21.6 C
Skopje
Monday, March 25, 2019
Vendi per Reklame

Ministri gjerman Maas: Sulmi ndaj Serbisë ishte plotësisht i drejtë

20 vjet pas fillimit të bombardimeve të NATO-s kundër Serbisë, ministri i jashtëm gjerman Heiko Maas ka sqaruar se vendimi ishte më se i drejtë. “Ashtu si edhe më parë, mendoj se pjesëmarrja e Gjermanisë në bombardimet e Serbisë...

Vonesat në rifillimin e bisedimeve mund ta destabilizojnë Ballkanin Perendimor

Vonesat në rifillimin e bisedimeve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë mbi normalizimin e marrëdhënieve mund të destabilizojnë Ballkanin Perendimor i cili ende po këndjellet nga luftërat e viteve të 90-ta, tha në një intervistë për Reuters, presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç.“Çdo ditë vonesë...

Jamie Shea: Bombardimet e NATO-s mbi caqet serbe të pashmangshme dhe të arsyeshme

Ish-zëdhënësi i NATO-s, Jamie Shea, në një intervistë për BBC-në në 20-vjetorin e bombardimeve të NATO-s mbi caqet strategjike serbe, është shprehur se i vjen keq për dëmet kolaterale, por bombardimet kanë qenë të arsyeshme, transmeton Koha.net. Ai, ndërsa...

Sipas Bankës Botërore: Arsimi po përjeton krizë globale

Bota po përballet me një krizë të të mësuarit. Ndërsa vendet kanë rritur dukshëm aksesin në arsim, të qenët në shkollë jo gjithmonë prodhon dije. Në mbarë botën, qindra miliona fëmijë arrijnë moshën madhore pa përfituar aftësitë më themelore,...

Turizmi i shëndetit, 1 milion turistë preferojnë të shërohen ne spitalet e Turqisë

Deri në fund të 2018-s numri i turistëve që kanë preferuar Turqinë për turizmin e shëndetit ka arritur në 1 milion, tha në Ankara kryetari i Shoqatës së Turizmit Termal dhe të Shëndetit (TESTUD), Yavuz Yilik. Kryetari i Shoqatës...

Sa janë të ardhurat mesatare në Zvicër?

7124 franga në muaj – janë të ardhurat mesatare për një shtëpi zvicerane. Prej kësaj rroge, shpenzimet bazë për konsum dhe banim shkojnë rreth 5000 franga – prej të cilave mesatarisht për qira dhe rrymë paguhen 1476 franga në muaj, për ushqime...

Në cilin qytet gjerman janë gjykatësit më të ashpër?

Ne trojet shqiptare shpesh diskutohet se drejtësia është e korruptuar, kurse nuk është e njëjta edhe në Perëndim dhe veçanërisht në Gjermani. Por një studim i Institutit gjerman Max-Planck me qendër në Freiburg ka analizuar dënimet në të gjitha landet gjermane dhe...

Zelandë e Re, ndalohet shitja e armëve luftarake

Kryeministrja e Zelandës së Re, Jacinda Ardern, ka urdhëruar menjëherë ndalimin e shitjes së armëve luftarake në vend, pas masakrës në Christchurch. Ndalimi vlen edhe për armët me një karikator “pushkët gjysmë automatikë të tipit ushtarak”, të tilla si ato të përdorura...

Martesa për dokumenta, gjithmonë e më shumë shqiptarë humbin pasaportat e Zvicrës

Për shkak se një kosovar kërkonte të zhvendosë në Zvicër gruan dhe katër fëmijët e tij, ndodhi shkurorëzimi me ish gruan e tij zvicerane. Si çdoherë, mendimi i parë të shkon se ai është ‘martuar për dokumenta’, që nga Gjykatat e Zvicrës...

Hamburg: Kapen dy dilerët shqiptarë

Të martën policia gjermane ka arrestuar dy shqiptarë, njërit prej të cilëve i janë sekuestruar edhe armë në shtëpinë e tij, shkruajnë mediat gjermane si bild.de. Përveç armës, dyshes shqiptare i është sekuestruar edhe 1.4 kilogram kokainë. Ngjarja ka...

Lexo dhe:

Serbet fillojnë bojkotin e institucioneve të Kosovës

Kanë dhënë dorëheqje të katër kryetarët e komunave veriore të Kosovës të banuara me shumicë serbe. Ky vendim vjen pas vendosjes së taksës 100 përqindëshe...

Alexis Tsipras: Shpërbërja e Maqedonisë, krijon ‘Shqipërinë e Madhe’

Greqia nuk ka asnjë interes nga një destabilizim në kufijtë e saj veriorë. Nuk ka asnjë interes të ketë një front të...

Të martën përgatituni për të ftohtin polar

Sipas parashikimeve meteorologjikë moti i ngjashëm do të mbajë edhe në ditët në vijim. Nesër dhe të hënën do të kemi reshje...

Taksa 100 përqind a po vë në rrezik aleancat strategjike të Kosovës?

Tashmë dy muaj nga vendosja e taksës 100 përqind për produktet që vijnë nga Serbia dhe Bosnja Hercegovina po shëndrohet në pengesën kryesore politike...

Drecun: Shqipëria po anekson territorin e Serbisë, me heqjen e pikave kufitare mes Kosovës...

Heqjen e pikave kufitare në mes të Kosovës dhe Shqipërisë ka filluar t’i shqetësoj zyrtarët serb me të madhe, duke e quajtur kështu...