31.6 C
Skopje
Sunday, August 25, 2019
Vendi per Reklame

Erdogan: ”Përsëritja e zgjedhjeve, hap i rëndësishëm për demokracinë”

Zgjedhjet për kryebashkiak në Stambollit u prekën nga “krimi i organizuar dhe korrupsioni i rëndë”, thotë presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan. Ai mbron vendimin për të rifilluar votimin e 31 marsit, i cili u kthye në një fitore për opozitën. Parlamenti Evropian gjithashtu...

Serbia imune ndaj presioneve, jemi të gatshëm për dialog

Ministri i Jashtëm serb, Ivica Daçiq nuk pret progres të rëndësishëm në zgjidhjen e çështjes së Kosovës në samitin e Parisit më 1 korrik, organizuar nga kancelarja Angela Merkel dhe presidenti francez Emmanuel Macron, pret presione të tjera mbi Serbinë.

Rritja ekonomike e SHBA’ve: Papunësia më e ulët në 50 vitet e fundit

Shkalla e papunësisë ra në më të ultën në pesë dekadat e fundit, me 3.6% nga 3.8%. Po ashtu paga mesatare është rritur përt 3.2 % nga viti i kaluar, që është vazhdimësi e rritjes së muajit paraprak. Raporti...

Gazeta Bild: Muhamed, emri më popullor në Gjermani

Muhamed renditet i pari si emri më popullor për djemtë e sapolindur në kryeqytetin gjerman, pasi të gjitha variacionet e emrit, siç janë ortografitë e ndryshme si Muhamed dhe variacione si Mehmet, numërohen së bashku, shkruan gazeta gjermane Bild, transmetojnë mediat.

Në prag të muajit të Ramazanit, në Turqi inagurohet xhamia më e madhe e vendit

Turqia ka inauguruar dje xhaminë më të madhe të vendit, e cila ndodhet në një kodër me pamje nga ngushtica e Bosforit dhe e dukshme nga i gjithë Stambolli. Presidenti turk, Rexhep Taip Erdogan, mbërriti për namazin e xhumasë ...

1 Maj, përleshje midis policisë dhe demonstruesve në Paris (VIDEO)

Në Paris, policia u përplas me demostruesit gjatë tubimeve me rastin e 1 majit, ku morën pjesë mijëra njerëz. Protestuesit hodhën gurë dhe bomba me benzinë në drejtim të policisë si dhe thyen xhamat e një furgoni. Policia...

Bota nuk kursen për shpenzime ushtarake, ja Top 10 shtetet

formimi i ushtrisë
Ngjashëm si edhe në vitet e kaluara, kur shumë shtete vuajnë nga rritja e varfërisë dhe papunësisë, përsëri shpenzimet kundrejt armative dhe ushtrive nuk kanë të kursyer. Në vendet e para të shpenzimeve ushtarake ndodhen SHBA dhe Kina, kurse...

Ja cilat shtete të BE-së paguajnë më së shumti për një orë pune

Ballkani po zbrazet në vazhdimësi. Shumë qytetarë të rajonit janë në kërkim të një jete më të mirë në shtetet e Bashkimit Evropiane, që të punojnë për paga më të larta. Sipas të dhënave të Eurostat, paga që...

Turqia prodhon të parin automjet të blinduar elektrik

Prodhuesi më i madh turk i automjeteve ushtarake – Otokar paraqiti makinën e parë të blinduar turke Akrep II. “Akrep II bën hapat e parë në Turqi në fushën e automjeteve ushtarake elektrike, hibride dhe autonome”, u tha gazetarëve...

Putin takohet me Vuçiqin

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq është takuar sot në Pekin me presidentin rus, Vladimir Putin kurse tema kryesore e bisedës ishte Kosova. “Kurir” ka njoftuar se Vuçiq dhe Putin kanë biseduar për Kosovën ku presidenti serb është ankuar sipas...

Lexo dhe:

FMN: Dobësitë në tregun e punës, gjyqësorin dhe administratën publike

Strukturat politike të fokusohen në dobësitë afatgjate në tregun e punës, gjyqësorin dhe administratën publike që të rritet produktiviteti, kështu rekomandon Fondi...

Qyteti i Shkupit përfundimisht me tramvaj, linja e parë nga Gjorçe Petrov deri në...

Qyteti i Shkupit po analizon mundësitë për ndërtimin e tramvajit në Shkup, me qëllim të përmirësimit të transportit publik dhe komunikacionit në përgjithësi. Krye...

“Taksa ndaj Serbisë tërhiqet më 17 janar”

Taksa 100% e vendosur nga Qeveria e Kosovës për mallrat që vijnë nga Serbia do të hiqet me 17 janar, njoftojnë burimet...

Norvegji,një në tre makina të reja janë elektrike

Shifrat e reja kanë deklaruar se pothuajse një e treta e të gjitha makinave të reja të shitura në Norvegji janë elektrike...

(FOTO) Angela Merkel, kancelarja, vetë-furnizohet në një market gjerman.

Angela Merkel, kancelarja e Gjermr, vetë-furnizohet në Gjermanisë, në supermarket gjerman furnizohet me produkte, e vetë...