21.6 C
Skopje
Monday, March 25, 2019
Vendi per Reklame

Menduhi te Hashim në manifestimin qendror në Gllogjan

Kryetari i Partisë Demokratike Shqiptare (PDSH) Menduh Thaçi me ftesë të kryeministrit të Kosovës Ramush Haradinaj mori pjesë në manifestimin qendror që u mbajt në Gllogjan për nder të 21 vjetorit të Epopesë së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës dhe 20 vjetorin e...

Ish kryeministri Dimitriev: LSDM dhe VMRO-DPMNE treguan papjekuri në bisedimet për çështjen e emrit

Në një intervistë për gazetën ditore “Nezavisen”, ish-Kryeministri teknik Emil Dimitriev ka deklaruar se partitë politike LSDM dhe VMRO-DPMNE kanë treguar papjekuri në bisedimet për çështjen e emrit. Sipas tij, është dashur që të ketë më tepër mençuri duke...

Do të organizohen ligjërata për edukim financiar në Maqedoninë e Veriut

Ministria e Financave ka paralajmëruar intensifikim të fushatës për edukim financiar në periudhën që vjen. Sipas ministrit të Financave, Dragan Tevdovski, arsimi financiar dhe njohja e kushteve financiare dhe prodhimeve paraqet parakusht për marrjen e vendimeve të duhura financiare dhe investuese.

Ashpërsi në fushatë reflektohet në rrjetet sociale e kandidatëve për president

Në garën për presidentin e ri të Maqedonisë së Veriut do të marrin pjesë tre kandidatë që tashmë janë verifikuar edhe nga Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve, Stevo Pendarovski nga partitë në pushtet të udhëhequra nga LSDM-ja, Gordana Siljanovska nga VMRO DPMNE-ja dhe Blerim Reka...

Këta janë kandidatët për zgjedhjet për kryetarë komunash në Ohër, Novo Sellë dhe Dibër

Pesë persona kanë dorëzuar kandidaturë për kryetar të komunës së Ohrit, e nga dy kandidatë janë paraqitur për komunën e Novo Sellës dhe Dibrës. Zgjedhjet lokale në këto komuna do të mbahen së bashku me ato presidenciale, pra rrethi...

Spasovski: Nuk do të tolerojmë kanosjet e askujt, as të BFI-së

Minitri i punëve të brendshme Oliver Spasovski, ka deklaruar se letra e Bashkësi Fetare Islame (BFI) është shantazh i drejtë për drejt ndaj Qeverisë, duke theksuar se Qeveria është e hapur për dialog, por nuk pranon shantazhe. "Gjykoj...

Taravari: Nuk përkrahim një kandidat që thot “nuk na duhen votat shqiptare”

Kryetari i Gostivarit dhe sekretari i Aleancës për Shqiptarët, Arben Taravari në emisionit "360 shkallë" ka folur për zgjedhjet presidenciale që do të mbahen me 21 prill. "Ne mendojmë që zotëri Blerim Reka ka gjasa reale për të...

Maqedoni: Shtrenjtohen derivatet e naftës

Benzina do të shtrenjtohet për 2 denarë për litër. Nga mesnata dizeli do të kushtojë më shtrenjtë për 1 denarë. Këtë vendim e ka sjell sot Komisioni Rregullator për Energjetikë. Sipas këtij vendimi nga mesnata, EUROSUPER...

Qeveria porosi BFI-së: Nuk pranojmë shatnazh nga askush

Qeveria e Rebulikës së Maqedonisë së Veriut dhe Bashkësia Fetare Islame (BFI) janë përplasur njëra me tjetrën duke përdorur tone të ashpërsuar dhe kanosje. BFI nëpërmjet një letre është ankuar se ky institucion po diskriminohet duke mos e respektuar ligjin për denacionalozim,...

KSHZ sot do të konfirmojë radhitjen e kandidatëve për zgjedhjet presidenciale

Gjatë ditës së sotme do të konfirmohet radhitja e kandidatëve në listën e votuese për zgjedhjet e ardhshme presidenciale. Kryetari i KSHZ-së, Oliver Derkoski konfirmoi se deri tek komisioni kanë arritur tre kandidatura dhe të gjithë kanë dorëzuar  minimum...

Lexo dhe:

VMRO-DPMNE: Zaev po sillet si monark afrikan

Nëpërmjet një kumtese nga partia maqedonase opozitare VMRO-DPMNE thuhet se “Shoqëria e Maqedonisë është në peng nga i amnistuari Zoran Zaev”. “Maqedonia për momentin i...

“Ishim afër rrahjes, unë iu sula…”, Vuçiç me Thaçin

Në një intervistë për “TV Pink”, ai tha se në takimet në katër sy me Thaçin flasin në gjuhën angleze, mirëpo kur...

Kompania e njohur paguan ‘gabimisht’ punonjësit

Kompania sigurimit AXA në Zvicër ka paguar 4,300 punonjës gabimisht duke iu dyfishuar pagat e tyre normale të dhjetorit. Gjithçka ndodhi në një surprizë të...

Tradhtia e Zoran Zaev: Platforma e partive shqiptare nuk është pjesë e programit tonë

SHKUP-Në konferencën e sotme për shtyp lideri i LSDM-së, Zoran Zaev prezantoi programin qeverisës, edhe pse nuk ka marrë mandatin për formimin e kabinetit...

Nëse Serbia hynë në Kosovë, atëherë ka punë me SHBA-në dhe NATO-n

Associated Press (AP), Agjencia amerikane e lajmeve ka bërë një shkrim të gjerë rreth planit për formimin e Ushtrisë Kosovës. Në këtë shkrim ajo...