31.6 C
Skopje
Sunday, August 25, 2019
Vendi per Reklame

(Video, +18) Pamje të rënda nga Franca: Protestuesi humb dorën!

Në Bordo të Francës kanë eskaluar protestat duke u shndërruar në trazira të dhunshme me ç'rast një i ri ka humbur dorën duke tentuar tia kundërhedh policisë kapsulën. Po ashtu raportohen edhe shkatërrime dhe demolime të objekteve private. Kjo është fundjava e katërt të trazirave...

Popullata e Zvicrës është më e pasura në botë

Pavarësisht një rënie të lehtë, zviceranët ende pasurinë mesatare më të lartë për një të rritur, sipas një raporti të “World Wealth Report” nga “Credit Suisse”. Sipas raportit, pasuria mesatare e një të rritur zviceran është 530,240 dollarë (577,707 franga), derisa vitin e kaluar ishte...

Pa krijimin e një “Shqipërie të madhe”, “Serbie të madhe” dhe “Kroacie të madhe”, nuk do të ketë paqe në Ballkan

Ndryshimet e kufijve dhe krijimi i shteteve të mëdha në Ballkan nuk janë të mundura pa luftë, mendojnë analistët në Sarajevë. Ata flasin edhe për krahasimet mes Kosovës dhe Republikës Srpska. Autoritetet serbe kanë reaguar ashpër ndaj deklaratës së...

Bomba familjeve Clinton dhe Obama, në Shtëpi të Bardhë s’ka pako të dyshimtë

(E plotësuar) - Sipas burimeve të agjencisë “Reuters”, nuk ka pasur pako të dyshimtë në adresë të Shtëpisë së Bardhë në SHBA. Më herët u raportua se një pako e tillë ishte ndaluar nga autoritetet amerikane. Gjatë ditës, pako të dyshimta ishin dërguar në adresë të ish-presidentëve...

Putin qorton Londrën për Brexit-in, respektoni vullnetin e popullit

Presidenti rus, Vladimir Putin, i ka kërkuar kryeministres britanike, Theresa May, të mos u nënshtrohet thirrjeve për një referendum të dytë në lidhje me Brexit-in. Putin duke folur para gazetarëve për këtë çështje, ka thënë se një referendum i dytë mund të interpretohej si veprim...

Çfarë i tha Gent Caka Daçicit në samit

Duke parë që në takim gjendej përveç Gent Cakës edhe Ministri i Jashtëm i Kosovës Behxhet Pacolli, përfaqësuesi serb ka kërkuar shkas për ta parë këtë si provokim dhe në përpjekje për të ironizuar, që në hyrje të mbledhjes është shprehur:

Presheva, Bujanoci dhe Medvegja t’i bashkëngjiten trungut të saj Kosovës

Kryetari i PDSH-së në Preshevë dhe ish kryetari i kësaj komune, Ragmi Mustafa, ka thënë se është në kompetencë të ekspertëve të ekipit dialogues të Kosovës, nëse do të pranojmë këmbim të territoreve me Serbinë. Por sipas tij diçka e tillë nuk duhet të ndodhë,...

Pritet ulje të çmimit të naftës. Të martën preku nivelin më të ulët në 14 muaj

Çmimet e naftës po shfaqen të qëndrueshëm në sesionin e sotëm, pas humbjeve më të mëdha ditore për këtë vit, në sesionin e kaluar. Megjithatë, çmimet vijojnë të gjenden nën presion, për shkak të shqetësimeve që kanë të bëjnë me mbifurnizimin e tregut dhe...

Thaçi në takimin e liderëve të Ballkanit Perëndimor

Me ftesë të përfaqësueses së lartë të BE-së, Federica Mogherini, Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi ka udhëtuar për në Bruksel për të marrë pjesë në takimin e liderëve të Ballkanit Perëndimor. Në këtë takim që do të mbahet sot, përveç presidentit Thaçi, pritet...

Çmenden serbët: “Mali i Zi po bëhet satelit i Shqipërisë”

Deklarata e Edi Ramës se së shpejti do të hiqen pikat kufitare ndërmjet Malit të Zi dhe Shqipërisë ka nxitur histeri dhe paranojë të jashtëzakonshme në mediat serbe, si dhe në opozitën pro serbe të Malit të Zi. Ata e kanë komentuar...

Lexo dhe:

Biznesi është kundër zgjedhjeve të parakohshme

Paralajmërimet për zgjedhje të parakohshme parlamentare, që mund të mbahen së bashku me zgjedhjet e rregullta presidenciale, ka vënë në lëvizje jo...

Importi nga Maqedonia dhe Shqipëria rritet dukshëm

Pas vendosjes së taksës 100 për qind nga Kosova ndaj produkteve serbe ka ndryshuar edhe tregtia në rajon.

Maqedonia – shteti i varfër i politikanëve të pasur

Zëvendës-kryeministrat e republikës së Maqedonisë, do ta fillojnë vitin e ri me rroga më të mëdha se sa ai që lame më pas. Këto ditë...

Stoltenberg kundër formimit të ushtrisë së Republikës së Kosovës

Sekretari gjeneral i NATO-s, Jens Stoltenberg, sot ka telefonuar kryeministrin e Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, dhe presidentin e Serbisë, Aleksander Vuçiq, për t'i...

Interi dhe Napoli eliminohen

Mbrëmje e “zezë” për futbollin italian në Ligën e Kampionëve, pasi Interi dhe Napoli nuk ia dolën të kualifikohen për në fazën e 1/8-ave,...