31.6 C
Skopje
Sunday, August 25, 2019
Vendi per Reklame

Imami shqiptar nga Nju Jorku: Të bashkohemi kundër urretjes

Për sulmin terrorist të ndodhur sot në Zelandë të Re ku vdiqën rreth 50 besimtarë muslimanë dhe shumë të tjerë mbetën të lënduar, ka reaguar edhe imami shqiptar në Nju Jork, z. Tahir Kukaj, shkruan foldrejt.com. “Ne e dënojmë...

Në prag të muajit të Ramazanit, në Turqi inagurohet xhamia më e madhe e vendit

Turqia ka inauguruar dje xhaminë më të madhe të vendit, e cila ndodhet në një kodër me pamje nga ngushtica e Bosforit dhe e dukshme nga i gjithë Stambolli. Presidenti turk, Rexhep Taip Erdogan, mbërriti për namazin e xhumasë ...

Erdogan-Putin: Turqia dhe Rusia synojnë të pastrojnë Idlibin nga terrorizmi

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, tha se vendi i tij dhe Rusia duan të eliminojnë terroristët nga Idlibi, rajon në Sirinë veriperëndimore pranë kufirit turk, raporton Anadolu Agency (AA), përcjellës Telegrafi.mk. "Ankaraja kurrë nuk do ta lejojë (praninë)...

BE-ja kërkon afër katër milionë punëtorë të kualifikuar

Bashkimit Evropian i mungojnë rreth 3.8 milion punëtorë, më së shumti nga fusha e mjekësisë, specialistë dhe punëtorë të kualifikuar nga metalurgjia si dhe teknologjia informative, kanë bërë të ditur të dhënat e fundit nga EUROSTAT-i. Më së shumti,...

Erdogan: Problemet me Greqinë mund të zgjidhen në mënyrë paqësore

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, shprehu besimin se çështjet midis vendit të tij dhe Greqisë mund të zgjidhen në baza të drejtësisë dhe në mënyrë paqësore. “Besoj se të gjitha çështjet midis Turqisë dhe Greqisë mund të...

Trump: Dëshironi shërbim nga ushtria jonë? Paguani!

Në një vizitë surprizë të mbajtur në dy baza ushtarake në Irak dhe Gjermani me rastin e Krishtlindjeve, presidenti amerikan Donald Trump ka falendëruar trupat ushtarake të vendit për shërbimin e tyre nëpër botë. Kreu i Shtëpisë së Bardhë tha se misionet në vendet...

500 euro nuk printohet më. Ç’do ndodhë me ato që janë në qarkullim?

Nga fundi i këtij muaji, bankat qendrore do të ndalojnë prodhimin e kartëmonedhave 500 euro. Përjashtim do të bëjë banka qendrore austriake dhe ajo gjermane që do të mund të zgjasin afatin deri në muajin prill.

Haradinaj, pavarësisht kërkesës së Veselit taksa nuk hiqet deri në njohje

Sa i përket kërkesës së partnerit të koalicionit – PDK-së dhe kryetarit të saj, Kadri Veseli që kjo tarifë të pezullohet për një periudhë, Haradinaj mbetet i paepur, njofton Klan Kosova. “Vendosja e taksës është vendim i Kosovës, argumentet...

Franca ndalon përdorimin e telefonave për të gjithë fëmijët nën moshën 15 vjeçare në shkolla

Që nga e hëna në shkollat e Francës fëmijëve nën moshën 15 vjeçare nuk do t'u lejohet që të përdorin telefonat në asnjë periudhë kohore gjatë qëndrimit në shkollë, falë një ligji të ri në këtë shtet. Kjo ndalesë, e bërë pas një fushate nga vetë presidenti...

“Jelekët e verdhë” edhe në Bruksel

Lëvizja në Belgjikë, e frymëzuar nga protestat në Francës, tashmë “Jelekët e verdhë” belg protestojnë mbi kostot e lartë të jetesës, gjithashtu kërkojnë largimin e koalicionit qeveritar të qendrës së djathtë në Belgjikë, vetëm 6 muaj përpara mbajtjes së zgjedhjeve. Protestat e dhunshme që kanë...

Lexo dhe:

10 reformave të mëdha që përmirësuar financat publike në vitin 2018

Nëpërmjet reformës së taksave, pensioneve, sistemit social, prokurimit publik, transparencës fiskale, parandalimin e pastrimit të parave, si dhe menaxhimi e borxhit publik në vitin...

Gruevski: Më kërcënuan me vdekje, prandaj ika

Ish-kryeministri i Maqedonisë, Nikola Gruevski thotë se u largua për në Hungari për të shmangur dënimin prej dy vjetësh burgim pasi...

Liberal me maqedonasit, nacionalist me shqiptarët

Shkruan: Ruben Avxhiu* Kryeministri grek Cipras ka dalë me dy fytyra, në politikat me fqinjët. Nuk e di se...

Për 70 vende pune në Ushtrinë e Kosovës konkurojnë 300 serbë

Për 70 vende pune në Ushtrinë e Kosovës konkurojnë 300 serbë Ani pse një numër i madh i tyre u larguan vitin që shkoi, interesimi...

A është Erdogani diktator?

Erdogani nuk është si Putini. Jo pse nuk do, por sepse thjesht nuk është i tille dhe me gjasë nuk mund të jetë...