31.6 C
Skopje
Sunday, August 25, 2019
Vendi per Reklame
Home Lajme Rajoni dhe Bota

Rajoni dhe Bota

Një katër vjeçar nga Kosova gjendet i vdekur në Zvicër

Një katër vjeçar nga Kosova me emrin Zenel M, fillimisht ishte raportuar i zhdukur në Möriken-Wildegg AG. Vogëlushi të enjten i shoqëruar nga nëna e tij kishte vizituar këndin e lojërave të lagjes, kur rreth orës 16:30 nuk ishte...

Pas 250 vjetëve në Suboticë thirret ezani për namaz nga minarja e Xhamisë

Me vendim të Këshillit të Bashkësisë Islame të Suboticës, dje, në xhaminë “El-Muhajir”, në Suboticë është thirr ezani i parë gjatë namazit të ikindisë, shkruan snews, transmeton Lugina-Lajm. Kjo xhami në qytetin më verior të Serbisë u ndërtua në...

Grupi islandez nxjer flamurin palestinez gjatë Eurovizionit në Izrael

Në edicionin e 64 të Eurovizionit fitues është Hollanda, kurse Maqedonia e Veriut me votat e telefonatave arriti të rënditet e dyta, shkruan foldrejt.com. Një sukses i madh për një shtet të vogël si Maqedonia e Veriut. Por ajo...

Skandal/Antishqiptari i popullistëve austriakë – me para ruse blenë forcën politike

Zv.kancelari austriak Heinz Strache i njohur për retorikën e tij kundër pavarësisë së Kosovës dhe një ditë pasi votoi ndalimin e mbulesës islame nëpër shkollat fillore, duhet të përgjigjet përballë një skandalë ti publikuar të premten nga media më e madhe gjermane...

Stuhia e fortë godet Serbinë, dalin pamjet

Stuhia me breshër dhe reshje të shiut përfshiu Serbinë pas Bosnjës dhe Kroacisë. Për më pak se një orë ka rënë shi me intensitet 30 litra për metër katror, njofton Vojvodina Meteo. Stuhia ka shkaktuar mjaft dëme, dhe ende...

Gjesti i shqiptarit në Amerikë, gjen 500 mijë dollarë dhe ia kthen klientes

Armando Markaj, një shqiptar që punon si kamarier në picerinë “Patsy’s” në New York dhe vazhdon studimet për mjekësi, gjeti një zarf plot me para në një tavolinë ku po shërbente. Në të kishte qenë e ulur një grua, Karen Vinacour, e...

Shpërthen në lot zëdhënësi i OKB-së gjersa flet mbi sulmet e Izraelit në Gaza (VIDEO)

Chriss Gunnes, zëdhënësi i Organizatës të Kombeve të Bashkuara - OKB, ka shpërthyer në lot gjersa po prononcohej për Al Jazeera , rreth një sulmi të shtetit Izraelit mbi një shkollë në Gaza, raporton the Guardian. Ai po raportonte...

Irinej: Serbia nuk guxon të heqë dorë nga Kosova

Kreu i Kishës Ortodokse Serbe, patriarku Irinej, ka deklaruar se Serbia nuk guxon të heqë dorë nga Kosova. “Plaga jonë e madhe është Kosova. Toka e shenjtë serbe nga e cila nuk mund të heqim dorë sepse do të...

Vendet e Ballkanit duhet të jenë pjesë e BE’së

Presidenti i Polonisë, Andrzej Duda, në Samitin e Brdo-Brijunit në Tiranë, tha se vendet e Europës Juglindore duhet të bëhen pjesë e Bashkimit Europian. Ai tha se këto diskutime janë të rëndësishme për shtetet e Ballkanit, të cilët kanë...

O’Connell: Kosova po bëhet strehë për paratë e kriminelëve

Në forumin “Fol Hapur”, ambasadori i Britanisë së Madhe, Ruari O’Connell, pasi foli për rininë dhe mos-sigurimin e vendeve të punës, iu kthye edhe bisedës rreth shpëlarjes së parave. O’Connell tha se duke mos bërë padi për shpërlarjen e...

Lexo dhe:

Sonte në orën 18.00 ndërpritet transporti falas. Të mërkurën fillon gjysmë vjetori i dytë.

Në ora 18 ndërpriten masat për mbrojtjen e ambientit. Nga nesër qytetarët e kategorive të rrezikuara kthehen në punë, ndërsa nxënësit filloj...

Rritet numri i të prekurve nga gripi

Gjatë javës së kaluar (prej 4 shkurt deri 10 shkurt) në Maqedoni janë regjistruar 2246 të prekur nga gripi, që është rritje...

Votimi për marrëveshjen me Shkupin, bëhet sot nga Parlamenti i Greqisë

Parlamenti i Greqisë e shtyu për ditën e sotme në orën 14:30 votimin e marrëveshjes së Prespës që njeh vendin fqinj si...

Katari edhe pse i penalizuar fitoi ndaj Japonisë dhe rembeu Kupën e Azisë 2019

Me një rekord të përgjithshëm të turneut me 19 gola të shënuara dhe vetëm një të pranuar, mund të argumentojnë se Katari...

Skandali që po trondit Serbinë: Janë gjetur 13 foshnje të vdekura në Spitalin e...

Në Spitalin e Kralevës në një frigorifer janë gjetur 13 foshnje të vdekura. Drejtori i spitalit në Kralevë, D-r Zoran Mrviq ka...