31.6 C
Skopje
Sunday, August 25, 2019
Vendi per Reklame

Ndarja e Kosovës, Berisha zbulon sekretet kur ishte President!

Ish-kryeministri Sali Berisha thotë se që prej vitit 1992, i kanë ardhur nga Serbia të dërguar me harta për ndarjen e Kosovës. Sipas Berishës, Sllobodan Millosheviçi mendonte se ndarja do të bëhej vetëm nëpërmjet Shqipërisë. “Në...

Besa Shahini ka një kërkesë drejtuar Serbisë

Ministrja e Arsimit, Sportit dhe Rinisë Znj. Besa Shahini në një takim me homologun e saj në Bujanoc të Serbisë ka shtruar problematikën e mungesës së librave shkollorë në gjuhën shqipe në Serbi. Në këtë kuadër, Ministrja Shahini shprehu mundësinë e përdorimit...

Hebrenjtë në Shqipëri, të pathënat e historisë në një libër

Qëndrimi ndaj hebrenjve, më saktë, mbrojtja e tyre, nga një popull me histori të zymtë, si i yni, që e nderon, në kuptimin më të madh të kësaj fjale. Është kjo një nga arsyet që libri i shkrimtares dhe studiueses Monika Stafa...

Lëvizja VETËVENDOSJE: Vuçiçi dhe Dodik nuk janë të mirëpritur në Tiranë

Nga mediat dhe përfaqësues të huaj është raportuar se Aleksandar Vuçiç dhe Milorad Dodik do të vizitojnë Tiranën në datat 8 dhe 9 maj për të marrë pjesë në takimin “Brdo-Brione”. Për këtë vizitë të tyre nuk ka patur asnjë njoftim zyrtar...

Britanikja “Express” thotë se në rast të Luftës së Tretë Botërore, Shqipëria është vendi i tretë më i sigurt në botë

Lufta e Tretë Botërore është bërë një shqetësim për shumë njerëz ndërkohë që tensionet mes fuqive të mëdha globale, përshkallëzohen. Marrëdhënia mes SHBA-së dhe Kinës është veçanërisht e acaruar tani, dhe e përditshmja britanike, “Express”, i ka dedikuar një...

Skandal! Jugu i Shqipërisë pushtohet nga tabelat në gjuhën greke

Saranda dhe fshatrat e saj janë pushtuar nga tabelat në gjuhën greke. Ajo që bie në sy është se gjuha shqipe në këto tabela herë-herë nuk është përdorur fare por edhe aty ku është përdorur është vendosur si gjuhë dytësore.

Presion për heqjen e taksës, Rama i përgjigjet Haradinajt: Tani nuk do hesht!

Një reagim të gjatë në “Facebook”, kryeministri Edi Rama ka sqaruar deklaratat e bëra dje nga Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj. Sipas shefit të qeverisë shqiptare, se i vjen sinqerisht që miku i tik Ramush nuk e...

Kim Mehmeti: Jetojmë në kohët kur edhe feja shihet si biznes (VIDEO)

Në këtë libër, por jo vetëm, ai ndërthur natyrshëm realitetin me fantazinë, duke i krijuar lexuesit variante dhe horizonte të reja mbi traditën, familjen, shoqërinë dhe shqetësimet e së tashmes dhe ato që na mbeten të mbartura nga e kaluara.

Nëse nuk hapen negociatat me Maqedoninë dhe Shqipërinë, lehtësisht mund të bien nën ndikimin e Rusisë dhe Turqisë

Eurokomisari Johannes Hahn ka paralajmëruar vendet anëtare të BE-së se mos hapja e negociatave me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë mund të ketë "pasoja dramatike" për të gjithë rajonin. Ai në një intervistë për agjencinë e lajmeve Evropa...

Restauruesit në Gjirokastër zbulojnë kalldrëmin deri në 400 vjet të vjetër

Sipas drejtorit të Drejtorisë Rajonale të Kulturës, Vasil Polo, segmentet e kalldrëmit janë zbuluar në pjesë të ndryshme të Pazarit të Vjetër. Projekti për rehabilitimin urban dhe restaurimin e kalldrëmeve të Gjirokastrës po zbatohet nga Fondi Shqiptar i Zhvillimit mbështetur nga Qeveria...

Lexo dhe:

Christian Thielemann drejton Koncertin e Vjenës 2019

Christian Thielemann do të dirigjojë  Koncertin e Vjenës që mbahet tradicionalisht me një janar. Koncerti do të transmetohet direkt nga serviset publike, dhe do i...

Papa në shtëpinë e Nënë Terezës

Papa Françesku mbërriti në kryeqytetin e Maqedonisë së Veriut, Shkup, në vizitën e parë në këtë shtet të një drejtuesi të kishës...

Sipas profesorit Sllaveski: Qeveria ka ndaluar rritjen e pensioneve me reformat e bëra

Anëtari i Komiteti Ekzekutiv të VMRO-DPMNE-së, Trajko Sllaveski në konferencë për shtyp tha se qeveria me reformat e bëra ka ndaluar rritjen...

Ronaldinho në gjendje të rëndë ekonomike, ka më pak se 6€ në bankë

Legjenda braziliane e futbollit, Ronaldinho, duket se është në gjendje shumë të rëndë ekonomike. Pasi gjykata braziliane i hoqi pasaportën brazilianit dhe vëllait të tij,...

Në Tetovë arrestohet 17 vjeçari nga Radusha, me vete mbante lëndë narkotike

Dje (26.03.2019) rrerh orës 18.15 në rrugën Boris Kidriq në Tetovë nga ana e policisë është arestuar personi B. F. (23) dhe...