31.6 C
Skopje
Sunday, August 25, 2019
Vendi per Reklame

Protesta e studentëve në Tiranë po vazhdon, tani bojkotojnë mësimin nëpër fakultete

Grupi i studentëve që është ngujuar te Fakulteti Ekonomik, nuk ka ndër mend të dorëzohet. Pas një mbledhje mbrëmjen e sotme te ‘Ekonomiku’ përmes një deklarate njoftuan se protesta do të vijojë. Studentet e Fakultetit të Ekonomikut kanë vendosur...

Protesta në Tiranë (VIDEO)

PD akuzon policinë se nuk lejon qytetarët të lëvizin lirshëm. Partia Demokratike ka nxjerrë edhe videon ku duken masat e marra nga policia dhe kordonët e vendosur mes Galerisë së Arteve dhe Ministrisë së Brendshme. Sipas PD, policia iu...

Rama: Opozita manifestim brutal dhune

Në Shqipëri Kryeministri Edi Rama tha sot se opozita e transformoi protestën e saj të djeshme në “një manifestim brutal dhune”, ndërsa ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj deklaroi se policia “u vu në shënjestër të sulmeve të egra” dhe “nën goditjet e...

Skandal! Jugu i Shqipërisë pushtohet nga tabelat në gjuhën greke

Saranda dhe fshatrat e saj janë pushtuar nga tabelat në gjuhën greke. Ajo që bie në sy është se gjuha shqipe në këto tabela herë-herë nuk është përdorur fare por edhe aty ku është përdorur është vendosur si gjuhë dytësore.

Protestat studentore në Shqipëri do të rinisin më 7 janar!

Protesta e studentëve do të rinisë masivisht më datën 7 Janar. Kështu ka deklaruar student Igli Tola i ftuar në Fax News, ku analizoi Paktin për Universitetin që ka propozuar kryeministri Edi Rama. Sipas studentit Tola...

Rama: Vit i Ri pa kumar, e pastë këmbën e mbarë deri në fund

“E pastë këmbën e mbarë deri në fund”, kështu shkruan Kryeministri Rama nëpërmjet përbri një foto të publikuar në rrejtët sociale, ku duket një pikë bastesh e mbyllur. “Vit i Ri si ky pa kumar e pa kapsolla s’ishte...

Helikopterë “Black Hawk” për ushtrinë shqiptare

Forca Ajrore shqiptare do të modernizohet falë mbështetjes së Departamentit Amerikan të Mbrojtjes. Gjatë qëndrimit në SHBA, ministrja e Mbrojtjes Olta Xhaçka vizitoi Gardën Kombëtare të Nju Xhersit në Bazën e Përbashkët McGuire-Dix-Lakehurst, ku u prit nga komandanti i...

Ambasada amerikane: Qeveria legjitime, ish-deputetët ta lënë të punojë për të ardhmen

Një ditë para protestës së paralajmëruar nga opozita, ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Tiranë përmes një postimi në faqen saj zyrtare bëjnë thirrje për ruajtjen e qetësisë.Duke e cilësuar qeverinë dhe Parlamentin aktual si të zgjedhura në mënyrë legjitime,...

Britanikja “Express” thotë se në rast të Luftës së Tretë Botërore, Shqipëria është vendi i tretë më i sigurt në botë

Lufta e Tretë Botërore është bërë një shqetësim për shumë njerëz ndërkohë që tensionet mes fuqive të mëdha globale, përshkallëzohen. Marrëdhënia mes SHBA-së dhe Kinës është veçanërisht e acaruar tani, dhe e përditshmja britanike, “Express”, i ka dedikuar një...

Aks.ident i rëndë, makina me dy gratë përfundon në kanal

Një tjetër aks.ident është shënuar këtë pasdite në rrugët e Shqipërisë. Makina ku udhëtonin dy gra ka dalë jashtë rrugës dhe si pasojë kanë mbetur të plag.osura dy gra të cilat më pas janë dërguar në spitalin e Fierit...

Lexo dhe:

Ndahet nga jeta akademik Idriz Ajeti

Ka ndërruar jetë më 13 shkurt 2019 në Prishtinë, në moshën 102 vjeçare, albanologu, gjuhëtari e intelektuali, pedagogu dhe veprimtari i palodhshëm...

Për dy ditë me radhë çmimi i naftës dhe vlera e dollarit po bien!

Vlera e dollarit për dy ditë me radhë po përjeton një rënie në raport me gjashtë monedhat kryesore botërore, gjë që bën që edhe...

Ndalohen 26 shtetase të huaja gjatë një aksioni policor në rajonin e Pollogut

Gjatë një aksioni policor të zhvilluar nga ora 22 deri në orën 4 të mëngjesit janë ndaluar 26 shtetase të huaja,...

Maqedonia vendi më i keq për të jetuar

Maqedonia është në vendin e fundit në Evropës sipas “cilësisë së jetesës”, thotë firma për menaxhment global Boston Consulting Group (BCG), një nga firmat...

Talat Xhaferi në vizitë zyrtare në Republikën e Bullgarisë

Pas vizitës zyrtare në R. e Shqipërisë, Kryetari i Kuvendit të Maqedonisë, Talat Xhaferi, sot dhe nesër do qëndroj në vizitë pune...