31.6 C
Skopje
Sunday, August 25, 2019
Vendi per Reklame

Zoran Zaev konfirmon se gjatë regjistrimit të popullsisë do të ketë grafë për përkatësinë etnike

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut Zoran Zaev sot ka konfirmuar se në regjistrimin e popullsisë që duhet të zbatohet në vitin e ardhshëm do të ketë edhe kolonë për përkatësi etnike, edhe pse paraprakisht u paralajmërua se gjatë regjistrimit qytetarët do të...

Qyteti i Shkupit shpall thirrje publike për subvencionimin e blerjes së biçikletave

Qyteti i Shkupit, me qëllim të stimulimit të banorëve të Shkupit që të përdorin biçikleta, ka shpallur thirrje publike për subvencionimin e një pjesë të shpenzimeve të qytetarëve të rrethi të Shkupit për blerje të biçikletave. “Me këtë thirrje,...

Gjykata Penale vulosi vendimin për Gruevskin, ja kur do të përfundojë prapa grilave

Gjykata Penale sot ka pranuar vendimin e gjykatës së Apelit ku është vërtetuar vendimi i shkallës së parë, që parasheh dy vite burg për ish kryeministrin, Nikolla Gruevski, shkruan Pacensure. Gjykata Penale ka vulosur këtë vendim, dhe prej sot Gruevski ka dy javë kohë të...

Komuna e Tetovës ndër komunat me më shumë borxh në vend (Video)

Me mbi tetë milion euro borxh, komuna e Tetovës është ndër komunat me më shumë borxh në vend. Kryesisht borxhi është në transportin e nxënësve dhe kjo deri diku ka ndikuar në realizimin e punëve të tjera kapitale. Kryetarja aktuale e komunës së Tetovës...

Ademi: Po shqyrtohen disa opsione për regjistrimin në arsimin fillor të fëmijëve të pavaksinuar

Ministri i Arsimit dhe Shkencës Arbër Ademi, sot deklaroi se me qasje serioze janë duke u shqyrtuar të gjitha opsionet për fëmijët e pavaksinuar, të cilët duhet ta fillojnë arsimin fillor në vitin e ardhshëm. Ai tha se është...

Stema e re e Qeverisë në dy gjuhë: maqedonisht dhe shqip!

Qeveria e Maqedonisë së Veriut me hyrjen në fuqi të emrit të ri pas publikimit në Gazetën Zyrtare, ka publikuar edhe stemën e re që për herë të parë është e shkruar edhe në gjuhën shqipe, përskaj asaj maqedonase.

Importi nga Maqedonia dhe Shqipëria rritet dukshëm

Pas vendosjes së taksës 100 për qind nga Kosova ndaj produkteve serbe ka ndryshuar edhe tregtia në rajon. Sipas asaj që shkruhet në mediat e Maqedonisë, ky shtet ka rritur eksportin për në në Kosovë për 41 për...

Maqedonia Veriore nuk ndryshon himnin

Gjatë takimit të djeshëm të kryeministrit të Greqisë dhe atij të Maqedonisë Veriore, Alexis Tsipras dhe Zoran Zaev, para ndërtesës së qeverisë në Shkup nuk u intonuan himnet shtetërore, e cila nuk është e zakonshme për vizitat zyrtare në veçanti.

Shilegov do të rrisë çmimet e biletave për hyrje në Kopshtin Zoologjik të Shkupit

Biletat për hyrje në Kopshtin Zoologjik në Shkup pritet të shtrenjtohen për 30 denarë, dhe në vend të 50 denarëve siç ka qenë deri tani, do të kushtojnë 80. Hyrja për fëmijët nën moshën 3-vjeçare dhe më tej do të mbetet falas.

Përsëri paraqitet Karakaçanov: Maqedonia duhet t’i plotëson detyrimet që ka me Bullgarinë

Nëse Maqedonia dëshiron të bëhet anëtar me të drejta të plota në NATO dhe BE, duhet të plotësojë më pare detyrimet që ka me Bullgarinë. Kështu është shprehur zëvendës kryeministri i Bullgarisë Krasimir Karakachanov për një media lokale....

Lexo dhe:

Nisma e re në rrjetet sociale çmend maqedonasit!

Nisma e re në rrejtet sociale me titull “Don’t you 20% me” po merr hov ndër shqiptarët e Maqedonisë, por dhe më gjërë. Me mijëra...
dinamo zagreb

Roma sjell Arijan Ademin në Serie A !?

Drejtori sportiv i "Ujqëve", Monchi, po punon për përforcime të reja, dhe trajneri Di Francesco po kërkon një...

Sheshel, djeg flamurin e NATO-s dhe BE-së

Lideri i Partisë Radikale Serbem Vojisllav Sheshel ka djegur sot flamurin e NATO-s dhe BE-së në prezencë të dhjetra protestuesve të parisë...

“Global teacher Prize 2019’, Shqiptarja në mesin e mësuesve më të mirë në botë

“Global teacher Prize 2019’ ka përzgjedhur finalistët e tij, ku mes mësuesve më të mirë të botës renditet dhe një shqiptare . Liljana Luani është shkodrania...

Maduros i ngushtohet rrethi, ultimatum nga udhëheqësit evropianë!

Spanja, Gjermania, Franca dhe Britania e Madhe kanë paralajmëruar presidentin venezuelian Nicolás Maduro se ai duhet të thërrasë zgjedhjet brenda tetë ditësh...