31.6 C
Skopje
Sunday, August 25, 2019
Vendi per Reklame

Biblioteka e librave të harruar

Kur nazistët dogjën libra, sepse qenë “jo-gjermanë”, një njeri zgjodhi t’i ruante ato për brezat e ardhshëm. “Kjo literaturë përfshin më së shumti libra të publikuar para vitit 1933, të cilët u bënë “halë në sy” për nazistët, për...

Hakmarrja e një gruaje – Spartak Ngjela

ʺGruaja që nuk bënë dashuri me një burrë edhe kur atë nuk e ka pranë fizikisht, nuk është e dashuruar. Dashuri, hakmarrje, frikë duel dhe vrasje. Histori sistemesh me revansh politik vrasës. Sisteme ku ngatërrohet fundi i shtetit dhe fillimi i...

“Kosova” e Buxhovit promovohet edhe në Kroaci

Shteti i Kosovës e arritura më e madhe e shqiptarizmit Promovimi i "Kosovës" VI,VII dhe VIII në Zagreb, në kuadër të "Javës së Kosovës" në Kroaci në bibliotekën e qytetit "Bogdan Ogrizoviq" mblodhi intelektualë të njohor shqiptarë në...

Serbia brenda hartës së Kosovës në një libër të Danimarkës (FOTO)

Sipas kësaj harte, Kosova kufizohet edhe me Hungarinë. Ndërsa emri i Serbisë nuk figuron askund. Me dashje apo pa dashje, në këtë hartë territori e Serbisë është futur brenda kufijve të Kosovës. Ndërsa një grua, në...

A e tërheqin Kim Memetin librat e dashurisë?

Librat, si do ta kujtoje lidhjen tënde me to? Libri në jetën time erdhi si shumëçka që vjen në kohë kur të është i nevojshëm ushqimi ta bësh më të begat jetën, kur je shumë kureshtarë e ke pakë...

10 Aktorët më të pasur në botë

1-Jerry Seinfeld: Pasuria e tij llogarit 820 millionë dollarë 2-Tom Cruise: 480 milionë dollarë 3-Johnny Depp 4-Tyler Perry: 400 milionë dollarë ...

Ismail Kadare në dyzet e pesë gjuhë të botës

Studiuesi Bashkim Kuçuku ka sjell në një libër, botimet e shkrimtarit Ismail Kadare në gjuhë të tjera. Të dhënat krahasuese, 378 botime në shqip dhe 923 në 44 gjuhë të huaja, në përpjesëtimin 1 me 2.5, tregojnë se funksioni kryesor i saj...

Lexo dhe:

Ndërron jetë Vebi Maksuti i cili u plagos sonte në Kumanovë

Alsat mëson se ka ndërruar jetë para pak minutash Vebi Maksuti. Ai ndërroi jetë pas plagës së marrë nga përleshja mes dy familjeve, mbrëmjen e...

Identifikohen emrat e 14 udhëtarëve që humbën jetën në tragjedin e mbrëmshme

JGazeta KOHA raporton se pjesa më e madhe e vikkttimave janë të rinj, nën 30 vjeç, ndërsa bëhet fjalë për administratorë dhe...

Ligjin për regjistrimin e popullsisë, Qeveria assesi ta kalojë

Edhe pse Enti Shtetëror për Statistika e paralajmëron Propozim-ligjin për regjistrimin e popullsisë, ky ligj së pari duhet të kalohet në mbledhje...

BDI ndryshoi mendjen pas takimit me ambasadorin Timonie

BDI ka ndryshuar mendjen dhe do të votojë për Ligjin Kundër Diskriminimit. Zëvendës / Kryeministri Bujar Osmani këtë e tha për NOVA...

Shtrenjtohet cigaret, një pako do të kushtoj 300 denarë

Cigaret sipas ligjit të ri, i votuar para dy viteve, do të shtrenjtohet këtë vit. Edhe pse...