31.6 C
Skopje
Sunday, August 25, 2019
Vendi per Reklame

Njihuni me vendin ku lexohet më së shumti në botë

Në mesin e 10 vendeve të para në botë ku lexohet më shumë libri ndodhen 6 vende aziatike dhe 4 vende europiane. India që është radhitur si vendi i parë në botë ku lexohet më shumë libri.

Kim jong Un kerkon ndihmë nga Putini

Liderët e dy shteteve fqinje Kim Jong Un i Koresë së Veriut dhe Vladimir Putin i Rusisë kanë premtuar të forcojnë lidhjet në samitin e tyre të parë, shkruan foldrejt.com. Ata shtrënguan duart në Ishullin Russky pranë qytetit detar...

S’pres marrëveshje me Kosovën deri në tetor

Unë absolutisht nuk pres marrëveshje në mes të Beogradit e Prishtinës deri në tetor dhe nuk kam asnjë arsye të besoj se kjo mund të ndodhë. Kështu ka deklaruar kryeministrja e Serbisë Ana Bërnabiq me rastin e raportimeve të...

Politikani gjerman, kritika Mogherinit: Ka nxitur planet për shkëmbim territoresh

Përfaqësuesja e lartë e BE-së, Federica Mogherini “ka nxitur planet e rrezikshme për shkëmbimin e territoreve mes Serbisë dhe Kosovës”, tha për “Der Tagesspiegel” nënkryetari i grupit parlamentar të CDU/CSU-së, Johann Wadephul. Në prag të samitit të organizuar nga...

Serbia jep 1 milion euro për rindërtimin e Notre Dame

Qeveria e Serbisë ka dërguar një donacion financiar për rindërtimin e Notre Dame në vlerë prej një milion euro, shkruan B92, përcjell Periskopi. Qeveria serbe ka thënë se ‘vendimi vjen si konfirmim për miqësinë mes popullit francez dhe atij...

Studimi/ Kush punon më gjatë, ka më pak produktivitet

Duke krahasuar të dhënat nga ekonomitë e konsoliduara të Bashkimit Evropian në 2018, studimi doli në përfundimin se ndërsa punonjësit me kohë të plotë në Britaninë e Madhe, kanë javën më të gjatë të punës, ata janë edhe nga më pak produktivët,...

Imamoglu zyrtarisht kryetar i Stambollit, por Erdogan nuk dorëzohet

Kandidati i opozitës Ekrem Imamoglu (ÇHP) ka fituar mandatin e kryetarit të komunës së Stambollit, pas fitores së vështirë ndaj partisë në pushtet të kryetarit Rexhep Taip Erdogan. Mirëpo kryetari i qytetit më të madh mund të ballafaqohet me ripësritjen e zgjedhjeve....

Greqia i kërkon Gjermanisë 300 miliardë euro dëmshpërblim lufte

Parlamenti i Greqisë mbrëmë miratoi rekomandimin e qeverisë sipas të cilit kërkon nga Gjermania pagesën e dëmshpërblimeve të luftës për periudhën e pushtimit nazist gjatë Luftës së Dytë Botërore, raporton Anadolu Agency (AA). Ky është një rekomandim që kërkon...

“Qëllimi” i konferencës së Berlinit për Ballkanin Perëndimor është një status i veçantë për veriun e Kosovës

Qëllimi i konferencës së ardhshme rajonale në Berlin për Ballkanin Perëndimor është të “varrosë” planin për këmbimin e territoreve, shkruan gazeta vjeneze ‘Standard’, duke shtuar se kabineti i kancelares gjermane Angela Merkel synon të propozojë një status të posaçëm për veriun e...

Gjermania zbulon numrin e të huajve, ja sa janë nga Ballkani Perëndimor

Numri i të huajve jashtë Bashkimit Europian që kanë ardhur në Gjermani është shtuar ndjeshëm vitin e kaluar. Sipas statistikave zyrtare të qeverisë gjermane në fund të 2018 kishin ardhur 266.000 persona nga vendet e treta për të punuar në Gjermani. Në...

Lexo dhe:

Përkëdhelja ulë dhimbjet tek foshnjat

Përkëdhelja e lehtë e foshnjave ulë aktivitetin në trurin e tyre që lidhet me eksperienca të dhimbshme, ka treguar një studim i...

Ahmeti Canoskit: “Kosmos” do shembet sepse keni prishur koalicionin me VMRO-DPMNE

Sefer Canovski, djali i biznesmenit dhe pronarit të kompleksit "Kosmos", ka dëshmuar para gjykatës për shembjen e objektit të tyre. Ky rast i PSP...

Kosovari shkoi të shoh veten e skulpturuar, ku ndodhej para 15 viteve si refugjat

Ju deshën më shumë se 3 mijë kilometra që të udhëtojë për në Suedi, për të vizituar një vend të veçantë për...

Trump i përgëzoi për marrëveshjen e Prespës Tsiprasin dhe Zaevin

Presidenti i SHBA-ve, Donald Trump u ka dërguar kryeministrave të Greqisë dhe të Maqedonisë së Veriut, një letër përgëzimi për arritjen e...

SHBA dhe Izraeli dalin nga ‘UNESCO’

SHBA-të dhe Izraeli janë tërhequr nga organizata kulturore e OKB-së, ‘UNESCO’.  Ky vendim erdhi pasi që kjo organizatë filloi...