31.6 C
Skopje
Sunday, August 25, 2019
Vendi per Reklame

Librat e Javës II

Aldous Huxley - Ishulli Një nga 99 veprat më të mira moderne. Autori Aldous Huxley përmes romanit të tij më të rëndësishëm na dërgon në ishullin e largët të Paqësorit, Pala, ku një shoqëri ideale ka...

Librat e Javës V: Bazat e Moralit sipas Arthur Schopenhauer

1. "Bazat e moralit" - Arthur Schopenhauer "Bazat e moralit" - Arthur Schopenhauer Do të binim në një gabim të madh dhe shumë fëminor nëse besonim se të gjitha veprimet e drejta dhe të...

“Kosova” e Buxhovit promovohet edhe në Kroaci

Shteti i Kosovës e arritura më e madhe e shqiptarizmit Promovimi i "Kosovës" VI,VII dhe VIII në Zagreb, në kuadër të "Javës së Kosovës" në Kroaci në bibliotekën e qytetit "Bogdan Ogrizoviq" mblodhi intelektualë të njohor shqiptarë në...

Librat e Javës IV: Mësoni çka do të thot Ikigai në kulturën japoneze

"Për kë bie kambana" Ernest Heminguej ishte një shkrimtar amerikan. I përket shkrimtarëve të periudhës klasike të letërsisë amerikane. Ernest Hemingway? në profilin e tij shkrimtaresk përfaqëson në menyrë të shkëlqyer realizmin...

Librat e Javës III: Kundera, Kadare dhe Osho

“Pavdekësia” - Milan Kundera Çfarë është pavdekësia? Është fuqia për të qenë kuptim dhe dashuri? Milan Kundera provon në një soditje të jashtëzakonshme përshkrimesh të jetëve nga anonimati deri te ata që vijojnë të jenë mes...

Biblioteka e librave të harruar

Kur nazistët dogjën libra, sepse qenë “jo-gjermanë”, një njeri zgjodhi t’i ruante ato për brezat e ardhshëm. “Kjo literaturë përfshin më së shumti libra të publikuar para vitit 1933, të cilët u bënë “halë në sy” për nazistët, për...

Edhe në “50 Shades of Grey” bëhet portretizim negativ i shqipëtarëve – Reagon ambasadori shqiptar në Britani

Autorja e vëllimit të shumë përfolur ‘50 Shades of Grey’, EL James, ka qenë në qendër të debateve këtë fundjavë, pas portretizimit të shqiptarëve si ‘trafikant’ dhe ‘gangsterë’ në botimin e saj më të fundit, “The mister”.

Lexo dhe:

Trump është i interesuar për zgjidhjen e çështjes së Kosovës

Shtetet e Bashkuara të Amerikës, të kryesuara nga presidenti Donald Trump, janë të interesuara për zgjidhjen e çështjes së Kosovës.

Milaim Zeka e akuzon Nismën për punësime, Jakup Krasniqi e quan matrapaz

Zëvendëskryeministri Fatmir Limaj e ka mbajtur premtimin për të punësuar nga një anëtar nga secila familje. Por vendet e punës ia ka...

zv. Ministri Nuhiu: Shqiptarët në Maqedoni mund të jenë mbi 30 përqind!

Shqiptarët në Maqedoni mund të jenë edhe mbi 30 për qind, por për të vërtetuar këtë numër duhet pritur epilogu i regjistrimit.

Aks.ident i rëndë, makina me dy gratë përfundon në kanal

Një tjetër aks.ident është shënuar këtë pasdite në rrugët e Shqipërisë. Makina ku udhëtonin dy gra ka dalë jashtë...

Zbulohen detaje rreth marrëveshjes Kosovë-Serbi. Presheva i bashkohet Kosovës, por humb 15-20% të...

Opinion nga Fehmi Ramadani (Preshevë)  Mitrovicës i jepet status special, Trepça merr status special, Ujmani...