24.5 C
Skopje
Saturday, August 17, 2019
Vendi per Reklame

Shkencëtari japonez, tregon se si pastrohet trupi gjatë Ramazanit

Fituesi i Nobelit, japonezi Joshinori Ohsumi tregon se si pastrohet trupi nga qelizat e panevojshme gjatë Ramazanit Shkencëtari japonez Joshinori Ohsumi, ka zbuluar programin e quajtur Otofazhoni, i cili është pastrimi i trupit nga qelizat e paduhura, pastrim që...

Banoret e Sanxhakut kërkojnë autonomi!

Këshilli Kombetar Boshnjak me kryetar personalitetin e njohur Sulejman Ugljanin, qe eshte dhe organi me i larte i boshnjakeve, shqiptareve dhe banoreve te tjere te Krahines se Sanxhakut, te drejtat e te cileve jane dhunuar dhe dhunohen nga Beogradi, keto dite vendosi...

Gruevski jep dorëheqje nga funksioni i deputetit

Ish-kryeministri dhe deputeti i VMRO-DPMNE-së, Nikola Gruevski ka dhënë dorëheqje nga funksioni i deputetit. Ai vendimin e tij e bëri të ditur përmes profilit të tij në Facebook. “Vendosa të tërhiqem nga funksioni i deputetit,për të njejtin vendim ditëve...

Detaje rreth ngjarjes së rëndë në Çair

Dy persona kanë vd.ekur ndërsa njeri ka pësuar lëndime të renda trupore si pasoje e rënies se dheut derisa groponin për hapjen e kanalit. Të dy të vd.ekurit kane qenë vëllezër te cilët kanë punuar në kompaninë ku pronar ka qene babai...

Tragjedi në Çair, dy vëllezër humbin jetën gjatë hapjes së një kanali (FOTO)

Dy persona kanë vd*ekur, ndërsa njeri ka pësuar lëndime të renda trupore si pasoje e rënies se dheut derisa groponin për hapjen e kanalit. Të dy të vd*ekurit kane qenë vëllezër te cilët kanë punuar në kompaninë ku pronar ka qene babai...

Edhe BDI fillon me publikimin e “bom.bave” (Foto)

Bom.bat e Ali Ahmetit Antarsimi ne NATODy Univerzitete në gjuhën shqipe, Tetovë dhe ShkupLigji i gjuhës shqipe. ne nivel republikan.( ne kuvend. qeveri, kryetar i shtetit)Kryetari i kuvendit shqiptar.Prej struge deri kumanovë të gjithë komunat drejtohen nga shqiptarët...

Puna para orës 10:00 e dëmshme për shëndetin

A ju ndodh shpesh që kur ju bie zilja e zgjimit, ju e fikni atë, ktheheni nga ana tjetër dhe vazhdoni të flini? Nëse po, nuk keni faj. Nuk jemi të programuar për të filluar të punojmë para orës 10:00 të mëngjesit…

SHBA: Pasoja “shkatërruese” për Turqinë nëse e blen sistemin rus

Një zyrtare e lartë e Pentagonit ka paralajmëruar përsëri Turqinë për pasojat e blerjes së një sistemi të mbrojtjes raketore nga Rusia. Presioni i fundit amerikan ndaj Turqisë, bëhet pavarësisht vendosmërisë së deklaruar të Ankarasë për të realizuar marrëveshjen me rusët.

Valon Bela i përgjigjet Zoran Zaevit (Dokument)

Valon Bela Punët po bëhen edhe më interesant.Involvimi i Kryeministrit Zaev tregon qartazi se rrënjët e krimit shkojnë shumë larg! 1. Nëse mua më është bërë e ditur se do të shkarkohem, përse mu vazhdua vendimi...

Zaev flet për shkarkimin e Valon Belës

Kryeministri Zoran Zaev në lidhje me shkarkimin e Valon Belës nga posti i Drejtorit ekonomik në spitalin gjinekologjik, ka deklaruar se Bela ka qenê në listën e zyrtarëve që do shkarkohen. Ai ka thënë se secili duhet të...

Lexo dhe:

Në Maqedoni, 60 njerëz janë lënduar gjatë festës së Vitit të Ri

Festa e Vitit të Ri për 24 qytetarë ka përfunduar në Klinikën e Toksikologjisë, të cilët janë pranuar në gjendje të alkoolizuar.

Qeveria përkrah 11 mediume të shkruara

Ministri pa resor Robert Popovski publikoi mediumet e shkruara të cilat kanë përfituar fonde nga programi mbështetës për shtypjen dhe shpërndarjen...

Facebook do të lansoj kriptovalutën e tij brenda vitit

Gjiganti i rrjeteve sociale Facebook, ka hyrë në negociata me bursa të ndryshme për të lansuar kriptovalutën e tij.

Qeveria propozon dënime më të vogla

Propozim-ligji për shkelje i cili është aprovuar në mbledhjen e qeverisë, parasheh për persona fizikë dënime më të ulëta 75 përqind, ndërsa për kompanitë...

Letra e Mitrush Kutelit për humbjen e Fan Nolit

“Përgjumem me dhembje, përpara qivurit të poetit dhe luftëtarit Theofan Noli. Ngushëllime vllazërore shqiptarëve të Amerikës”. Kështu shkruante Mitrush Kuteli në telegramin...