25.5 C
Skopje
Wednesday, July 17, 2019
Vendi per Reklame

Biblioteka e librave të harruar

Kur nazistët dogjën libra, sepse qenë “jo-gjermanë”, një njeri zgjodhi t’i ruante ato për brezat e ardhshëm. “Kjo literaturë përfshin më së shumti libra të publikuar para vitit 1933, të cilët u bënë “halë në sy” për nazistët, për...

Hakmarrja e një gruaje – Spartak Ngjela

ʺGruaja që nuk bënë dashuri me një burrë edhe kur atë nuk e ka pranë fizikisht, nuk është e dashuruar. Dashuri, hakmarrje, frikë duel dhe vrasje. Histori sistemesh me revansh politik vrasës. Sisteme ku ngatërrohet fundi i shtetit dhe fillimi i...

“Kosova” e Buxhovit promovohet edhe në Kroaci

Shteti i Kosovës e arritura më e madhe e shqiptarizmit Promovimi i "Kosovës" VI,VII dhe VIII në Zagreb, në kuadër të "Javës së Kosovës" në Kroaci në bibliotekën e qytetit "Bogdan Ogrizoviq" mblodhi intelektualë të njohor shqiptarë në...

Serbia brenda hartës së Kosovës në një libër të Danimarkës (FOTO)

Sipas kësaj harte, Kosova kufizohet edhe me Hungarinë. Ndërsa emri i Serbisë nuk figuron askund. Me dashje apo pa dashje, në këtë hartë territori e Serbisë është futur brenda kufijve të Kosovës. Ndërsa një grua, në...

A e tërheqin Kim Memetin librat e dashurisë?

Librat, si do ta kujtoje lidhjen tënde me to? Libri në jetën time erdhi si shumëçka që vjen në kohë kur të është i nevojshëm ushqimi ta bësh më të begat jetën, kur je shumë kureshtarë e ke pakë...

10 Aktorët më të pasur në botë

1-Jerry Seinfeld: Pasuria e tij llogarit 820 millionë dollarë 2-Tom Cruise: 480 milionë dollarë 3-Johnny Depp 4-Tyler Perry: 400 milionë dollarë ...

Ismail Kadare në dyzet e pesë gjuhë të botës

Studiuesi Bashkim Kuçuku ka sjell në një libër, botimet e shkrimtarit Ismail Kadare në gjuhë të tjera. Të dhënat krahasuese, 378 botime në shqip dhe 923 në 44 gjuhë të huaja, në përpjesëtimin 1 me 2.5, tregojnë se funksioni kryesor i saj...

Lexo dhe:

Moti sot

Moti sot do të jetë kryesisht me diell dhe vranësira. Në orët e hershëm të mëngjesit do të ketë...

Timonie: Të mos ketë amnestim reciprok të mafiozëve

Ligji për amnisti edhe nesër nuk do të jetë para deputetëve. Draft-teksti është gati por duhet ta shqyrtojnë dhe miratojnë organet partiake dhe ekspertët...

Policët e bllokuar në Tanushë me helikopter arrijnë në Shkup

Policët kufitarë të cilët 6 ditë me radhë kanë qenë të bllokuar në stacionit policor të fshatit Tanushë, në kufi me Kosovën,...

Sulmuesin e Kosovës Vedat Muriqin e kërkon Galatasaraji

I fundit që po kërkon shërbimet e futbollisistit kosovar Vedat Muriqit është Galatasaray. Ekipi nga Stambolli po kërkon sulmues, e për këtë arsye i ka...

Franca ndalon përdorimin e telefonave për të gjithë fëmijët nën moshën 15 vjeçare në...

Që nga e hëna në shkollat e Francës fëmijëve nën moshën 15 vjeçare nuk do t'u lejohet që të përdorin telefonat në asnjë periudhë kohore gjatë...