31.6 C
Skopje
Sunday, August 25, 2019
Vendi per Reklame

Edhe në “50 Shades of Grey” bëhet portretizim negativ i shqipëtarëve – Reagon ambasadori shqiptar në Britani

Autorja e vëllimit të shumë përfolur ‘50 Shades of Grey’, EL James, ka qenë në qendër të debateve këtë fundjavë, pas portretizimit të shqiptarëve si ‘trafikant’ dhe ‘gangsterë’ në botimin e saj më të fundit, “The mister”.

Ismail Kadare në dyzet e pesë gjuhë të botës

Studiuesi Bashkim Kuçuku ka sjell në një libër, botimet e shkrimtarit Ismail Kadare në gjuhë të tjera. Të dhënat krahasuese, 378 botime në shqip dhe 923 në 44 gjuhë të huaja, në përpjesëtimin 1 me 2.5, tregojnë se funksioni kryesor i saj...

A e tërheqin Kim Memetin librat e dashurisë?

Librat, si do ta kujtoje lidhjen tënde me to? Libri në jetën time erdhi si shumëçka që vjen në kohë kur të është i nevojshëm ushqimi ta bësh më të begat jetën, kur je shumë kureshtarë e ke pakë...

Librat e Javës II

Aldous Huxley - Ishulli Një nga 99 veprat më të mira moderne. Autori Aldous Huxley përmes romanit të tij më të rëndësishëm na dërgon në ishullin e largët të Paqësorit, Pala, ku një shoqëri ideale ka...

Serbia brenda hartës së Kosovës në një libër të Danimarkës (FOTO)

Sipas kësaj harte, Kosova kufizohet edhe me Hungarinë. Ndërsa emri i Serbisë nuk figuron askund. Me dashje apo pa dashje, në këtë hartë territori e Serbisë është futur brenda kufijve të Kosovës. Ndërsa një grua, në...

10 Aktorët më të pasur në botë

1-Jerry Seinfeld: Pasuria e tij llogarit 820 millionë dollarë 2-Tom Cruise: 480 milionë dollarë 3-Johnny Depp 4-Tyler Perry: 400 milionë dollarë ...

Librat e Javës III: Kundera, Kadare dhe Osho

“Pavdekësia” - Milan Kundera Çfarë është pavdekësia? Është fuqia për të qenë kuptim dhe dashuri? Milan Kundera provon në një soditje të jashtëzakonshme përshkrimesh të jetëve nga anonimati deri te ata që vijojnë të jenë mes...

Lexo dhe:

Biblioteka e librave të harruar

Kur nazistët dogjën libra, sepse qenë “jo-gjermanë”, një njeri zgjodhi t’i ruante ato për brezat e ardhshëm. “Kjo literaturë...

BBC shkruan për shqiptarin dhe biznesin e tij -“Lokali ku paraja cash është e...

Bizneset pa para cash mund të jenë më të sigurta dhe më të përshtatshme, por a janë më të popullarizuara me publikun në përgjithësi? Pas...

“Shqipërinë e Madhe” le ta formojnë, por jo me serbët

Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiq, ka thënë se është vështirë të arrihet një marrëveshje me Kosovën, nëse për...

Presidentja e Kroacisë Kolinda, Kosovë Urime Ushtrinë

Presidentja e Kroacisë, Kolinda Kitarovic, përkrahëse e madhe e shtetit të Kosovës. Ajo ka urdhëruar shtetin e saj në NATO, Kroacinë që të jetë...

Të gjithë aktorët politik të ndihmojnë për sigurimin e shumicës për PSP-në thotë Deskoska

Ministrja e Drejtësisë, Renata Deskoska sot u bëri thirrje të gjithë politikanëve që të ndihmojnë në sigurimin e shumicës për ligjin e...