31.4 C
Skopje
Thursday, August 22, 2019
Vendi per Reklame

Jankulloska, Janakieskit në zgjedhjet e 2013: Të shkaktojmë ndonjë aksident që të vonohen shqiptarët

Me dëgjimin e “bombave” të papublikuara në Gjykatën Penale në Shkup sot vazhdoi gjykimi për lëndën e Prokurorisë Speciale “Titanik” e cila ka të bëjë me parregullsitë zgjedhore. Në salllë të pranishëm janë gjithë të akuzuarit, mes të cilëve edhe Nikolla Gruevski, Mile Janakieski dhe...

‘Rama’ tenton të rrahë bastexhiun që vendos lloto, Ardit Gjebrea tenton ta ndalojë (Video)

Qeveria ka depozituar në parlament projektligjin për mbylljen e pikave të basteve deri në 31 dhjetor të 2018. Krahas projektligjit për lojërat e fatit, në media është hapur një diskutim mbi funksionimin e tij. Ndërkohë, më të shqetësuar duket se janë personat që kanë krijuar varësi...

Lojërat e fatit më morën gjithçka, biznesmeni shqiptar shokon me rrëfimi e tij

Në çdo kohë, bixhozi ka shkaktuar drama të forta sociale, ndërsa pasojat financiare janë të pallogaritshme. Top Story solli ekskluzivisht intervistën, me një nga bizesmenët e hoteleve dhe bar kafeve në Tiranë, i cili rrëfen pasojat, dëmet dhe eksperiencën e tij të lidhur me...

Ideja e rrezikshme për ndryshimin e kufijve

Analisti i çështjeve të Ballkanit Shaban Murati, thotë se diskutimi për ndryshimin e kufijve të Kosovës me Serbinë është i parakohshëm, pasi kjo nuk mund të bëhet pa një njohje reciproke mes dy vendeve si palë të pavarura. “Është nevojë direkte e Serbisë për të...

Kur nuk mund të jesh i pranishëm në një konferencë, për shkak të minjve!

Anëtarë të delegacionit të ministrit gjerman të Financave, Olaf Scholz ngelën në Indonezi pasi minjtë kishin brejtur një kabllo të avionit qeveritar gjatë ditëve të takimit vjetor të FMN-së. Ndërkohë, Scholz mbërriti në Berlin dje, pas një fluturimi 22-orësh nga Bali, me ndalesa në Hong...

Kërceu nga 20 metra në një ujëvarë, gjatë një stuhie të fuqishme – por u kërkon të tjerëve të mos e kopjoni atë (Video)

Ky është momenti drithërues kur një njeri hidhet nga një ujëvarë, Qarku Durham, gjatë një nga stuhie, një nga më të mëdhatë e vitit. Sipas mediave britanike, një kërcim i tillë është filmuar nga një kalimtar në mes të stuhisë Callum, e cila ka përfshirë...

Bllokohet në oxhakun e restorantit ku tentoi të vidhte, zjarrfikësit e shpëtuan pas katër orëve të mundimshme (Video)

Luciano de Oliveira kishte tentuar të vidhte, në një restorant mishi në Machado të Brazilit, duke hyrë nëpërmjet oxhakut. Mirëpo, 41-vjeçari është bllokuar në hapësirën e ngushtë dhe është dashur një intervenim i mundimshëm prej katër orëve, që të nxirret nga zjarrfikësit. Hajni i ngathtë është...

Brenda bazës kineze që simulon ambientin e planetit Mars (Video)

Në Gansu të Kinës, është hapur baza e 50 milionë eurove, që simulon ambientin në të cilin qëndrojnë astronautët në planetin Mars. Baza e parë e këtij lloji, që ndodhet në shkretëtirën Gobi, tregon përafërsisht kushtet e qëndrimit në Planetin e Kuq dhe mundësitë e...

Kërcen nga “kafazi transportues”, momenti kur një dem thyen të dy këmbët në Spanjë (Video)

Ky është momenti kur një dem i madh ka mbetur duke u zvarritur në tokë pasi ka thyer këmbët gjatë një festivali në Spanjë. Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, pamjet janë regjistruar në fshatin Mejorada del Campo, pranë kryeqytetit spanjoll Madrid dhe janë shpërndarë...

“Të paktën 15 kompani amerikane do të investojnë miliarda dollarë në Turqi”

Kryetari i Shoqatës Turko-Amerikane të Biznesmenëve (TABA-AmCham), Ali Osman Akat, ka deklaruar se të paktën 15 kompani amerikane në nivelin holding do të investojnë qindra miliarda dollarë në Turqi. Në një deklaratë për Anadolu Agency (AA), Akat ka bërë disa vlerësime për marrëdhëniet tregtare Turqi-SHBA...

Lexo dhe:

Maqedoni, epidemia e fruthit mund të zgjas me muaj të tërë

Ministri Filipçe ka apeluar për vaksinim të menjëhershëm të pa vaksinaurve duke paralajmëruar se epidimia e fruthit mund të zgjas me muaj...

Kryeministri Tsipras reagon pas funeralit të Kostandino Kaçifas

Kryeministri i Greqisë Alexi Tsipras ka reaguar për herë të pas funeralit të Kostandino Kaçifas. Në një intervistë televizive në Athinë, ai tha se hidhërimi...

Ali Ahmeti fton në bashkëpunim ndërpartiak

Kryetari i Bashkimit Demokrati për Integrim, Ali Ahmeti, ka ftuar opozitën maqedonase të kyçet në procesin përfundimtar për realizimin e Marrëveshjes së Prespës. ...

Mero Baze: Albin Kurti është profet i përçarjes kombëtare me mendësi enveriste

Gazetari nga Shqipëria, i afërt me pushtetin në Shqipëri, Mero Baze, nëpërmjet një shkrimi ka kritikuar ashpër liderin e VV-së, Albin Kurti,...

Pensionet do rriten varësisht nga rritja ekonomike

Qeveria ndryshon mënyrën me të cilën do të llogaritet në atë ardhmën rritja e pensioneve. Lartësia e pensioneve sipas ndryshimeve të...