31.6 C
Skopje
Sunday, August 25, 2019
Vendi per Reklame

“Veting” dhe “fshesë” pas konsultimeve në partitë e koalicionit qeveritar

Lideri i LSDM-së dhe i BDI-së, Zoran Zaev dhe Ali Ahmeti për rikonstruimin e Qeverisë së pari do të bisedojnë me bashkpartiakët dhe më pas në nivel të liderëve, kjo dje është dakorduar në takimin e kryetarëve të partive në pushtet, i...

Dialog do të kërkohet për rikonstruimin e xhamisë në Ohër!

Kryeministri Zoran Zaev lidhur me reagimet rreth punëve ndërtimore në Xhaminë e Ali Pashës në Ohër sot deklaroi se beson se përmes dialogut do të gjendet zgjidhje. “Ky është një rast tipik i nevojës fetare e cila paraqitet te...

Deskoska: Gjithçka është e mundur në bisedimet për PSP-në

Ministrja e Drejtësisë, Renata Deskoska shpreson se do të arrihet konsensus duke respektuar principet politike të cilat janë shprehur nga BE, ndërsa janë shumë të rëndësishme për qeverisjen e së drejtës në vendin tonë. Ajo beson se të gjithë...

Paga mesatare për muajin mars në Maqedoninë e Veriut

Paga mesatare neto e paguar për punëtorët në muajin mars të këtij viti ka qenë 24.590 denarë, që është 3.8 përqind më e lartë në krahasim me muajin mars të vitit të kaluar. Sipas të dhënave të Entit Shtetëror...

Filipçe nuk do përdorë “fshesën” për shkarkime të udhëheqësve të spitaleve

Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe sot ka mohuar se do të pasojnë shkarkime të personave udhëheqës në spitalet e vendit. Ky reagim vjen pasi që dje nga posti i drejtorit dha dorëheqje drejtoreshe e Klinikës së Fëmijëve, Katerina Stavriq.

Shilegov do të rrisë çmimet e biletave për hyrje në Kopshtin Zoologjik të Shkupit

Biletat për hyrje në Kopshtin Zoologjik në Shkup pritet të shtrenjtohen për 30 denarë, dhe në vend të 50 denarëve siç ka qenë deri tani, do të kushtojnë 80. Hyrja për fëmijët nën moshën 3-vjeçare dhe më tej do të mbetet falas.

Zaev: Do të ketë krizë politike nëse vendi nuk merr datë për bisedime

Kryeministri Zoran Zaev, pret që Maqedonia e Veriut të marrë datë për fillimin e bisedimeve me BE-në në qershor. Ai tha se është optimist dhe se Evropa duhet ta rekomandojë atë dhe i ishe premtuar vendit, përcjell Telegrafi.mk. Mirëpo,...

Rrokullisen me traktor, përfundojë rëndë të lënduar dy persona nga Saraji

Dy djem, nga ku njëri I mitur janë lënduar rëndë pasi që është rrokullisur traktori, mbrëmë në Saraj të Shkupit. Sipas policies, fatkeqësia ka ndodhur rreth orës 18.30 në rrugën “1” në Saraj. Traktor me tabela të regjistrimit të...

Edhe lideri i BDI së Ali Ahmeti nuk është kundër “fshesës”

Ali Ahmeti thote se ende nuk ka biseduar me z Zaev , ku sipas tij ka pasur disa vizita jashte vendit dhe nuk kane pasur mundesi per takim. Ai gjithashtu tha se per Sadulla Durakun e njeh mire dhe...

Ligjet për reforma sociale para deputetëve

Kuvendi i Maqedonisë së Veriut sot do ta vazhdojë seancën e 98-të dhe të 93-të, në të cilën para deputetëve do të jetë paketa e ligjeve sociale. Në rend dite në seancën e 93-të, janë propozim-ligji për mbrojtje sociale,...

Lexo dhe:

Tetovë, rrugët e malësisë së Sharrit sërish rezultojnë të pa pastruara sa duhet

Kripë nuk hidhet në sasi të mjaftueshme, ndërsa ekskavatori kalon një herë në 24 orë thonë banorët. Ata alarmojnë komunën që të...

Micotakis: Po u bëra kryeministër, Maqedonisë veto në BE

Sot është një ditë e vështirë për Greqinë, ka porositur lideri i Demokracisë së Re, Kirijakos Micotakis, menjëherë pas ratifikimit, sipas tij,...

Në Qafë Thanë lehtësohen procedurat për shkëmbimin e mallrave në mes Maqedonisë dhe Shqipërisë

Kryeministri Zoran Zaev, ministri i Ekonomisë, Kreshnik Bekteshi dhe drejtori i Drejtorisë së Doganave, Gjoko Tasevski sot bën kontroll të punimeve të...

Pensionistët me pension nën 14.000 denarë do të shërohen falas

Me të njëjtin vendim parashihet që personat me ndihmë sociale kontrollet e specializuara ti kenë falas, kanë deklaruar nga Qeveria.

Izet Zeqiri kandidat presidencial i opozitës shqiptare?

Opozita shqiptare e përbërë nga Aleanca për Shqiptaret e Ziadin Selës dhe BESA e Bilall Kasamit përflitet se po bisedon me akademik...