtoria e kësaj shkolle ky nuk është sulmi i parë dhe i vetëm, pasi që edhe në të kaluarën ka pasur...

Si do jetë moti sot dhe çka na pret për fundjavë?

Moti sot në Maqedoninë e Veriut do të jetë i ndryshueshëm, me vranësira dhe me periudha me diell. Në disa vende do të ketë reshje të shiut dhe do të fryjë erë. Temperaturat minimale do të lëvizin prej 7...

Timonie: Marrëveshja e Prespës të mos mbetet vetëm në letër, por të zbatohet

Ajo që është në letër s’vlen gjë, marrëveshja duhet të jetësohet dhe të zbatohet, tha për Marrëveshjen e Prespës ambasadori francez Kristijan Timonie në konferencën shkencore që u mbajt në Manastir me rastin e 100 vjetorit të Marrëveshjes së Versajës.

Nëna tregon arsyen pse e braktisi foshnjen në Fushë Tophanë

Policia ka identifikuar nënën e cila e ka braktisur foshnjën e saj në një park në lagjen Fushë Topanë në Shkup. Ajo është e mitur dhe ka dhënë deklaratë se nuk është në gjendje të kujdeset për foshnjën.

Deputetja e PLD së, Nikollovska do të nisin procedurën parlamentare për Ligjin për legalizimin e marihuanës

Deputetja e shumicës parlamentare në pushtet, Julijana Nikollovska nga PLD së deklaroi se si grup parlamentarë do të nisin Ligj për legalizimin e marihuanës, jo vetëm për përdorim mjekësor siç ishte deri tani, por edhe për përdorim të thjeshtë.

Anulohet seanca e sotme për rastin e Almir Aliut

Është anuluar seanca për rastin e Almirit, pasi avokati Asmir Alispahiq duhej të ishte prezent në gjykimin për rastin e Kumanovës. Në seancën e fundit gjykata Themelore e Kumanovës nuk e pranoi propozimin e palës së dëmtuar, që në...

Artan Grubi propozon kontroll për drogë për secilin funksionar që kryen detyrë publike

Deputeti i BDI-së, Artan Grubi deklaroi se do të nisin nismë për të ashtuquajturin “veting”, përkatësisht kontroll për përdorimin e drogës për secilin deputet apo funksionar i cili kryen detyrë publike. “Ne këtë nismë e fillojmë nga radhët e...

Gjykata e Apelit do të shqyrtojë ankesat e Grupit të Kumanovës

Gjykata e Apelit në Shkup sot do të shqyrtojë ankesat e 33 të dënuarve të Grupit të Kumanovës lidhur me ngjarjet e 9 dhe 10 majit të 2015 në Lagjen e Trimave në Kumanovë. Shtatë prej grupit morën...

Angjushev: Edhe të rinjtë që kanë ikur nga vendi do të mund të konkurrojnë si promotor ekonomikë

Zv.Kryeministri i Maqedonisë së Veriut dhe njëkohsisht përgjegjës për çështjet ekonomike në kabinetin qeveritar ishte mysafir në Universitetin Ndërkombëtarë Ballkanik ku mbajti ligjeratë të hapur. “Të rinjtë e shpërngulur nga vendi dhe të shkolluar jashtë, do të mund të...

Lexo dhe:

Çmenduria e Hitler-it (VIDEO)

Dikur pjese e bibliotekës personale të Adolf Hitlerit, vëllimi i vitit 1944 jep të dhëna mbi popullatën hebreje në qytete të ndryshme,...

Tuna dhe Patrisi flasin për konfliktin me Robert Berishën (Video)

Këngëtarja Tuna Sejdiu kohët e fundit ka qenë në qendër të vëmendjes për shkak të konfliktit të bujshëm me kunatin e saj, Robert Berishën....

Gruevski duke nxjerr para në një bankomat në Hungari (FOTO)

Në mediume të ndryshme është paraqitur një fotografi, në të cilën sipas dëshmitarit okular gjendet ish kryeministri i arratisur Nikolla Gruevski. Fotografia...

Cakaj: Shqipëria do të ketë angazhim maksimal në njohjen e pavarsisë së Kosovës

Shqipëria do të ngrejë një Task-Forcë diplomatike për njohjen nga sa më shumë vende të Pavarësisë së Kosovës. Lajmi është bërë me...

Konjufca: Nëse preket territori i Kosovës, do të ketë protesta

Shefi i Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Glauk Konjufca, ka folur rreth procesit të dialogut Kosovë-Serbi dhe marrëveshjes përfundimtare. Konjufca...