31.6 C
Skopje
Sunday, August 25, 2019
Vendi per Reklame

Cakaj: Shqipëria do të ketë angazhim maksimal në njohjen e pavarsisë së Kosovës

Shqipëria do të ngrejë një Task-Forcë diplomatike për njohjen nga sa më shumë vende të Pavarësisë së Kosovës. Lajmi është bërë me dije nga ministri i Jashtëm në detyrë Gent Cakaj gjatë një interviste në emisionin “Opinion” në Tv Klan.

Helikopterë “Black Hawk” për ushtrinë shqiptare

Forca Ajrore shqiptare do të modernizohet falë mbështetjes së Departamentit Amerikan të Mbrojtjes. Gjatë qëndrimit në SHBA, ministrja e Mbrojtjes Olta Xhaçka vizitoi Gardën Kombëtare të Nju Xhersit në Bazën e Përbashkët McGuire-Dix-Lakehurst, ku u prit nga komandanti i...

Holanda voton pro rikthimit të vizave për Shqipërinë, shkak krimi

Parlamenti i Holandës ka votuar pro propozimit për heqjen e vizave me Shqipërinë për shkak të kriminalitetit të shtuar. 5 parti politike në Holandë kërkuan në emër të grupit votimin për rikthimin e vizave për Shqipërinë. Partitë VVD, CDA,...

Kush është Edy Reja, trajneri i ri i Kombëtares?

Kombëtarja shqiptare do të ketë një tjetër trajner italian në pankinën e saj. Edoardo “Edy” Reja është emri i përzgjedhur nga Federata Shqiptare e Futbollit për të drejtuar skuadrën kuqezi në kualifikueset për Europianin e vitit 2020, duke zëvendësuar...

Der Standard: Sandër Lleshaj bën përgjegjës firmën kineze për grabitjen në aeroport

Në lidhje me grabitjen spektakulare në aeroportin e Rinasit, ku mbeti i vrarë njëri prej grabitësve, media austriake “Der Standard” jep një detaj interesant ku ministri i brendshëm Sandër Lleshaj ka bërë përgjegjës për grabitjen firmën e sigurimit të aeroportit që është...

Bllokohen 350 pasaporta diplomatike, Cakaj: Në kundërshtim me ligjin

Ministri për Europën dhe Punët e Jashtme në detyrë, Gent Cakaj ka deklaruar se janë 350 pasaporta diplomatike të cila mbahen nga persona në kundërshtim me ligjin. Cakaj tha se Shqipëria ka dyfishin e pasaportave diplomatike krahasuar më vendet...

Banka Botërore me raportin optimist për vendet e Ballkanit Perëndimor

Rritja e mëtutjeshme e ekonomive të Ballkanit Perëndimor në periudhën 2019-2020 të jetë me një normë mes 3.5 dhe 3.7 për qind ndërkohë që BeH, Kosova dhe Maqedonia e Veriut pritet të kenë një rritje mbi mesataren rajonale Sipas...

Ky do të jetë lideri i Vetëvendosjes në Shqipëri

Ditmir Bushati përflitet si lider i Vetëvendosjes në Shqipëri Ish-kryediplomati shqiptar, Ditmir Bushati, pritet të jetë një prej figurave kryesore të partisë Vetëvendosje në Shqipëri. Këtë për Ballkani.info e bëjnë të ditur burime të afërta me...

Vetëvendosje drejt zyrtarizimit si parti politike në Shqipëri

Lëvizja Vetëvendosje do të jetë tashmë zyrtarisht edhe në Shqipëri, por e regjistruar si organizatë jo-fitim prurëse. Vetëvendosje duket se ka hedhur një tjetër hap drejt prezencës së saj në Shqipëri, ndërsa përfaqëues të kësaj force politike kanë bërë kërkesë për hapjen...

Martesa/ Studenti – ministres: Ku i ke llokumet? Rama: Mos do edhe…

Në takimin e sotëm për “Paktin për Universitetin”, një prej studentëve ekselentë që ka përfituar punë në administratën shtetërore, nuk harroi të uronte ministren e Arsimit Besa Shahini për martesën, duke e vënë në siklet. Madje studenti u ankua...

Lexo dhe:

20 vjet nga masakra e Reçakut, më 15 janar 1999 në Reçak të Shtimjes...

Kanë filluar homazhet në fshatin Reçak të Shtimjes në shënimin 20 vjetorit të masakrës që kryen forcat serbe ndaj popullatës civile shqiptare.

Maqedonia – shteti i varfër i politikanëve të pasur

Zëvendës-kryeministrat e republikës së Maqedonisë, do ta fillojnë vitin e ri me rroga më të mëdha se sa ai që lame më pas. Këto ditë...

Masat që Amerika mund të ndërmarr ndaj Kosovës nëse nuk hiqet taksa

Durimit të Amerikës për taksën 100 %, të vendosur nga autoritet kosovare në raport me Serbinë dhe Bosnjen e Hercegovinën – po...

Policia vazhdon hetimet për autobusin e përmbysur

Policia e Maqedonisë gjatë ditës së sotme ka vazhduar me kryerjen e hetimeve në vendin e ngjarjes, ku u rrokullis autobusi, aksident...

Vuçiq: Ne s’e dimë çfarë po duan, por Serbia është mjaft e fuqishme edhe...

“Ne s’e dimë çfarë po duan, çfarë po duan nga ne, nga bota… Ne po udhëheqim politikë racionale, serioze dhe të përgjegjshme,...